YouTube Mini Player Nasıl Kullanılır?

Ana Sayfa Haber Sosyal Medya YouTube Mini Player Nasıl Kullanılır?
  Youtube mini player özelliğini ekledi. Daha önce facebook ile gördüğümüz özellik şimdi Youtube’da kullanılabilir durumdadır.

Küçük ekranlı cihazlar kullanıldığı zaman ekran boyu ile oynatılmak istenilen içerik arasında bazen problemler oluşur.

Facebook’un eski ara yüzü bu konuda iyi bir örnektir. Eskiden Facebook üzerinde bir video izlerken aynı anda ana ekranda gezinmenize izin verilmiyordu. Facebook bu problemi video oynatılırken de kayabilme özelliğine sahip yeni bir ana ekran tasarıma geçerek aştı.

Android işletim sistemi de aynı özelliğe sahiptir. Ancak bu özellik ancak çalışan uygulama özelliği destekliyorsa kullanılabilir hale geliyor.

YouTube Mini Oynatıcı

Belirtmek gerekir ki video oynatılırken ekranın kayabilmesini ve bir kenara doğru küçülebilmesini destekleyen uygulama sayısı çok az. Bu özellik genellikle akıllı telefonlarda bulunurken, zaman zaman masaüstü web sitelerinde de karşımıza çıkıyor.

Son olarak Google tarafından geliştirilen ve gün geçtikçe daha da kullanışlı hale gelen YouTube platformuna Mini Player özelliği entegre edildi.

YouTube Mini Oynatıcı

YouTube mini oynatıcı şuanda kullanılabilir durumdadır. Yeni özelliği keşfetmek için tek yapmanız gereken şey YouTube adresini ziyaret edip herhangi bir videoyu oynatmaktır.

Video oynatılmaya başlandığı anda medya yürütücüdeki kontrol çubuğuna göz atın. Ayarlar simgesinin hemen sağında daha önce orada olmayan yeni bir simge var. İşte bu simge mini oynatıcıyı etkinleştirmenizi sağlayacak olan işlevi etkin hale getiriyor.

YouTube Mini Oynatıcı

Bu simgeye tıkladığınız zaman videonuz ekranın sağ alt köşesine küçülmüş ve sürekli üstte olacak şekilde yerleşecektir.

Şuan ki haliyle YouTube, bu mini oynatıcının konumunun değiştirilmesini desteklemiyor ancak ileriki güncellemeler ile bu özelliğin de eklenileceği düşünülüyor.

YouTube Mini Oynatıcı

 

Artık YouTube üzerinde gezinirken de aynı zamanda müzik dinleyebilir veya aynı anda bir videoya göz atabilirsiniz. Ayrıca mini player üzerindeki videoyu duraklatabilir veya başka bir videoya geçiş yapabilirsiniz.

Mini player aktif edildiği anda otomatik olarak YouTube ana sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Şayet videoyu tekrardan büyütmek isterseniz, mini player üzerindeyken video ismine tıklamanız yeterli olacaktır. YouTube mini oynatıcı bir çok kullanıcının vazgeçilmezi olan karanlık mod ile de tam uyumludur.

Kaynak  

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir