Özellikle de bilgisayar konusunda teknik bilgisi olmayan kişiler için bilgisayara yazıcı ekleme işlemi oldukça zor bir işlem olabilir.

Windows işletim sistemi üzerinde son zamanlarda yapılan yenilikler sayesinde yazıcıyı bilgisayara tanıtma işlemi çok daha kolay bir hal aldı.

Biz de bu yazımızda farklı Windows sürümleri için yazıcı ekleme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Bilgisayara Yazıcı Ekleme

Bilgisayara Yazici Ekleme

Windows 10 işletim sisteminin en beğenilen özelliklerinden biri de yazıcı, ekran kartı, kamera gibi çevre birimlerine ait yazılımları otomatik olarak bulup yükleyebilmesidir.

Bu nedenle Windows 10 üzerinde yazıcı ekleme işlemi diğer Windows sürümlerine göre çok daha kolaydır. Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız ve yeni bir yazıcı satın aldıysanız şu adımları takip edin;

1- Öncelikle yazıcınızın USB kablosunu bilgisayarına bağlayın.

2- Ardından Windows tuşuna basarak arama sekmesine “Yazıcılar” yazarak çıkan ilk menüyü açın.

yazıcıyı bilgisayara tanıtma

3- Bu ekran üzerinde yer alan “Yazıcı veya tarayıcı ekleyin” seçeneğini seçin.

4- Windows, bilgisayara bağladığınız yazıcıyı otomatik olarak tanıyacaktır. (Driver’ların otomatik olarak indirilip yüklenmesi biraz zaman alabilir)

yazıcıyı bilgisayara tanıtma

Not: Kullandığınız yazıcıya ağ üzerinden erişmek istiyorsanız veya Bluetooth destekli bir yazıcı kullanıyorsanız şu işlemleri takip edin.

Win + Q tuşuna basarak arama ekranını açın. “Yazıcılar ve tarayıcılar” yazarak gösterilen ilk menüyü açın. Bu ekran üzerinde “Yazıcı veya tarayıcı ekleyin” seçeneğini seçin. Ekranda beliren “İstediğim yazıcı görüntülenmiyor” seçeneğini seçin.

yazıcıyı bilgisayara tanıtma

Bu ekran üzerinde yazıcınızı bağlamak istediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Ağ üzerinden ekleyeceğiniz senaryoda, yazıcının sahip olduğu IP adresini bilmeniz gereklidir.

Yazıcıya atanan IP adresine yazıcının kullanma kılavuzundan veya modem arayüzünden erişebilirsiniz.

Bilgisayara Yazıcı Ekleme Windows 7

Her ne kadar Windows’un resmi desteğinden mahrum kalsa da Windows 7 işletim sistemi hâlâ milyonlarca bilgisayarda kullanılıyor.

Yazımızın bu kısmında ise Windows 7 bilgisayara yazıcı ekleme işlemini anlatacağız.

yazıcıyı bilgisayara tanıtma

Windows 7’de Windows 10’da olduğu gibi otomatik olarak driver yükleme işlemi yapılamıyor. Özellikle de yeni nesil yazıcılar, Windows 7 tarafından otomatik olarak tanınmıyor. Bu nedenle işlemin manuel olarak yapılması gerekiyor.

Windows 7 işletim sisteminde yazıcı eklemenin en kolay yolu, yazıcı ile birlikte verilen kurulum cd’sini kullanmaktır.

Yazıcınızı bilgisayara bağlayın ve CD içerisinde yer alan Setup exe dosyasını çalıştırın. Gerekli tüm driver dosyaları bilgisayarınıza yüklenecek ve yazıcınız kullanılır hale gelecektir.

bilgisayara yazıcı ekleme

Yazıcınıza ait CD yoksa…

Yazıcınıza ait CD’yi bulamıyorsanız Driver dosyalarını üreticinin Web sitesinden indirmeniz ve kurmanız gerekir. Bu işlem için öncelikle yazıcınızın modelini veya seri numarasını öğrenmelisiniz. Model ve seri numaraları genellikle yazıcının altında yer alan bir etikette bulunur.

Yazıcınıza ait driver’ları aşağıda yer alan üretici web sitelerinden bularak indirebilirsiniz.

HP Marka Yazıcılar için Buraya Tıklayın

Xerox Marka Yazıcılar için Buraya Tıklayın

Develop Marka Yazıcılar için Buraya Tıklayın

Canon Marka Yazıcılar için Buraya Tıklayın

Benzer şekilde diğer yazıcı markaları için de küçük bir Google araştırması yaparak gerekli driver dosyalarına erişebilirsiniz.

Yazıcınıza ait driver dosyalarını bulmakta sorun yaşıyorsanız Driver güncelleme programları adlı yazımızda yer alan yönergeleri izleyerek driverın otomatik olarak yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Linux Yazıcı Kurulumu

Elbette yazıcı kurulumu Linux işletim sistemini kullanan kişiler için de bazen ciddi bir sorundur. Ancak Terminal üzerinden birkaç basit komutla Linux üzerinde yazıcı kurulumu da kolaylıkla yapılabilir.

Linux’ta (Ubuntu, Mint vs.) yazıcı kurulumu için yapılması gereken ilk şey CUPS paketini kurmaktır.

# sudo apt install cups komutu ile ilgili paketi kurabilirsiniz. Aynı şekilde uygulama deposu üzerinden de CUPS araması yaparak ilgili paketi yükleyebilirsiniz.

bilgisayara yazıcı ekleme

Paket yüklemesi bittikten sonra tarayıcı üzerinden https://localhost:631 adresini açarak CUPS yönetim paneline erişebilir ve standart olarak yazıcı ekleme işlemini kablosuz veya kablolu olacak şekilde basitçe yapabilirsiniz.

Bu yazımızda farklı işletim sistemleri için bilgisayara yazıcı ekleme işleminin nasıl yapılacağını gösterdik. Yazıcı ekleme esnasında herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, yorum sekmesini kullanarak durumu bizlere bildirebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER