Muhtemelen çoğumuzun son teknolojik telefonlarımıza indirdiğimiz Pusula programlarını da gözümüzün önüne getirerek “Amaaaann ne gereği var ki canım! Nasıl olsa telefondan hallediyorum ben bunu “ diye tepki koyduğumuz ve umursamadığımız yön bulma yöntemleri maddeler halinde kaleme aldığımız bu yazımızda.

“Issız bir adaya” düştüğünüzde yönünüzü nasıl bulacağınıza dair birkaç yöntemi sizinle paylaştık.

Umarım bunlara ihtiyacınız olmaz ve “Akıllı” telefonlarınız ile dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman arzu ettiğiniz yönü bulursunuz. Ama ya telefonunuzun şarjı biterse! Gelin öyleyse…

Yön Nedir? Yön Bulma Yöntemleri Nelerdir ?

Yön bulma yöntemleri resimli, kaba tarifi ile bir nesnenin ya da canlının bakmakta olduğu taraf olarak tarif edilebilir.

Ve yine genelleme yaparsak 4 tane ana yön ve 4 ara yön vardır.

Bunlar: Doğu, Batı, Kuzey ve Güney olmak üzere 4 ana yön ile Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Güneydoğu ve Güneybatı olmak üzere 4 ara yönden oluşur.

yön bulma yöntemleri

Son yıllarda dairesel platformlarda açı ile sınırlandırılan yönler de ortaya atılmış tezler olmakla birlikte, bunların akademik terimler ve ifadeler olması dolayısı ile ya da en azından henüz genellenmiş bir kavram olmaması dolayısı ile yön olarak kabul edilmediğini de belirtmek isteriz.

Yön Bulma: Herhangi bir alandan istenen yöne doğru ilerleme iç güdüsünün ortaya çıkardığı aksiyona yön bulma, bu aksiyonu meydana getiren olguya ise, yön bulma telaşı denir.

Yön bulma telaşına hepimiz tanıklık etmişizdir. İşte dilerseniz bu telaşı ortadan kaldıracak birkaç tüyoyu sizlerle paylaşarak keyifli bir yön bulma macerasını sizlere yaşatmış olalım. İşte yön bulma yöntemleri;

Yön Bulma Yöntemleri

yön bulma yöntemleri

Yön bulma yöntemleri, bulunduğunuz duruma ve koşula bağlı olarak değişebilir. En yaygın yön bulma yolları;

Pusula,

Güneş Metodu,

Mezarlıklar,

Karınca Yuvaları,

Çubuk Yardımı,

Cami Yönleri,

Yosun Kökleri ve

Muhtelif yöntemlerdir.

yön bulma yöntemleri

Dilerseniz bu yöntemleri biraz açıklayalım!

Yön Bulma Yöntemleri Maddeler Halinde

Yön bulma yöntemlerine maddelere halinde bakalım.

Pusula Yardımı İle Yön Bulma

En kolay ve en gelişmiş yol bulma yöntemi olarak kabul edilen pusula ile yön bulma yönteminde ihtiyacınız olan tek şey, iyi kalibre edilmiş bir pusuladır.

Eğer buna şu an için ulaşamıyorsanız ya da bir pusula ile dolaşmak size de gereksiz geliyorsa, dilerseniz diğer yöntemlere geçelim!

Güneş Yardımı İle Yön Bulma

Güneş doğudan doğmaktadır ve batıya doğru ise batmaktadır. İşte birkaç saniyede hareket yönünü kestirdiğimiz güneşe sol kolumuzu uzattığımızda batı yönüne dönmüş oluyoruz.

Sağ kolumuzu uzattığımızda ise doğuya dönmüş oluyoruz. Arkamız güneyi gösterirken önümüz de kuzeyi gösterir.

Mezarlıklar Yardımı İle Yön Bulma

Müslüman mezarlığından geçtiğinizi varsayarsak; mezarlara yüzünüzü döndüğünüzde baş tarafı batıyı, ayak tarafı ise doğuyu gösterir. Sol taraf kuzeyi, sağ taraf ise güneyi gösterir…

Karınca Yuvası Yardımı İle Yön Bulma

Karınca yuvalarının ağız kısmı yani giriş kısmı her zaman kuzeyi gösterir.

Çubukla Yön Bulma

Umarım bu yönteme ihtiyacınız olan yerde en az 1 metrelik bir çubuk bulursunuz. Zira bu yöntemde en az 1 metrelik çubuğun toprağa çakılması prensibi üzerinde duracaksınız.

Yine umarız bunu öğle vaktinde test etmeyi hatırlarsınız. Zira bu durumda da çubuk kısalacak ve çubuğun gölgesi yere vuracaktır. İşte yere vuran gölge kuzey yönünü gösterir.

Cami Yardımı İle Yön Bulma

Tüm camilerin miğferi kuzeyi gösterir. Aynı zamanda kapıları da kuzeyi gösterir.

Yosun Yardımı İle Yön Bulma

Bu yöntemi de kullanabilmeniz için ıslak bir “Adaya” ya da bölgeye düşmeniz gerekir. Ve ayrıca bu da yetmez zira yosun olmazsa olmaz!

Zira yosunlar genellikle ağaçların ve taşların yüzeylerinde bulunur ve bu da kaybolmanız durumunda sizin için birer işaretçi olabilir!

Bu yöntemlerden öncede sizin için bu durumda kaybolmuş insanların tecrübelerinden faydalanarak bir iki adımdan bahsedeceğiz. Bunlar kaybolduğunuzda daha fazla endişelenmemenizi sağlayacaktır.

Panik En Büyük Düşmanınız

Ormanda kaybolduğunda insanlar panik oluyorlar ve kendilerini pek kontrol edemiyorlar. Kaybolduğunuzda panik en büyük düşmanınızdır. Bunun nedeni panik olduğunuzda, ne kadar yetenekli olursanız olun doğru olanı düşünemiyorsunuzdur.

Bu nedenle, yapmanız gereken en önemli şey sakin ve olumlu olmayı kendinize hatırlatmaktır. Bu durumdan kurtulmak için deneyimlerinizi etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Not: Adımlarınızı tekrar izleyemezseniz ( özellikle yağış zamanlarında ), o zaman başka birinin sizi daha çabuk bulabilmesi için yalnızca belirli bir yerde kalmanız daha iyi olur.

Unutmayın, adımlarınızı tekrar izlemek çok zor olduğunda, herhangi bir yere gitmeye çalışmayın, çünkü bu yalnızca diğerlerini bulmak için daha uzun sürer. Bunun yerine, diğerinin havayla görebileceği bir işaret oluşturmalısınız.

Birilerinin sizi bulmaya çalışırken duyduğunuzda ayrıca şarkı söyleyip yüksek sesle bağırabilirsiniz. Ancak, herkesin gökyüzüne yükselen dumanı görebilmesi için bir yangın kampı kurmanız sizin için mükemmel. İşte bir yangın kampı kurmak için bazı ipuçları:

– Kuru kağıt, dal veya herhangi birinin kolayca ateşlenebileceğini aramak zorundasınız.

– Daha büyük ahşap kütüklerle birleştirin.

– Dairesel bir alanı temizleyip yalıtım için bazı kayalarla çevreleyerek başlayın.

– Ahşabı yavaşça diğer ahşabın yanı sıra yakarak ekleyin.

Şüphesiz, ormanda pek çok tehdit var, ancak mümkün olduğunca açık havada kalmaya çalışın. Fırçalar altında veya bir mağarada saklamaya çalışmayın çünkü bunu yaparsanız kimse sizi bulamaz.

Yön Bulma Uygulaması

Yön bulma yöntemleri le yönünüzü bulamazsanız. Eğer elinizde telefon varsa ve telefonunuzda çekmiyorsa uygulama ile yönünüzü bulabilirsiniz. İşte yön bulma programları sizlerle.

GPS Navigasyon Uygulaması

GPS Anroid İNDİR

Doğru Dijital Pusula

Doğru Dijital Pusula İNDİR iOS


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER