• Ana Sayfa
  • Oyun
  • Yerli Oyun Firması Rollic Games, Zynga’ya 168 Milyon Dolara Satılıyor!

Peak Games Türk oyun şirketlerini yakından takip etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türk oyun şirketi olan Peak Games’in hepsini 1,8 milyar dolarlık uçuk bir bedel karşılığında satın alan ABD merkezli Zynga, Türk mobil oyun firması olan Rollic Games’i 168 milyon dolar karşılığında satın alacağını duyurdu.

Mobil oyun sektörlerinin en dikkat çekici olanları ”hiperbasit” yani ”Hypercusual” bilindiği üzere Türkiye’den çıkıyor. 2018 yılından önce Gram Games, ardından Peak Games şirketinin büyük bölümünü ve 2020 Haziran ayında 1,8 milyar dolar ile tamamını satın alan Zynga’dan bir hamle daha geldi. Türk mobil firması Rollic Games, 168 milyon dolar nakit para karşılığında Zynga tarafından alınacak.

Reuters’tan aktarılan bilgiye göre satışın detayları da ortaya çıktı. “Tangle Master 3D”, “G Knots 3D”, ”hypercusual’‘ gibi mobil oyunları yapan Rollic; ilk kısımda yüzde 80 oranında Zynga’ya devredilecek. Anlaşmaya göre şirketin kalan yüzde 20’lik bölümü ise 3 yıl içinde kademe kademe Zynga’ya geçecek. Satışta tamamlanmış olacak.

Zynga, Türk mobil oyun şirketlerine gözü dikti, şimdi sırada Rollic Games var:

zynga rollic games satin aldi

Zynga, bu türdeki oyunları alarak envanterini genişletiyor. Rollic Games ile ilgili olarak da açıklamalarda bulundu. Zynga İcra Kurulu Başkanı Frank Gibeau; hypercusual türü oyunların, mobil cihazlarda en hızlı büyüyen oyunlar olduğunu ifade etti. Gibeau, diğer yandan şirket satın almanın yeni kullanıcılar kazanmak adına inanılmaz bir şey olduğunu da ekledi. Bu arada Zynga yalnızca Türk oyun firmalarına değil, dünya genelinde büyük kitle yapmayı başaran gözde mobil oyun şirketlerini de almaya devam ediyor. Bilindiği üzere Zynga, Small Giant Games oyun firmasını 560 milyon dolar, NaturalMotion firmasını da 527 milyon dolara almıştı.

Türk mobil oyun firmalarının bu başarısı dünya oyun gündemine girmeyi de başardı.

Türk mobil oyun sektörü başarısından dolayı Nikkei’ye manşet olmuştu. Özellikle Peak Games, Masomo ve Gram Games manşetin ana konusu olmuştu. Analizlere göre Türk mobil oyun şirketlerinin elde ettiği gelirlerin yüzde 90’ı yabancı ülkelerden geliyor. Nikkei manteşine göre Türkiye’deki oyun şirketleri uçuk miktarlara satıldıkça, yabancıların daha çok ilgisini çekmeyi başarıyor.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!