Yok Artık ! Milyonlarca Android Telefon Hacklenebilir

Ana Sayfa Haber Yok Artık ! Milyonlarca Android Telefon Hacklenebilir
  Google Play’den indirdiğiniz uygulamaların hepsine güvenmeyin ! Bir grup güvenlik araştırmacısı, Google’ın uygulama mağazasındaki yüzlerce uygulamaya, hackerlar tarafından kötü amaçlı yazılım yerleştirdiklerini ortaya çıkardı.

Google Play‘de indirdiğiniz uygulamalarda, Android akıllı telefonunuzdan veri çalmaya olanak sağlayan kötü yazılımlar tespit edildi.

İddia’ya göre, Michigan Üniversitesi ekibi, 24 bin uygulamayı kötü yazılım içerip, içermediğini taramak için özel bir araç kullandı ve 24 bin uygulama içerisinde tam 410 potansiyel kötü uygulama buldu. 410 uygulamanın içinden bazılarının milyonlarca kez indirildiği belirtildi.

Michigan Üniversitesi ekibi, buldukları bu kötü yazılım içeren uygulamaların, çok sayıda gizlilik ve güvenlik ihlaline neden olabileceğini belirtti.

Örneğin, bu uygulamaları indiren kişilerin, fotoğrafları, banka şifreleri ve kimlik bilgileri gibi hassas bilgileri uzaktan çalınabilir ve haberleri olmadan kötü amaçlı daha fazla uygulama indirilebilir.

Kullanıcıların Wi-Fi üzerinden bir bağlantıya ulaşması ve içeriğe erişime izin vermesi durumunda uygulamaların aktifleştiği belirtildi.

Üniversite grubu, güvenlik açığının internet ortamında nasıl bir etki yarattığını anlamak için, bulundukları bölgede bir bağlantı taraması gerçekleştirdiklerini ve güvenlik açığı bulunan uygulamaları kullanan kişilerin sadece bulundukları bölgede bile onlarca olduğunu belirttiler.

Kötü yazılım içeren uygulamaların, indirilen Android telefonların güvenlik kapılarını açık bıraktığını ve kötü niyetli olan herkezin oraya ulaşabilecekleri belirtildi.

Uygulamayı Kaldırın !

Çoğu zaman meraktan indirilen bu uygulamalardan kurtulmak şimdilik oldukça basit gibi görünüyor. Araştırmacılar, bu tarz uygulamaları indiren kullanıcıların yapmaları gereken tek şeyin uygulamaya ait telefonlarında ne varsa silmeleri yönünde, bu ne kadar sağlıklı olur bilinmez ancak şimdilik tek çözüm bu gibi görünüyor.

Kaynak : http://mashable.com/2017/04/28/smartphones-hack-android-open-ports-google-play/?utm_cid=a-rr-social-media#pX3qDN515Pqy

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir