Covid-19 salgını nedeni ile bir çok kurum olumsuz yönde etkilenmişti. Bunun başını ise bilindiği üzere MEB çekmişti. Bugünlerde ise eğitim ve öğretim takvimini de olumsuz yönde etkiledi. Diğer yandan ise 2020-2021 döneminde okullar ne zaman açılacak sorusuna yönelik ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Covid-19 salgını esnasında eğitimle ilgili çocuklar süreçten kötü etkilenmesin diye ve okuldan uzak kalmasın diye online olarak uygulamalar geliştirerek ve açıklamalar yaparak öğrencilere yol göstermişti. Okulların ne zaman açılacağına yönelik ise Bakan Ziya Selçuk verdikleri kararların ciddiyetinin farkında olduklarını ifade etti.

Okullar 31 Ağustos’ta Açılacak!

okullar ne zaman acilacak

Okulların 31 Ağustos’ta açılıp açılmayacağı husundaki soruya yanıt veren Selçuk, “Onun hazırlığını yapıyoruz ve ona hazırız. Çok net.” dedi. Bilindiği üzere LGS öncesinde vaka sayısında patlama olacağı hususundaki söylemleri de hatırlatan Selçuk, patlama olmadığını söyledi.

Sınavla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı, “Sadece 1 çocuğumuzda vaka tespit edildi. Sistem o kadar iyi çalışıyor ki öğleden sonra testi yapılan çocuğun sabah saat 10.00’da bilgisayara sonucu düşüyor. Saat 10.00’i 5 geçe Sağlık Bakanlığından bizi arıyorlar. Tek bir çocukla ilgili. Biz hemen tedbirimizi aldık, birinci oturum biter bitmez.” açıklamalarında bulundu.

Çeşitli Senaryolar Mevcut!

okullar ne zaman acilacak ziya selcuk

Bakan Ziya Selçuk, Covid-19 hususunda eğitimin nasıl ilerleyeceğine dair 4 çeşitli senaryoları olduğunu belirtti. Bu senaryoların birincisinde okullar, herhangi bir kısıtlama olmaksızın açık olarak kabul ediliyor. 2. senaryoda ise okulların tamamen kapalı olduğu durumda ne yapılacağı üzerinde duruluyor.

3. senaryoda ise bakanın tabiriyle ”Seyreltilmiş” senaryoda okullar belli günlerde açık olacak. Sınıf mevcudu farklı günlerde okula geliyor. Derslerin bir kısmı çevrim içi olarak gerçekleştiriliyor. Bu senaryoda müfredatın seyreltilmesi de olabilir. 4. senaryoda ise sadece riskli kentlerde önlemler alınıp, geri kalan illerde kısıtlama olmaksızın eğitime devam edilmesi halinde yapılacak önlemler belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ”Bu kesinleşmiş bir şey değil, bu bir senaryo. Biz her duruma hazırlıklıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kabine toplanacak, bütün bakanlıklar nasıl bu meseleye dört elle sahip çıkıyorsa Milli Eğitim de çıkıyor. Cumhurbaşkanımız bütün verileri gördükten sonra Kabine’de yaptığı tartışmalarla istişarelerle ortaya bir karar çıkıyor. Bu kararı biz toplumla ‘Şunu yapacağız.’ diye paylaşacağız, zamanı gelince.” şeklinde belirtti.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!