Dünya genelinde koronavirüs salgını dolayısı ile 1.5 milyondan fazla insan yaşamını yitirirken, yeni koronavirüs mutasyonu haberleri gelmesi ile iyice endişe verici durumu artmaya başladı. Ülkeler arası uçuşlar durduruldu. Dahası yeni virüsün %70 daha bulaşıcı olduğu vurgulanıyor. Peki, B117 virüsü nedir, virüsünün özellikleri, belirtileri neler? detaylarına bakalım.

Diğer yandan ise Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü’nün ”İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” ifadelerinin ardından pek çok insan tarafından araştırılmaya başlandı. Peki ama B117 nedir, virüsünün özellikleri, belirtileri neler? detaylarına bakalım.

Yeni Mutasyon B117 virüsü nedir? B 117 virüsü belirtileri neler?

B117 virusu nedir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış koronavirüs hakkında resmi Twitter hesabından açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, ”İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir” ifadelerini kullandı.

B117 virüsü koronavirüse göre % 70 hızlı bulaşan bir virüstür. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ”İngiltere’den bildirilen B.1.1.7 virüsü, 2021’de yeni bir küresel dalgalanmaya neden olabilir. Bu virüste gözlenen N501Y, Spike 69-70 del ve P681H mutasyonlarının, virüsün daha kolay ve hızlı yayılmasına neden olabileceği, hastalığı geçirenlerde ve aşılananlarda oluşan bağışıklıktan kurtulmasını sağlayabileceği öngörülüyor.” ifadelerini kullandı.

B117 virüsü belirtileri neler?

B117 virusu belirtileri neler

Tevfik Özlü yeni koronavirüs mutasyonu B117 belirtileri hakkında ”Hastalığın kliniğini, risk gruplarını ve şiddetini değiştirip değiştiremeyeceğini ise şimdilik bilemiyoruz. Umarım kötü senaryo gerçekleşmez. Ama dikkatli olmamız ve tedbirlere uymakta ihmalkârlık yapmamamız gereken günlerdeyiz” açıklamasını yaptı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER