Dünya genelinde aşı çalışmaları devam ediyor. Son rakamlarda 1 milyar 30 milyon civarı insan aşılandı. Bu arada aşılarda ise bazen yan etkileri ortaya çıkıyor. Bu kapsam ise İngiltere’de aşı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu. Dahası aşıda yeni bir yan etki mi bulundu tartışmalarına neden oldu.

Yüzlerce Kişide Koronavirüs Aşısı Olduktan Sonra Ortaya Çıktı!

Yuzlerce Kiside Koronavirus Asisi Olduktan Sonra Ortaya Cikti

Koronavirüs, dünya genelinde bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor. Aşılama çalışmalarının başlaması ile pandemiye karşı mücadele dünyanın dört bir yanında son sürat sürüyor. Aşılarda çıkan yan etkiler ise tartışmaların odağındaki yerini koruyor.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, ülkede Koronavirüs aşısı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere başvurdu. İngiliz sağlık kuruluşu BTA, Kovid-19 aşısı ile enjekte edilen her 24 bin kişiden birinde veya daha azında kulakta çınlama sorunu yaşayabileceğini açıkladı.

Aynı açıklamada ‘Aşıların kulak çınlamasına neden olma veya daha kötü hale sonuçlar doğurma olasılığı oldukça düşük görünüyor’ ifadesi de yer aldı. Ancak bilim insanları buna neyin sebep olduğu ve etkileri üzerinde hala yeterli bilgiye sahip olmadıklarının altını çiziyor.

Aralık ayında kulak çınlaması uzun Koronavirüsün 30 kadar semptomundan biri olarak listelenmişti. Peki Kovid-19 kulak çınlamasını tetikleyebiliyorsa, aşı da bunu yapabilir mi? Bu soruya yanıt veren Profesör Nirmal Kumar, şu ifadeleri kullandı; ‘Bu durum tamamen tesadüfi olabilir veya gerçek bir etki olabilir. Ancak aşı sonrası kulak çınlaması şikayeti çok nadirdir.’ Bu durumun aşıların yan etkisinden ziyade strese dayalı ortaya çıktığı da sıkça dile getirilen iddialar arasında.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER