Okullar Açılıyor Peki Zihni Açan Besinler Nelerdir? 7 Besin Tavsiyesi

Ana Sayfa Haber Eğitim Okullar Açılıyor Peki Zihni Açan Besinler Nelerdir? 7 Besin Tavsiyesi
Ebru Taş   Okullar Açılıyor Peki Zihni Açan Besinler Nelerdir? 7 Besin Tavsiyesi

Okulların açılmasına sayılı günler kaldı. Lise 9.sınıf öğrencileri için de bir hafta önceden okula uyum haftası uygulanacak. 11 Eylül 2017 Pazartesi günü okula başlayacak 9.sınıf öğrenciler ve diğer tüm öğrenciler için kendilerini yaz tatili modundan ve sağlıksız beslenme rutininden çıkarmak için önereceğimiz zihni açan besinleri öğrenmek için yazımızın devamını okuyun. Uzun uzun faydalarını açıklamayacağız zihni açması için gerekli bölümleri bulacaksınız.

Zihni açan yiyecekler nelerdir
  • Salep

Kafein ya da gazlı sağlıksız içecekleri tüketmek yerine daha faydalı olan salep ile güne başlayabilirler. Kabızlığı önlemek, öksürük ve bronşit tedavilerinde kullanmak gibi birçok faydası yanında zihni güçlendirir, zihinsel çalışma gücünü artırır.

  • Yulaf

Yulafın vücuda yararlarını saymakla bitmez. Yağ yakması, tok tutması, içerisinde lif bulundurması gibi birçok özelliği yanı sıra beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sabah uyandıklarında öğrenciler kahvaltılarına yulafı da ekleyebilirler. Güne daha zihinde başlamalarına yardımcı olur.

  • Siyah Çay

Ülke olarak çok fazla tükettiğimiz siyah çayın faydaları ve zararları bulunmaktadır. Her şeyin fazlası tabi ki zararlıdır. Siyah çay konsantrasyonu sağlar.  Uykunuzu kahve kadar kaçırmaz. Zihinsel aktivitelere faydası vardır.

  • Kekik

Öğrenciler akşam geldiklerinde akşam yemeği için kekik baharatını kullanarak yemekler veya salata hazırlayabilirsiniz. Kekik bedeni kuvvetlendirir. Gün sonu yorgun gelen öğrenciler için faydalı bir baharattır. Ayrıca kramp ve kas ağrılarına da iyi gelir okulda sürekli oturmaktan ağrıyan bölgeler için iyi gelecektir.

  • Kayısı

Ders çalışırken birkaç kayısı yemek bedeninizi dinlendirecektir. Yeterince sağlıklı beslenemiyor iseniz kabızlık gibi sorunlarınız olacaktır. Kayısı kabızlık sorunu için birebirdir. Kayısının besin değerleri oldukça yüksektir. Öğrenciler için iyi bir atıştırmalık ve meyve olacaktır.

  • Biberiye

Biberiye deyince çok iştahınız açık olmasa da faydaları çok fazladır. Zihni açar, hafızayı kuvvetlendirir. Alzheimer gibi bir hastalığı engellediği ortaya konulmuştur bu yüzden hafızayı sürekli güncel tutmak için biberiyeden faydalanabilirsiniz. Nasıl tüketeceğim diye sorarsanız biberiye çayını içebilirsiniz.

  • Yumurta

Protein almamız için önemli bir besin olan yumurta zihnimiz için de gerekli olan vitaminleri bulundurmaktadır. Yumurta A, D, B12, B grubu vitaminleri içeriyor. Sabah kahvaltınızda mutlaka bulundurmanızı öneririz. Hem vücudunuz zinde kalacak hem de uyanık kalmanız için gerekli enerji yumurta tarafından sağlanacaktır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir