Zehirlenme belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesi Sonrası Ne Yapmalı?

Ana Sayfa Nedir Zehirlenme belirtileri Nelerdir? Gıda Zehirlenmesi Sonrası Ne Yapmalı?
  Zehirlenme, toksik nedenlerle vücudun fonksiyonlarının durması veya anormalleşmesidir. Kimi durumlarda hayati risk ihtiva edebilen bu durum, ciddiye alınması gereken bir durumdur ve gıda zehirlenmesi sonrası ne yapmalı sorusunun cevabı herkes tarafından bilinmeli en azından reaksiyon verebilmek için zehirlenme belirtileri bilinmelidir.
Günümüz yaşam koşullarında zehirlenme riski oldukça olası bir durumdur.

Özellikle dışarıdan beslenme durumlarına meydana gelen bu olayın en temel nedeni gıdaların bozulmasıdır ki, kimi zehirlenmeler; gıdalara ağır kimyasalların karışması ile meydana gelir ki, bu durumda çok daha ciddi sonuçlar söz konusudur. Zehirlenme belirtileri bu iki durumda çok farklı biçimde ortaya çıkabilir. Ancak gıda zehirlenmesi sonrası ne yapmalı sorusunun cevabı genel olarak aynıdır. Öncelikle zehirlenme belirtilerine göz atalım.

Zehirlenme Belirtileri

gıda zehirlenmesi

Vücudun zehirlenmeye ilk reaksiyonu midede gerçekleşir. Mide bulantısı ilk zehirlenme belirtisidir. Tabii her mide bulantısı zehirlenme olarak tanımlanmaz ki, bunu yüksek ateş ve bilinç kaybının takip etmesi durumunda zehirlenme belirtisi olduğu söylenebilecektir.

Gıda zehirlenmesi sonrası ne yapmalı?

Gıda zehirlenmelerinde kesinlikle evsel yöntemlere başvurulmamalı, hasta kusturulmaya çalışılmamalı ve derhal acil servise başvurulmalıdır. Eğer zehirlenme belirtileri kesin olarak alınmışsa, hastanın tablosuna göre ayaktan acile götürülebilir veya ambulans istenebilir.

Sağlık bakanlığının gıda zehirlenmesi sonrası ne yapmalı? Sorusuna cevabı kesin ve net biçimde hastaneye başvurulması olmaktadır. Hastanın toksik zehirlenme ihtimaline karşı kusturulmaması çok önemlidir ki, bazı gıdaların zehirlenmeye neden olan besinle ters reaksiyonu söz konusu olduğundan herhangi bir şey yenip içilmeden hastaneye ulaşılmalıdır. Bu süre zarfında hastanın bol su içmesi de tavsiye edilir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir