Koronavirüs salgını 3 günde 100 bin yeni vakaya dayanınca çok sert tedbirlerin geleceği konuşulmaya önce Bilim Kurulu Profesörleri tarafından konuşulmaya başlandı. Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile iyiden iyiye yasakların geleceği sinyali verilmiş oldu. Dahası pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Kabine Toplantısı’nda yeni yasakların geleceği konuşuluyor. Bu arada masadaki yasaklara bakalım. Vatandaşın gündemin de yeni yasaklar gelecek mi? Sokağa çıkma yasağı uzayacak mı? Sorusu şimdiden merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasında belirttiği “Yeni kısıtlamalar getireceğiz. Bu tedbirleri almaya mecburuz” ifadelerinin ardından gözler Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ve bugün gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısına çevrildi. Bu kapsamda yeni ve sert Covid-19 önlemleri alınması muhtemel. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sunum yapacağı kabine toplantısında yeni tedbirleri Erdoğan bizzat açıklayacak.

Yeni Yasaklar Gelecek Mi?

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre günlük yeni vaka sayısı neredeyse 30 binin üzerine çıktı ve ölümler hızlı bir şekilde arttı. Pazartesi günü yapılması beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında sert yasakların gelmesi bekleniyor. Ortaya çıkan yeni iddialara göre, hafta sonu tam karantina beklenirken, hafta içi ise saat 20.00 ile sabah saat 05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ciddi Şekilde Uyarmıştı!

Yeni yasaklar gelecek mi

Covid-19 salgınında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de vaka sayısında ciddi artış gözlemleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada tüm vaka sayılarını açıklamıştı.

Bakan Koca’nın tüm vaka sayılarını açıklamasının ardından günlük vaka sayısı 30 binin üzerine çıktı. Bakan Koca, Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada vaka sayılarının artması durumunda yeni tedbirlerin uygulanabileceğinin altını çizmişti. Diğer yandan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Üsküdar’da yaptığı açıklamada vaka sayılarının artması durumunda yeni tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olacağının altını çizdi.

Covid-19 Salgınına karşı dijital önlemler

Covid-19 salgını ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden çıkacak olan kararlara ilişkin Covid-19 salgınına dijital mücadele. Bireysel olarak her bir vatandaşın kaydının tutulması, detaylara bakalım;

Çarşı, pazar ve hanlarda kısıtlama

Büyük şehirler başta olmak üzere işlek cadde, meydan ve pazar yerlerine hes kodu olmayanların girmesi yasaklanmıştı. Diğer yandan ise Kabine toplantısında bu kısıtlamanın genele yayılması ve tüm illerde yeni tedbirler kapsamında pazar, çarşı ve iş hanları gibi noktalarda Hayat Eve Sığa kodu olmayanların alana girme yasağı gündemde.

65 yaş üzeri ve 20 yaş altına gün sınırlaması

65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlara uygulanan kısıtlama. Bu grubun her gün dışarı çıkabildiği 3 saatlik sürenin azaltılması veya gün bazında kısıtlanması bekleniyor.

Berberler, Kuaförler Kapatılacak Mı? Seyahat Yasağı Gelecek Mi?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden sokağa çıkma kısıtlaması kararı dışında başka yeni tedbirlerin de çıkacağı iddia edildi. Diğer yandan ise oteller, berber ve kuaförler ile tüm mekânların kapanması ve seyahat yasaklarının gelmesi bulunuyor.

Büyükşehirlere giriş ve çıkışların kapatılacağı belirtilirken, havalimanlarının uluslararası uçuşlara kapanmasının da alınacak diğer önlemler arasında yer alacağı gelen haberler arasında yer alıyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!