Cildinizi güneşle buluştuğunda, vücudunuz güneş vitamini olarak da bilinen D vitamini üretimine başlar. Vücudun birçok organının ve dokusunun düzgün işleyişinde çok önemli bir rol oynar.

Son zamanlarda yapılan araştırmaya göre, çoğu kişi D vitamini eksikliği yaşamaktadır.

Güneşte kalmaktan kaçan, sürekli gölge arayan insanlar veya yeterli miktarda güneş alamayanlar için sonuçlar hiçte iç açıcı değildir. Yeterli miktarda güneş almazsanız vücudunuza ne olur?

Yeterli Miktarda Güneş Almazsanız Vücudunuza Ne Olur?

Yeterli miktarda güneş ışığı almazsak bir hayli olumsuz durum ile karşılaşabiliriz. Bunlara bir göz atalım.

Zayıf Kemikler

Yeterli Miktarda Güneş Almazsaniz Vücudunuza Ne Olur

D vitamini ve kalsiyum uzun zamandır kemik sağlığı ve mineralizasyonu için önemli ve gerekli besin maddeleri olarak kabul edilmektedir. Kalsiyum ince bağırsaklarda D vitamini yardımıyla emilir. ”Güneş ışığı vitamini” eksikliği kalsiyum emiliminin azalmasına ve sonuç olarak kemik yapısının zayıflamasına neden olur.

Yeterli miktarda güneş ışığı almayan insanlar kemik ağrısı, raşitizm, kas güçsüzlüğü, osteomalazi ve osteoporozdan muzdariptir olmaktadır. Vücudunuzda yeterli miktarda D vitamini bulundurmanız çok önemlidir. D vitamininin ana kaynakları sağlıklı beslenme, güneş ışığı ve takviyelerdir.

Ayak Deformiteleri

güneş işiği alamazsak ne olur

D vitamini, sindirim yoluyla kalsiyum ve fosfat emilimini kolaylaştırdığından, kemikle ilgili problemlerle başa çıkmak için çok yararlı olabilir. Kemiklerde kalsiyum eksikliği kemik yapısının değişikliklere yol açar ve bunların deformasyona uğramasına neden olur.

Takviyeler şeklinde D vitamini alımını arttırmak yada güneş ışığını almak, pek çok  insanın kemiklerinde ve hücrelerinde uygun bir kalsiyum seviyesini korumasına yardımcı olabilir. D vitamini, özellikle osteoporoz, plantar fasiit, artrit, diğer iltihaplı eklemler ve tendonlar gibi durumlarla ilişkili olan kronik ayak ağrısını gidermek için kullanılabilir.

Kolorektal Kanser

güneş işiği alamamak

Araştırmalara göre düşük oranda güneşe ışığı almak, hücrelerde yetersiz miktarda D vitamininin sonunda kolorektal kanserin gelişmesine yol açabileceğini göstermiştir. D vitamini seviyeleri kanser hücrelerinin hayatta kalmasını ve büyümesini belirler.

Yeterli D vitamini seviyesi, kolon kanseri hastalarının daha iyi olmasını sağlamaktadır. D vitamini desteğinin kolorektal kanser gelişme riskini önlemeye veya azaltmaya yardımcı olup olmadığını değerlendirmek için ek klinik çalışmalar gereklidir.

Depresyon

güneş işiği alinmazsa ne olur

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çoğu işlerimizi, masa başında ve bilgisayarlar ile iç içe olup yapmaktayız. Ayrıca ofiste geç saatlere kadar çalışmalarda yapılmaktadır. İnsanlar yürüyüş yapmak veya dışarıda vakit geçirmek yerine bilgisayarın önünde daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Dinlenmek istediğimizde bile telefonla veya bilgisayarla vakit geçiriyoruz.

Güneş ışınlarını hal böyle oluncada kapalı yerlerde ve ofislerimizde alamıyoruz. D vitamini eksikliğinden dolayıda pekte iç açıcı olamıyoruz.

Cilt Problemleri

güneş işiği cilt problemleri

Sedef hastalığı bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanmaktadır fakat D vitamini dengeyi olumlu yönde değiştirebilir. Ultraviyole-B ışınlarına maruz kalma, akne, sedef hastalığı ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek için etkili bir yol olabilir.

Hayatınızda sağlıklı bir D vitamini dozuna almak cilt sağlığınız için büyük bir fark yaratacaktır. Yeterli D vitamini almak için güneşlenmek zorunda değilsiniz. Ayrıca, dikkatli olmanız ve kendinizi UV ışınlarına aşırı maruz bırakmamaya çalışmalısınız, çünkü sedef hastaları arasında melanom riski artabilir.

Kilo Almak

güneş işinlari kilo almak

Kemik ağrısı, kas zayıflığı ve deformitesi, aktif olmayı ve kalorileri yakmayı zorlaştırarak kilo alımına katkıda bulunabilir. Ayrıca, D vitamini ve leptin hormonu vücut ağırlığını kontrol etmek için birlikte çalışır.

Yağ hücrelerinde üretilen Leptin, kişinin tok olduğunu bildirmek için beyne sinyaller gönderir. D vitamini, bu sinyallerin beyne ulaşmasına yardımcı olur ve bu vitaminin eksikliği döngüyü kırabilir. Sonuç olarak, kendinizi iyi hissetmezsiniz ve aşırı yemek yersiniz.

D vitamini güneş ışığını yeterli miktarda aldığınızda sağlıklı bir diyet uygulayarak kilo alabilirsiniz. Balık içerdiğinden emin olun (kılıç balığı, ton balığı ve somon); tatlandırılmamış yoğurt, yumurta sarısı ve süt, tam tahıllı ekmek, portakal suları ve probiyotik granolas gibi güçlendirilmiş gıdalar olabilir.

Kognitif Bozukluk

güneş işinlari alamamak webhakim

ABD’nin yaptığı son çalışmalarda, bilişsel işlev bozukluğunun ve demansın şimdi D vitamini eksikliğinin neden olduğu uzun koşullar listesinde olduğunu göstermiştir.

Reseptörleri beyin dokusunda yaygın olduğundan, düşük seviyeleri yaşlılarda bilişsel düşüş riskini artırabilir. 2015 yılında 60.000’den fazla bireyden oluşan bir çalışma vardı ve kuzey enlemlerinde yaşayan insanların güney enlemlerinde yaşayanlara göre demans gelişme riskinin önemli ölçüde arttı gözlemlenmiş oldu.

D Vitaminin Tedavisi İçin Uyarılar

güneş işiğina maruz kalmak

Üç temelde D vitamini kaynağı vardır: Güneş UVB’ye maruz kalma, takviyeler ve sağlıklı bir diyet. Bununla birlikte, sağlıklı kalmak için aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler vardır.

Güneşe aşırı maruz kalmanın gerçek tehlikesi cilt kanseridir. Güneşten korunma planına uyun: gölgede kalın, SPF 30 yada üzeri bir suya dayanıklı güneş kremi uygulayın ve koruyucu kıyafetler giyin.

Takviyeleri seçerseniz, dozajın kan testlerinize ve doktor reçetelerine bağlı olduğunu unutmayın. Her ne kadar 30 ng / ml D vitamini seviyesi genellikle yeterli kabul edilirse de, herhangi bir takviye almadan önce sağlığınızı riske atmayın ve bir uzmana danışın. Hücrelerde aşırı miktarda D vitamini birikebilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER