Yapılan Çalışmalar Yapay Zekanın Kötü Öğrenimlerinin Sebebini Buldu

Ana Sayfa Genel Yapılan Çalışmalar Yapay Zekanın Kötü Öğrenimlerinin Sebebini Buldu
  Geçtiğimiz yıl Microsoft yapay zekasını test etmek için Twitter hesabı açmıştı. Ne yazık ki bu hesap 24 saat aktif kaldıktan sonra kapatıldı. Neden mi? Çünkü bir anda Hitler hayranı ırkçı söylemler yazmaya başladı.

Yapılan son araştırmalar yapay zekanın ırkçı, cinsiyetçi ve herhangi bir konuda önyargılı olmasının sebebini insanlar olduğunu gösterdi. İnternet ortamında kullanılmış milyonlarca kelime ile yapılan araştırma enteresan sonuçlar ortaya çıkardı.

Kelimelerin birlikte kullanıldığı kelimelere bakarak yapılan analizde; erkek isimlerinin daha çok kariyer temalı konularla ilişkili olduğunu, kadın isimlerinin ise daha çok aile kavramıyla ilişkili olduğu ortaya çıktı. Ayrıca müzik enstrümanlarının ve çiçeklerin daha sevimli, silahlar ve böceklerin ise daha sevimsiz olduğu; kadın isimlerinin daha sanatla ilintili, erkek isimlerinin matematik ve bilimle ilgili olduğu; Avrupalı ve Amerikalı isimlerin de daha sevimli, siyahi Amerikalı isimlerinse sevimsiz olduğu da ortaya çıkan sonuçlardan.

Bunların gerçekler değil, insanların yoğunlukla kullandığı dil sebebiyle su yüzüne çıkan sonuçlar olduğunu unutmamak lazım. Ayrıca yapay zekanın da yaptığı hatalar mevcut. Mesela Google Translate “O bir doktor” cümlesini “He’s a doctor” olarak çevirirken, “O bir hemşire” cümlesini “She’s a nurse” olarak çeviriyor. Bu Google’ın hatasından çok diller arasındaki yapı farklılığından da kaynaklı, direkt tespit etmek yapay zeka için de bir hayli zor.

Kısacası, iyi huylu robotlar istiyorsak konuştuğumuz ve yazdığımız dile dikkat etmek durumundayız.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir