Cevap hayır. Korona virüsüne karşı önlem almak için tıbbi maskeler yetersiz kalmaktadır.

Son zamanlarda yaygınlaşan korona virüsüne karşı önlem almak isteyen insanları yüzlerinde tıbbi maskelerle görebiliyoruz. Peki tıbbi maskeler yeterli korumayı sağlıyor mu. Cevap hayır. Korona virüsüne karşı önlem almak için tıbbi maskeler yetersiz kalmaktadır.

N95 maskesi olarak adlandırılan bu özel maske Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan korona virüsüne karşı yeterli korumayı sağlıyor.

Başka bir çare olarak da solunum cihazı kullanan insanlar hakkında konuşan bazı doktorlar
Solunum cihazı bir maskeden daha kalındır ancak açık kullanım için tavsiye edilmemektedir.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca ekledi:

Uzmanlar bu solunum cihazlarının burun yanaklar ve çene etrafına nasıl uygun şekilde monte edileceği konusunda her yıl yeni bir eğitime tabii tutulurlar. Bunun amacı insan genelinin her yıl değişen yüz kemik yapısına uygun maskeler üretmek ve maskelerin kenarlarından hava giriş ihtimalini sıfıra indirgemektir. Ayrıca solunum cihazları kullanılırsa solunum cihazı maskesi çok kalın olduğu için nefes alıp verme işi zorlaşıyor ve bir efor sarfetmeye gerek duyuluyor. Ve içerisi fazlasıyla sıcak ve nemli olabiliyor.

N95 medikal koruyucu maskesinin internette satilmaya baslandigindan beri Dr. Schaffner buna karşı koydu. Tek bir sey yuzunden, su anda US de tanisi konulmus sadece 7 vaka var.

Dr. Schaffner: “Bu arada influenza binlerce kisiyi enfekte edecek, hastaneye yatirtacak ve hatta öldürecek. Ama bircok insan bu hastalik için pek önlem almayı düşünmüyor” dedi.

Üstelik bu maskelerin kıtlığı şu an yok ama bircok insan gereksiz yere almaya başlarsa, olacak diye ekledi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!