Son dakika haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu’nu topladı. Kritik Kabine Toplantısı saat 16.30’da başladı.

Toplantıda Sağlık bakanı Fahrettin Koca yeni tedbir önerilerini ve risk haritasını paylaşacak.İşte bugünkü toplantının gündem maddeleri.

Kademeli normalleşme ile birlikte vakalar artmaya başladı. Bu kapsamda ise ilk Kabine Toplantısı, yarın yapılacak. Covid-19 vakalarında yaşanan artış sonrası gözler, Kabine Toplantısı sonrasında yapılacak açıklamaya çevrildi. Yeni korona yasakları mı geliyor? Tedbirler artırılacak mı? Yarın Kabine Toplantısı olacak?

Türkiye nefesini tuttu kabine toplantısını beklemeye başladı. Toplantıda, koronavirüs pandemisiyle mücadelede atılacak adımların masada olması beklenirken, güncellenecek olan ‘koronavirüs risk haritası’na göre illerin durumu görüşlecek ve yeni yol haritası çizilecek. Diğer yandan normalleşme sürecinde artan vaka sayılarına bakıldığında çok sayıda ilin ‘kırmızı’ya dönmesi bekleniyor.

Saat 17.00’de başlayacağı düşünülen Kabine Toplantısının ardından 19.00-20.00 soralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ulusa sesleniş’ konuşması yapması bekleniyor.

ÇOK SAYIDA İL KIRMIZIYA DÖNÜYOR

Toplantının başlıca konusu illerdeki vaka artışı olacak. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan, 100 bin nüfusa denk gelen haftalık vaka sayılarını içeren harita da güncellenecek.

1 Mart sonrası başlayan normalleşme süreciyle birlikte korkutan vaka artışlarının haritaya yansıması bekleniyor. Başta İstanbul ve Kocaeli olmak üzere Çanakkakle, Kırklareli, Tekirdağ ve Mersin gibi ‘yüksek riskli’ (turuncu) illerin, ‘çok yüksek riskli’ (kırmızı) iller kategorisine geçmesi bekleniyor.

KABİNE TOPLANTISINDA NELER KONUŞULACAK?

Tedbirler Artirilacak Mi

Mutasyonlu illerin sayısı son Bilim Kurulu Toplantısı’nda 76 olarak belirtildi. 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, 1 ilde 2 California-New York ve 1 adet de Brezilya mutantı tespit edildi. Kabine’de bu konu da görüşülecek.

AŞI ÇALIŞMALARI

Aşı çalışmaları da masada olacak. Türkiye’deki aşılanma süreci değerlendirilecek. Aşı tedariki konusunda Çin ve Almanya’dan sipariş edilen aşıların son durumu ile yerli aşı çalışmaları ele alınacak.

TEDBİRLER ARTIRILACAK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı çıkışında mutasyon nedeniyle vaka sayılarındaki artışın sorulması üzerine, “Bütün bu konuları bizler daha çok Bilim Kuruluyla Sağlık Bakanlığımızın koordinesinde götürüyoruz. Tabii bu mutasyonun inişli çıkışlı görüntüleri ister istemez bizleri de karar almada zorluyor. Şu anda da tüm dünyada olduğu gibi bizde de son zamanda böyle bir sıkıntı var. Fakat biz bütün şartları zorlamak suretiyle yine de mümkün olduğunca yani şu anda restoranlar, kafeler, kuaförler aklınıza ne gelirse bu açıkladığımız yerlerle ilgili şartları zorlayacağız, mümkün olduğunca şu anda aldığımız kararın arkasında durmaya çalışacağız.” açıklamasını yapmıştı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER