Yapay zeka nerelerde kullanılır? tüm detaylarına bakalım.

Bazı insanlar, yapay zekayı teknoloji de gereksiz olduğunu düşünürken, daha doğru bir yaklaşımda ise makinelerin işleri daha çabuk kavradığı ve daha fazla işleri halledebildiği görülüyordu.

Bir makinenin yada bilgisayar programının yapay zeka olarak kabul edilmesi için gereken bazı şeyler vardır.

Yapay Zeka Nedir?

Makine veya bilgisayar programının düşünmesi ve hızlıca öğrenmesidir. Yapay zeka kavramı, insanlar gibi düşünme, hareket etme ve öğrenme yeteneğine sahip makineler oluşturma fikrine dayanmaktadır.

Bilgisayar ve yazılımların oluşturduğu bilgiyle istihbarat ile ilgilenen bilgisayar bilimi dalını da ifade eder.

Birincisi, insanın düşünce sürecini ve davranışlarını taklit edebilmelidir. İkincisi, insan benzeri bir şekilde hareket etmelidir. Zeki, rasyonel ve etik olmalıdır.

Yapay Zeka Örnekleri

Yapay Zeka Nedir

Akıllı telefonlarda konum verilerini kullanarak, Google Haritalar herhangi bir zamanda trafik hareket hızını analiz edebilir.

Bu arada 2013 yılında kitle kaynaklı trafik uygulaması Waze’i satın almasıyla haritalar, inşaat ve kazalar gibi kullanıcı tarafından bildirilen trafik olaylarını daha kolay bir şekilde sunabilir.

Algoritmalara göre büyük miktardaki verilere erişim, haritaların işe gidip gelen en hızlı yolları önererek gideceği yolları azaltabileceği anlamına gelmektedir.

En büyük bankalar, akıllı telefon uygulaması aracılığıyla çek ödeme yapma olanağı sunarak müşterilerin fiziksel olarak bankaya gelmesini önlemiştir.

2014 SEC dosyalama , büyük bankalara büyük çoğunluğu tarafından geliştirilen teknoloji güvenmek Mitek , AI ve ML kullanır ve OCR üzerinden metin halinde çeklerde el yazısını dönüştürülür.

Pinterest bilgisayar görüntülerini, görüntülerin içindeki nesneleri otomatik olarak tanımlamak ve daha sonra görsel olarak benzer ögelere öneride bulunmak için bilgisayarların “görmeye” öğretildiği bir yapay zeka uygulamasını kullanır.

Pinterest’te makine öğreniminin diğer uygulamaları, spam önleme, arama ve bulma, reklam performansı ve para kazanma ve e-posta pazarlamasını içerir.

Yapay Zeka İçin En İyi Örnek “Sophia”

Sophia son yılların en iyi yapay zeka örneği diyebiliriz. Alttaki videodan da bunu anlayabilirsiniz.

Snapchat, 2015 yılında Lenses adı verilen yüz filtrelerini piyasaya sürdü. Bu filtreler, kullanıcıların yüz hareketlerini izleyerek, kullanıcıların yüzlerini hareket ettirdiğinde ayarlayan hareketli efektler veya dijital maskeler eklemelerine olanak tanıyor.

Bu teknoloji, videodaki hareketleri izlemek için makine öğrenimini kullanan patentli bir Ukraynalı şirket olan Looksery’nin (150 milyon dolarlık bir söylenti) 2015 satın almasıyla gündemdeydi.

Facebook’un 2012’de satın aldığı Instagram, sürekli olarak argo değiştiren emojinin bağlamsal anlamını tanımlamak için makine öğrenimini kullanır (örneğin, gülme emoji “lol” un yerini alabilir). Emojis’in arkasındaki duyguları algoritmik olarak belirleyerek, Instagram, emojiyi ve emoji hashtaglerini oluşturabilir ve otomatik olarak önerebilir.

Bu, yapay zekanın önemsiz bir uygulaması gibi görünebilir, ancak instagram tüm demografikler arasında emoji kullanımında büyük bir artış görmüştür.

Bu emojiden text translasyonuna kadar geniş ölçekte yorumlayıp analiz edebilmesi, daha fazla analizin temelini oluşturmaktadır.

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır?

Yapay Zeka Nerelerde Kullanılır

Google’ın kendi kendine sürüş arabasına, yine Google’nin nette reklamlar kısmı ne araştırılırsa, ona göre reklam çıkartmakta, her yerdedir ve bizleri fark etmeden hayatlarımıza sessiz sedasız yerleştirmiştir.

Zorlu görevlere devam edebilmek için, riskli ameliyatlar için, felakette bulunan kurtarmada, yangınla mücadele, bomba imhası, tehlikeli / bilinmeyen ortamların araştırılması gibi hizmetler robotik kullanma vardır.

Ulaşım, tren ve metro da zaten kullanımda. Bugün piyasada kendi kendine sürüş aracı da bulunuyor.

Bankacılık veya bankalar operasyonları organize etmek, hisse senetlerine yatırım yapmak ve mülkleri yönetmek için yapay zeka sistemleri bulunmaktadır.

Hastaneler ve tıpta; Tıbbi görüntülerin bilgisayar desteklerinde, kalp ritimlerinde düzeltmeler gibi.

Eğitim ve çeşitli şekillerde öğrenme, kişiye özel ders verme ve değerlendirme yapmak için gerekli modelleri analiz etmek için kullanılır. Öğrenme engelliler için, bu teknoloji de son derece önemlidir.

Bu, teknoloji hali hazırda Google, Facebook ve Microsoft gibi ABD teknik devleri için çok çok sayıda bulunmaktadır. Müşteri Desteği gibi E-ticaret uygulamalarında.

Akıllı telefonlarda da günlük hayatımız girecek. Hali hazırda kullanılmakta. Kanserle mücadele de ya da küresel ısınmaya karşı mücadele gibi daha önemli konular da başvurulacaktır.

Apple, Facebook ve Tesla gibi şirketler çığır açan güncellemeleri  yapay zekayı çok ileriye taşıdılar. Özellikle Tesla bu konuda kendi kendine sürüş teknoloji ile ileriye doğru büyük bir adım attı.

Sanal Asistanlar

sanal asistanlar yapay zeka

Siri, Google Now ve Cortana, çeşitli platformlarda (iOS, Android ve Windows Mobile) tüm akıllı dijital asistanlardır. Bu arada, sesle ilgili sormalar da bulunmadıkları bilgi edinmeler; “En yakın Çin restoranı nerede?”, “Bugün programımda ne var?” diyebiliyor, “Jerry saat sekizde aramamı hatırlatın.” Ve yardımcısı bulup, şu anki bilgi aktarmayı, veya başka uygulamalara komut gönderme gibi.

Bu uygulamalarda, daha fazla tanımak ve tercihlerinize göre boyutlandırma için uygun sonuçlar sunmaktadır. Microsoft, Cortana’nın “sürekli olarak  bilgi sahibi” ve artık kriterlerini öngörmektedir. Sanal kişisel asistanlar, yaratıcılık ve izlemelerine yardımcı olmak için daha fazlasına sahiptir.

Video Oyunları

Yapay zekada video oyunlarını bir araya getirmek, video oyunlarından bu yana çok uzun bir süredir. Ancak, bu yapay zekanın karmaşıklığı, davranışınızı öğrenen, şekillerle de  olduğu gibi video oyun karakterleri ortaya çıkarmıştır.

2014’ün Dünyası’na bakarsak: Mordor’un Gölgesi, kadın oyuncuları, geçmişe yönelik tedbirler ve maliyetlere izin vermektedirler.

Far Cry ve Call of Duty gibi bire bir kişisel oyunlar da, yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekenler ile yaşamak veya hissetmek için gerekenler çevre ile ilgili şeylerdir; zafer elde etme şansını arttırmak için ele ihtiyaç duymak, yakın manevraları kullanacak ve diğer yapay zekalarla iletişim kuracaklar. Yapay zeka git gide, video oyunlarında ve bu büyük markette yerini alacaktır.

Akıllı Otomobiller

yapay zeka Akıllı Otomobiller

Muhtemelen işe giderken gazeteyi okuyanları görmediniz, ancak kendi kendine giden arabalarınız daha da yaklaşıyor; Google’ın  kendinden giden  araba projesi ve Tesla’nın “otomatik pilot” özelliği,  haberlerde yer alan iki örnektir.  Google yola uygulamadan  önce oyunlarda aynı zekayı test edecek.

Buradaki fikir, sonunda otomobilin önündeki yolda “bakabilme” ve gördüklerine dayanarak kararlar vermesi, süreçte öğrenmesine yardımcı olmasıdır. Tesla’nın otopilot özelliği bu kadar gelişmiş olmasa da, bu teknolojilerin kesinlikle aynı yolda olduklarını göstermektedir.

Satın Alma Tahmini

Amazon gibi büyük perakendeciler, maliyetlerinizi karşılayacaklarını düşünürsek çok para kazanırlar. Amazon’un  nakliye projesi, size maliyeti hissettirmeden önce ürün göndermeyi ve İnternet mağazasında  bir dakikada  sahip olmaktır.

Bu teknoloji henüz yerinde olmasa da, perakendeciler  kuponlarla kullanıyorlar; Mağazaya gittiğinizde, tahmine gelen bir analiz algoritmasıyla  kupon verilir.

Dolandırıcılık Tespiti

Kredi kartınızla işlem yapılıp yapılmadığını size e-posta gönderilir. Birçok banka, hesabınızda dolandırıcılık olabileceğini düşündükleri ve başka bir şirkete para göndermeden önce satın alma işlemini onayladığınızdan emin olmak isterlerse, bu tür iletişim türlerini gönderirler; 3D security, mesaj, e-posta gibi yöntemlerle. Yapay zeka genellikle bu tür bir sahtekarlığı izlemek için kullanılan teknolojidir.

robot

Haber Üretimi

Yapay zeka programlarının haber hikayeleri yazabileceğini biliyor muydunuz? Wired , AP, Fox ve Yahoo! Tümü, finansal özetler, sporlarda rekorları ve fantezi spor raporları gibi basit hikayeler yazmak için kullanılabilir.

Yapay zeka derinlemesine araştırma makaleleri yazmıyor, ancak çok fazla sentez gerektirmeyen çok basit makalelerle ilgili bir sorunu yoktur. Wordsmith yazılımının arkasındaki şirket olan Automated Insights, e-ticaret, finansal hizmetler, emlak ve diğer “veri güdümlü” sektörlerin uygulamadan zaten yararlandığını söylüyor.

Elbette, Wordsmith’in gerçek bir yazardan kurulum yapmasına ve verilere yerleştirilen Matriks makalesini vermesine yardımcı olması gerekiyor.

Ancak, konsept kanıtlanmıştır ve bu yollarla daha fazla rapor üretileceği olasıdır. Veriye dayalı alanların ötesine geçmek, teknolojide büyük atılımlar gerektirecektir, ancak temel çalışma atılmıştır ve tam otomatik raportörlerin bir gerçeklik haline gelmesi sadece bir zaman meselesi gibi görünmektedir.

Akıllı Ev Cihazları

Birçok akıllı ev cihazı artık davranış kalıplarınızı öğrenme ve kolaylık sağlamak ve enerji tasarrufu sağlamak amacıyla termostat veya diğer cihazlardaki ayarları ayarlayarak para tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Örneğin, evden çıkmayı beklemek yerine işten çıktığınızda fırını açmak çok uygun bir yetenek. Evinizin ne zaman olduğunu ve sıcaklığı uygun şekilde ayarlayan bir termostat, dışarı çıktığınızda evi ısıtmasından tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Aydınlatma, temel yapay zekayı görebileceğiniz başka bir yer; varsayılanları ve tercihleri ​​ayarlayarak, evinizin etrafındaki ışıklar (hem içeride hem de dışarıda) bulunduğunuz yere ve yaptığınız işe göre ayarlanabilir; Örneğin, TV izlemek için, yemek pişirmek için daha parlak ve yemek için ortada bir yer. Akıllı evlerde yapay zekanın kullanımı sadece hayal gücümüzle sınırlıdır.

Yapay Zeka Ürünleri

Otonom arabalar, kişisel asistanlar ve yoga dersleri veren robotlar, yürüyen robotlar. Daha iyisi ya da daha kötüsü, yapay zeka dünyası geldi.

Örneğin 8k TV’ler ve sanal gerçeklik kulaklıkları, bu yıl yapay zeka ürünlerinin önemli mevcudiyetiyle ilgilendiler. Hemen her tür ürüne nüfuz ettiler ve birçok işletme için 2017 ve ötesine geçme çabalarının ön saflarında yer alıyordu.

Yapay Zeka Hakkında Bilgiler

yapay zeka hakkında bilgi

Yapay Zeka, bilgisayar öncüsü Alan Turing’in Turing testini tanıttığı 1950’de başladı “Bilgisayar ve İstihbarat Bilişim” adlı makalesinde, farklı odalarda farklı iki katılımcıyla iletişim kurması gereken bir konudur. Bir odada bir makine, diğerinde ise gerçek bir insan.

Başkan  daha sonra her katılımcıya soru sorması ve makinenin hangisi olduğunu bulması beklenir. Başkan, kişiyi zamanın yüzde 50’sinden azına alırsa, makine “akıllı” olarak kabul edilir.

Turing’in ilk teorisinden beri, düşünme makineleri yaratmak için düzenli bir çalışma yapıldı. Geçtiğimiz yıllar da, bu alanda çok büyük ilerlemeler kaydedildi, ama şunu sormamız gerekiyor: Bu mutlaka iyi bir şey mi? İşte bazı ilginç bilgiler;

Yapay Zeka’nın Çoğu Kadın

yapay zeka kadın

Yapay zeka ile ilgili olarak, Google Asistan, Siri ve Cortana gibi etkileşime girebileceğini fark ettiğiniz bir şey, varsayılan sesin kadın olmasıdır. Kayıt için, gerçeklerden biri; Yapay zekanın  kadın olma eğilimi olduğunu sadece büyüleyici buluyoruz. Neden tam olarak bu?

Belli bir sebebi yok ama buna birkaç faktör var. Örneğin, çalışmalar kadın ve erkeklerin hem kadın sesinin sesini biraz daha iyi bir şekilde seslendirdiğini göstermiştir.

Bir başka sebep de, Indiana Üniversitesi-Purdue Üniversitesi Indianapolis’te bilgisayar bilimci ve insan-bilgisayar etkileşimi uzmanı olan Karl Fredric MacDorman’a göre , çoğunlukla erkeklerin yapay zeka üzerinde çalıştığı, bu yüzden muhtemelen kadınları çekici buldukları ve yapay zekaların uygun bir şekilde giysilerini takip etmelerini istedikleridir.

Sosyal antropolog Kathleen Richardson, dişi yapay zekaların erkek yapay zekalardan daha az tehdit edici olacağını söyledi. Örneğin, Samantha karşılaştırmak Radharani’de Terminatör makinelerine; bunların dışında  Terminatör 3 sonra tekrar edildi.

Yapay Zeka Evcil Hayvanları

Evcil hayvanlar harika, ama bir kaç downsides var. Onları temizlemelisin, yıkıcı olabilirler, beslenmeleri gerekiyor ve tabii ki ölüyorlar.

Tüm bu downsides ile ilgilenecek bir şey, yapay zeka güdümlü evcil hayvanlar. Melbourne hayvan refahı araştırmacısı Dr. Jean-Loup Rault Üniversitesi orada zaten robot hayvanlar için birtakım patentler ve onlar olabileceğini söylüyor geniş doneler mevcut 2025 yılına kadar.

Rault, önümüzdeki 10-15 yılda geliştiricilerin yapay zeka ve robot teknolojilerinin çeşitli yönleri üzerinde çalışacağını, böylece üreticilerin insanların duygusal bir bağlantı kurabildikleri evcil hayvan botları oluşturabileceklerini söylüyor. Rault, robot hayvanlarının dünyanın daha kalabalık olduğu için çoğu insan için tek geçerli seçeneklerden biri olacağına inanıyor. O, 2050 yılına kadar, son derecede zenginlerin gerçek canlı evcil hayvanları karşılayabileceğini teorileştirdi.

Yapay Zeka Kendi Kendini Onarabilir

Spektrumun ucunda, bu yıl altı ayağından ikisini kaybettikten sonra bile kendini yeniden tamir edebilen bir robot hakkında yayınlanan bir gazete vardı.

Robot neyin kırıldığını bilmiyor, ancak performansının düştüğünü fark ediyor. Ardından, deneme ve hataya dayanan bir algoritma kullanarak robot, neyin yanlış olduğunu ve nasıl onarılacağını çözebilir. Robotu geliştiren araştırmacılar, kendisini düzelttikçe, veritabanını “ simüle edilmiş çocukluk ” adı verilen bir aşamada çalışmayacak şeylerle güncellediklerini söyledi .

Bu olay birkaç dakika sürer ve bu süre boyunca robot 13.000 olası hareketi işler. Bu hareketler 10 / 47 farklı davranıştan çekilir, ki bu inanılması güç bir sayıdır.

Bir karşılaştırma için, Dünya’yı oluşturan atom sayısı bu kadardır. Bu tür yapay zekanın etkileri aslında sınırsızdır. Daha heyecan verici beklentiler arasında arama ve kurtarma ile derin uzay ve deniz keşifleri sayılabilir .

Yapay Zeka Yazabilir

“ABD Jeolojik Araştırma Anketine göre, sığ bir büyüklükteki 4.7 deprem Pazartesi sabahı Westwood, California’dan beş kilometre 8 km olarak bildirildi.

Temblor, 5,05 Pasifik zamanında, 5,0 mil derinlikte gerçekleşti. USGS’ye göre, merkez üssü Beverly Hills, Kaliforniya’ya, Universal City, California’ya 7 km, Santa Monica, California’ya 7 km ve Sacramento, California’ya 348 mil uzaklıkta idi. Geçtiğimiz 10 günde, 3.0 büyüklüğünde depremler ve yakınlarda ortalanmış bir deprem oluşmadı.

Bu bilgi USGS Deprem Bildirim Servisi’nden geliyor ve bu yazı tamamen tarafından yazılan bir algoritma tarafından oluşturuldu. ”

Yapay Zeka Poker Oyuncusu Olabilir

Yapay zekanın gelişimindeki büyük bir adım, IBM’in satranç oynayan Deep Blue bilgisayarının 1997’de dünya şampiyonu Garry Kasparov’u devirmesiydi.

IBM’in Watson’un Jeopardy’da ortaya çıktığı ve bugüne kadarki en iyi Jeopardy yarışmacılarını tamamen yok ettiği bir başka nmihenk taşı 2011’de oldu.

Yapay zekanın 2015 yılının Mayıs ayında, Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Claudico adında bir süper bilgisayarın Heads-Up No-Limit Texas Hold’em poker oyununda oynadığı büyük bir adım attı. Pittsburgh’daki Rivers Casino’da; turnuva iki hafta sürdü ve 80.000 el oynadı.

Sonunda, Claudico dördüncü oldu ve “kayıp” bilimsel olarak geçerli sayılacak kadar yakındı, yani istatistiksel olarak Claudico insan yarışçılarını bağladı. Kazanmadığı halde, yapay zeka bilgisayarında büyük bir adımdı.

Bir oyun gibi poker ile satranç veya Jeopardy oynama arasındaki büyük fark , pokerde çok fazla eksik bilginin bulunması ve blöf yapmanın mantıklı gelmediğiydi.

Araştırmacılar turnuvanın büyük bir başlangıç ​​olduğunu ve 2020 yılına kadar yapay zekanın dünyanın en iyi poker oyuncularını yenebileceğini düşünüyorlar.

Bu tür yapay zekanın, sadece kumarhaneleri temizlemeye çalışmak yerine başka uygulamaları da vardır. Claudico’da kullanılan algoritmalar, Siber güvenlik, ilaç ve müzakereler de dahil olmak üzere eksik bilgilerin olduğu her yerde geçerli olacaktır.

Yapay Zeka İle Romantik ilişkiler Yaşanana Bilir

Ortaya çıkacak bir soru, eğer yapay zeka neredeyse ya da tamamen insanlardan ayırt edilemezse, insanların yapay varlıklarla fiziksel ve duygusal ilişkilere sahip olacağıdır.

Hollanda’daki Maastricht Üniversitesi’nden David Levy, bir robotla ilişkinin daha fazla ana akım haline gelebileceği ilginç ama makul bir senaryoya sahipti.

İlk başta Geeky olarak karşımıza çıkacağını söyledi, ama sonra Cosmo gibi bir filmde bir kişinin bir robotla ne kadar büyük bir ilişkiye gireceğine dair bir hikaye ortaya çıkacağını ve ana akımın mevcut tavırları değiştirebileceğini söyledi.

Ama böyle bir şeye ne kadar yakınız? Avrupa Robotik Araştırma Ağının kurucusu olan Levy ve Henrik Christensen, 2012 yılına gelindiğinde, insanların robotlarla ilişkiye gireceğini düşünüyorlardı.

Aslında düşündüğünüzden daha yakınız, robotik kullanan ve daha önce hiç tecrübe etmediğiniz gibi zevk vaat eden bir çok seks oyuncağı olduğu için.

Evlilik, yapay zeka ve android gibi ciddi ilişkilerde olduğu gibi, hala birkaç yıllık bir ilerlemeye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte Levy, 2050 yılına kadar insan ve robot evliliklerinin yasal hale getirileceğine inanıyor. Tabii bu sadece Levy filmin çok büyük hayranı olduğum için de olabilir.

Yapay Zeka Çok Çabuk Öğrenebilir

yapay zeka öğrenebilir

Bilgisayarlar hakkında, onları kullanan kişi kadar akıllı olduklarını söyleyen bir söz vardır. Ancak, yapay zeka ile ilerlemelerde, bilgisayarlar kendi başlarına öğrenmeye başlıyor.

Örneğin, Google kendisini Atari 2600 oyunlarını oynamayı öğreten bir yapay zeka sistemi geliştirdi. Bunu yaptıktan sonra, dünyanın en iyi oyuncularını yendi.

Bir başka öğrenme yapay zeka sistemi, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu tarafından YouTube videolarını izlemekten nasıl yemek pişirileceğini öğrenen bir android.

Robot, görsel tanıma ve deneme yanılma becerilerini öğrenebildi . Ordunun robot şefleri kullanması mümkün olmasa da, yemek pişirme geniş bir beceri yelpazesi kullanmaktadır, bu yüzden robotun ne yapabileceğinin mükemmel bir kanıtıdır.

Yapay Zeka İnsanlardan Daha Akıllı Olacak

Yapay zeka ile öğrenme yeteneği olan bilgisayarların oldukça akıllı olmaları. 2013 itibariyle, yapay zeka, dört yaşındaki bir çocuğun aynı zeka seviyesinde olduğunu ve o zamandan bu yana çok sayıda ilerlemenin gerçekleştiğini söyledi. Örneğin, 2014’te bir süper bilgisayar, 1930’da yayınlanan Erdos uyumsuzluk problemi olarak adlandırılan karmaşık bir matematik problemini kırdı.

Şaşırtıcı olan şey, çözümün çok uzun olmasından ötürü, insanların çözümü kontrol edememeleri. Dosya 13 Gigabayttır ve sadece karşılaştırma için, Wikipedia’nın tamamı 10 GB olmaktadır.

Göre ünlü fütürist Ray Kurzweil , 2029 tarafından yapay zeka akıllı erişkin insanların seviyesi civarında olacaktır. Bunun ötesinde, özellikle de yapay zeka katlanarak daha akıllı hale gelebiliyorsa, her şey oldukça mümkün. Örneğin, Kurzweil, insanların ve makinelerin tek bir varlık haline geleceği tekillik denilen bir şeye yol açabileceğine inanıyor.

Nautilus

Yapay zekada ilginç bir gelişme, Nautilus adı verilen bir SGI Altix süper bilgisayardır. Belli bir dereceye kadar, Nautlius’un geleceği tahmin edebileceği görülmektedir . Örneğin, Usame bin Ladin’in 125 mil içinde saklandığı yeri tahmin edebildi ve ayrıca 2010 yılının Aralık ayında başlayan Arap Baharı’nı da tahmin edebildi .

Nautilus, bu bilgiyi dünyanın dört bir yanından 1945’e kadar uzanan 100 milyondan fazla haber makalesinden topladı. Makaleler iki farklı kriter için analiz edilecek: makalenin havası ve hikayenin yeri. Bu bilgi 100 trilyonluk bir ilişki ağı oluşturdu ve veriler Nautilus’a verildi. Bu bilgiden, bilgisayar bilgiyi bir araya getirerek ruh haline getirilmiş grafikler oluşturmayı başardı. Örneğin, Arap Baharı ile, bölgedeki duygu protestolardan önce düşüktü.

Yapay Zeka Apocalypse

Yapay zeka hayatımızı büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip olduğundan şüphe yok. Yapay zeka yolları daha güvenli hale getirecek, tıpta yardımcı olacak, engelli ve yaşlılara yardım edecek , müşteri hizmetleri ve sayısız başka işte çalışacaktır.

Bununla birlikte, Yapay zeka ayrıca inanılmaz bir tehdit oluşturuyor ve bu da bilim kurgularının konusu değil. Stephen Hawking, Bill Gates ve Elon Musk gibi en iyi bilim insanları ve teknoloji uzmanları , Yapay zeka insanlık için çok gerçek ve tehlikeli bir tehdit olduğuna inanıyor .

MIT’deki bir fizikçi olan Max Tegmark’ın bunu nükleer silahların gelişimi ile karşılaştırması çok tehlikeli ve sadece ilk defa doğru yapabileceğimizi söylüyor. Aslında, Yapay zeka üzerinde ilerlemeyi yavaşlatmak ve daha çok çevreye odaklanmak için bir baskı olmuştur.

Sınırlama önemlidir çünkü eğer Yapay zeka kontrolünü kaybedeceksek, onu asla geri alamayabiliriz. Öyleyse bu sadece bir zaman meselesidir, çünkü Yapay zeka insanlığı silebilir çünkü insanın virüs benzeri bir varlık olduğunu hesaplayabilir veya insanları kendi kendini koruma yolu olarak öldürebilir. Esasen, Yapay zeka ya tüm sorunlarımızı çözecek ya da hepimizi yok edecektir. Başka bir deyişle, Terminatör ve Matrix , daha önce inandığımız kadar uzak değildir

Yapay Zekanın Faydaları Ve Zararları;

Yapay Zekanın Faydaları

Yapay zeka dünyada büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip olduğundan kimsenin şüphesi yoktur. Yapay zeka insan yaşamındaki yolları daha güvenli hale getirecek, tıpta yardımcı olacak, alışverişte olsun, yaşamın herhangi bir alanın da olsun yardımcı olacaktır, engelli ve yaşlılara yardım edecek, müşteri hizmetleri ve sayısız başka işte çalışacaktır.

Yapay Zekanın Zararları

Fizikçi olan Max Tegmark’ın nükleer silahların gelişimi ile karşılaştırması çok tehlikeli olduğunu belirtiyor. Gerçekte, Yapay zeka üzerinde ilerlemeyi yavaşlatmak ve daha çok çevreye odaklanmak daha mantıklı olacaktır. Sınırlama önemlidir; eğer yapay zeka kontrolünü kaybedeceksek, onu asla geri getiremeyiz.

Bu yüzden bu sadece bir vakit meselesidir, çünkü Yapay zeka insanlığı yok edebilir; çünkü insanın virüse benzetebilir, bir varlık olduğunu hesaplayabilir veya insanları kendilerine karşı koruma yolu olarak öldürebilir. Çok dikkat edilmesi gereken bir yoldur, yapay zeka gelecekte çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yapay Zeka Filmleri

Blade Runner 2049 Ötesinde

yapay zeka filmleri - Blade Runner 2049 Ötesinde

Yapay Zekanın bulunduğu bir film inanılmaz şaşırtıcı sahneleri ile sizlerle? Belki de bazı izleyiciler için çok doğa üstü olabilir.

Robot ve Frank

yapay zeka filmleri robot ve frank

Frank (Frank LAngela)  çocukları ile arası pek iyi olmayan, evinde tek başına yaşıyan, eşinden de boşanmış yavaş yavaş hafızasını yitiren Frank’i canlandırmaktadır. Oğlu ona yardımcı olması için bir robot getirir. Fazla geçmeden Frank, Robot’u kendisine benzetmekte ve beraber hırsızlık falan yapmaktadırlar. Gayet eğlenceli bir film.

Bicentennial Man

yapay zeka filmleri Bicentennial-Man

Hata yapmanın insana özgün olduğunu ve tabi ki ölümlü olmanın bizi biz yapan değerlerin aslında temelinde kusurlarımızda olduğu belirtilmektedir, mesela çok hızlı koşmaya biliriz, farklı olmamız olduğunu tekrar gözden geçirmemizi hatırlatan, bilim kurgudan çok insanın kendine ve hayata ayna ile bakmasını gösterecek oldukça güzel bir film. Mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Resident Evil

yapay zeka filmleri Resident-evil-afterlife-original

Çalışanları aç zombilere çeviren bir virüs ve çalıştıkları mutasyona uğramış Hayvanları serbest bırakan ”The Hive” tesise kaçar. Enfeksiyonu önlemek için tabanı kapatır. Askeri göndereceklerdir, o ekip savaşacaktır, dünyaya bulaşmadan virüs hem kendilerini hemde insanları korumak zorundadırlar.

Passengers

yapay zeka filmleri passengers

Bu iki elin gerçek yıldızı Android barmen Arthur (Michael Sheen) ‘dir. Zekası yapaydır, robot aslında bilmeden Chris Pratt’ın karakterinin vicdanı ve sırdaşı olarak hareket eder. Onun gerçekçi kişiliği ve görünüşü, onunla birlikte sadece kolay bir karakter değil, aynı zamanda filmde en gerçekçi olanı da yaratıyor.

Chappie

yapay zeka filmleri Chappie

Bir çete, biyolojik robotu yeniden programlıyor.

Chappie’de bulunacak pek çok komedi var , ama en çok uğraştıran, robotun oluşturulmuş olduğu “aile” nin gerçek anlamını gerçekleştirmesi, bu hikayenin gerçek özüdür.

Transcendence

yapay zeka filmleri Transcendence

Bilim adamı hipster Johnny Depp, ölümün araştırılması ve bilinçli bir bilgisayar oluşturulması AI’nin insan zekasını geçtiği anda ”teknolojik tekillik” için hazırlık yapmakta zorlanmaktadır. Anti-teknoloji radikalleri başka planlara da sahipler ve Depp’e suikast düzenlediler, ancak karısı ve bilim ortağı Rebecca Hall, bilincini onun üzerinde çalıştığı bir makineye yüklemeyi başardı. En büyük korkuları ise , Will’in bilgi için susama gücü gibi görünen her şeye sahip bir güç arayışına dönüşürken gerçekleşir.

Tron

yapay zeka filmleri Tron

Bir zamanlar “The Dude” bir program gibiydi. Bilgisayar programcısı Flynn (Jeff Bridges) dijitalleşir ve kötü bir AI Master Kontrol Programına girdiği makinede hayalet olur.

Yapay zekânın erken bir uyarıcı hikayesi, Tron  ile başlar. Kodun ve programların mikrobilgisayar dünyası, 80’li yıllarda gözden geçirenler için kafa karıştırıcı gibi görünse de, Tron’un öyküsü, günümüzün en gelişmiş teknoloji meraklısı zamanlarında giderek daha net ve anlaşılır görünüyor; Gerçekten de, bu füturistik kafa çizme makinesi artık eskiden oldukça eski gözüküyor.

Film, Flynn ve arkadaşlarının mikroskopik motosikletlere dönüştüğünü görmeye değer.

Robocop

yapay zeka filmleri Robocop

Yaralı bir Detroit polisi, fütürist bir suçla savaşan cyborg’a dönüştü. Memur Murphy (Peter Weller) beyninin solundan parçalandı, ama bu onu bir polisin cehennemi olmaktan alıkoyamadı!

Saçma sapan sahte reklamlar (“Bunu bir dolar için tutarım”) ve kurumsal açgözlülükle dolu mordan bir kentsel hiciv, RoboCop’un bir türü ve makine merkezli titrek bir orta zemini bulur – onu iki taraftaki başka pozlar kurtarır.

Gerçek: RoboCop takımının Weller’ın polis kruvazörünün alt yarışına giyemeyeceği kadar hantal olduğu.

Rogue One: Bir Yıldız Savaşları Hikayesi

yapay zeka filmleri Rogue One Bir Yıldız Savaşları Hikayesi

Yıldız Savaşları dost droidlere etti. Rogue One’ın gelişiyle : Bir Yıldız Savaşları Öyküsü olsa da, işler bir dönüş yaptı. K-2SO’nun yapay zekası inanılması güçtü. Bu, başkalarından gelen bir hakaret gibi görünecek bir yorum yapmak için hızlı olan bir droiddi.

Bu olay, Star Wars imzasını, bu teknolojinin sahip olabileceği birçok kişiliği gösteren yapay zekayı keşfetmek için harika bir platform olarak daha da sağlamlaştırıyor.

Ben, Robot

yapay zeka filmleri Ben Robot

Klasik Isaac Asimov’un hikaye koleksiyonuna dayanarak; Ben, Robot , Hollywood’un kendisi için çok iyi bir yer olan bir uzay gemisi, ama bu bilim kurgunun hala sunabileceği çok şey var.İyici pişmiş polis (ve robo haper) Del Spooner (Will Smith) botları “Toaster” olarak adlandırıyor ve cinayet işlemekten şüpheleniyor. Robot pandemonium, binlerce androidin inanılmaz özel efektlerden oluşan bir kar fırtınasında saldırdığı gibi çok yakında gevşeyebilir.

Metropolis

yapay zeka filmleri Metropolis

Fritz Lang’ın sessiz bir başyapıtı olan bir olayın parçası – dreamscape ve bölümleri.

İlk uzun metrajlı bilimkurgu filmlerinden biri, görsel açıdan etkileyici distopyan AI filmlerinin, hareket halindeyken bizimle birlikte olduğunu gösteriyor. Bu olaylar, yıllardır reddedildiği için çok tanıdık gelebilir, ama işte burada: Mad bilimci kayıp aşkının yerine güzel ama ölümcül bir makine kadını inşa ediyor.

Hitchhiker’s Guide to the Galaxy

yapay zeka filmleri Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Süper zeki bir robot geleceğinin iyi bir şey olup olmadığını kim söylemeli? Kesinlikle Marvin, Douglas Adams’ın kült klasik kitap serisi film sürümünde kasvetli kozmik / komik rahatlama sağlayan bir paranoyak android.

Marvin’i neşelendiremedikten sonra Radiohead adında bir şarkı bile olsa, “Hayat mı? Hayat hakkında benimle konuşma.”

Lugubriously, Alan Rickman (Harry Potter’ın profesörü Snape) tarafından çokça seslendirildi, bu, gülünç bir derin depresyonla bağlanmış yapay bir duyarlılık. Robotumuza geleceğin bu türden duygusal bağlarını verebilirsek, onlara karşı bir savaş şansı yakalayabiliriz.

Star Trek: First Contact

yapay zeka filmleri Star Trek First Contact

Star Trek: Yeni Nesil, büyük ekrana birden çok kez geçiş yaptı, ancak sadece First Contact gerçekten kaliteli bir film olarak öne çıkıyor. Teğmen Komutan Verisinin (Brent Spiner) arkı sayesinde önemli bir film.Veriler, insanlığın neden böyle davrandığını anlamaya çalışmaktadır. Bu şekilde insan ve uzaylı etkileşimlerini yıkmak, Star Trek evrenine dair her şeyi daha anlaşılabilir hale getirirken, Data hayran karakterine dönüştürmektedir.

Austin Powers: International Man Of Mystery

yapay zeka filmleri Austin Powers International Man Of Mystery

Londra’da gündüzleri fotoğrafçı, geceleri ise bir ajan olan Austin Powers, Dr.Evil’ı yakalamak üzere iken ünlü suçlu kendini dondurup kaçar. Ajan Powers, Evil’in derin dondurucudan çıkacağı güne hazırlık yapmaya başlar. İkili arasında mücadele başlar.

Short Circuit

yapay zeka filmleri Short Circuit

Yapay zekanın içine düştüğü tüm filmlerden, kısa devre yapan bir film, bakıldığında birçok AI filmi kadar korkunç değil; Distopik bir geleceğe yerleştirilmiş ve hikaye Dünya’ya sıkıca yerleştirilmiştir. Ama bu, hikayeyi dikkate değer kılıyor. Johnny 5 – söz konusu robot – şeytani hükümetin peşinden koşuyor, ama öykünün çoğu bu tür filmlerde sıkça rastlamadığınız bir eğlence duygusuna dayanıyor.

Transformers

yapay zeka filmleri Transformers

Autobotların  Optimus prime tarafından yönetilen iyi robotlarken karşılarında megatron tarafından yönetilen Decepticonların vardır. Autobotların bir de Trinitran gibi bir bilgisayarı ile, Dino botları vardır. Decepticonlarda da birleşip büyük bir robot oluşturabilen kamyona dönüşen yaratıklar vardır, bunlar arasındaki mücadele keyfi izlemeye değer.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER