Yetişkin Beyni Okumayı Öğrenerek Şekillendirilebilir mi?

Ana Sayfa Genel Yetişkin Beyni Okumayı Öğrenerek Şekillendirilebilir mi?
Ayşe Nur Şafak   Yetişkin-Beyni-Okumayı-Öğrenerek-Şekillendirilebilir-mi-webhakim-p-1702

 

Nöroplastisite; beyindeki büyüme ve değişme yeteneğidir. Bu yeteneği yetişkinlerden ziyade yeni doğan çocuklarda gözlemlemek daha kolaydır. Yetişkinlerin beyni ne kadar değişebilir ki? Çoğumuza göre kalıplaşmış gerçeklerden ibaret bu sorunun cevabı. Büyüklerin beyni hiç değişir mi değil mi? Bu tarz genellemeleri yıkan bir araştırmayla karşı karşıyayız.

 

Beynimiz Gerçekten Değişebilir mi?

 

Bilim adamları bir araya gelerek, insanların beynini etkileyen kültürel deneyimleri, insanların tecrübesiz oldukları konuları öğrenmelerinden dolayı oluşan etkileri , merak ediyorlardı. Bu nedenle okumanın nasıl öğrenildiğini ve yetişkinlerin beynini nasıl etkilediğini araştırmaya başladılar. 

Araştırmacılar Hindistan’ın Lucknow ilinin yakınındaki köylerden 30 Hinçe konuşan yetişkinlerle (ortalama 31 yaş) çalıştılar. Çalışmaya katılan bütün kişiler daha önce hiç okuma yazma öğrenmemişti. Çalışma başladığında hiçbiri 8’den fazla sözcüğü okuyamadı. 

Çalışma yapılan kişilerin 21’ne okuma ve yazma öğretilirken kalan dokuz kişiye bunlar öğretilmedi.Okuma öğrenen grup 6 ay boyunca profesyonel bir eğitmenden ders aldılar. Ve bu süre içinde beyinleri bazı şaşırtıcı değişimler geçirdi.

 

Değişiklikleri izlemek için ekip katılımcıların beyinleri hem dinliyor hem de önce ve sonrasının fMRI makineleri ile beyinlerinde tarama yapıyorlardı. Okumayı öğrenenlarin beyinlerinde gözlenen değişiklik sadece beynin ana öğrenme merkezinde değil aynı zamanda vücut fonksiyonlarını, refleksleri kontrol eden, düzenleyen beyin sapı ve talamus gibi beynin diğer bölümlerinde de olduğu düşündüler.

 

Ekip, değişikliklerin ve artan motor becerilerin okuma ile ilişkili olduğunu düşündü. Sonuçta, gözlerin metne belirli bir şekilde bakması için eğitilmesi gerekiyordu. Önceki çalışmalarındaki disleksi olan ve 12 saat boyunca eğitilen çocuların görsel faaliyetlerini zorlayan bir video oyunu kullanlanarak  okumalarındaki iyişleşmeleri fark etmişlerdi. 

Bu son çalışma, bilim adamlarınn disleksiye olan bakış açılarını tamamen değiştirmesine neden olabilecek türdendi. Önceki çalışmalar, talamusun yapısı ve fonksiyonuyla disleksi arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyordu. Bu yeni sonuçlar, okumayı öğrenmenin talamusun beynin geriye kalanıyla bağlanma şeklini değiştirdiğini ve bu  bağlantılardaki bozulmaların disleksiye neden olup olmayacağı hakkında bilim adamlarına yardımcı olabileceği düşünüldü.

 

Bununla birlikte çalışmanın bazı dezavantajlarıda bulunmaktaydı. Bu sonuçlar sadece 21 kişinin sonuçlarını ele alıyordu ve sonuçların daha büyük bir grup için geçerli olup olmayacağını söylemek zordu. Ayrıca yetişkinler hem okumayı hem de yazmayı öğrendiğinden, hangi etkinliğin beyni daha çok değiştirdiği hakkında bir bilgi de bulunmamaktaydı.

Bilim adamları çocukların okumayı öğrendiğinde beyinlerinin değiştiğini zaten biliyorlardı. Ancak okumayı öğrenen yetişkinler için bu değişikliğin büyüklüğü, beyinlerin yoğun değişimler yapabileceklerini hatırlattı.

Kaynak: http://www.smithsonianmag.com/smart-news/learning-read-may-reshape-adult-brains-180963461/

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir