• Ana Sayfa
 • Din
 • Münir Özkul’dan Muhteşem Değişim: Şimdi de ALLAH diyorum, Secdeyi Çok Seviyorum

Münir Özkul, Yaşar Usta ve Kel Mahmut ve karakterleri ile yüz binlerce kişinin gönlüne taht kurdu ve efsaneleşti. Yıllar geçmesine rağmen filmleri hala izleniyor.

Türk meddah olan Özkul, sanat yaşamı boyunca sayısız tiyatro oyununda da yer alarak onlarca ödülü de almaya hak kazandı. Diğer yandan ise vatandaşlar Münir Özkul ölüm nedeni nedir? Münir Özkul kaç yaşında öldü? Münir Özkul nereli? diye soruları merak ediyor. Detaylarına bakalım.

Münir Özkul’dan Muhteşem Değişim: Şimdi de ALLAH diyorum, Secdeyi Çok Seviyorum

Münir Özkul Kimdir?

munir ozkul kimdir

Mustafa Münir Özkul, 15 Ağustos 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Daha sonra sanat hayatına henüz lise öğrencisiyken 1939 yılında Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine ve Edebiyat Fakültesinin sanat tarihi bölümüne devam etti.

1948’de Ses Tiyatrosu’nda sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonelliğe adım atan Özkul, daha sonra Muhsin Ertuğrul’un yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti.

Bu dönemde John Steinbeck’ten Fareler ve İnsanlar (1951), John Millington Synge’den Babayiğit, George Axelrod’dan Yaz Bekarı (1954), John Patrick’ten Çayhane (1955) gibi oyunlarda yer aldı.

Daha sonra İstanbul Şehir Tiyatroları’nda (1958-59), Ankara Devlet Tiyatrosu’nda (1959-60) ve İstanbul Aksaray’daki Bulvar Tiyatrosu’nda arkadaşlarıyla kurduğu kendi topluluğunda (1960-62) çalıştı.

1969’da Haldun Taner ile birlikte Bizim Tiyatro’yu kurdu. Aynı yıl Bizim Tiyatro tarafından sahnelenen Taner’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” adlı oyununda Tomas Fasulyeciyan tiplemesiyle büyük başarı elde etti. Özkul 1972’de gazino ve gece kulüplerinde şovmenlik yapmaya başladı. Adile Naşit’le de zaman zaman gazino sahnelerine şovmen olarak çıktı.

İlk eşi Şadan, ikinci eşi Suna Selen, üçüncü eşi Yaşar ve son eşi 1986’da evlendiği Umman Özkul’dur.

Münir Özkul Ne Zaman ve Neden Öldü?

munir ozkul kac yasinda oldu

Özkul, 2003 yılından itibaren demans ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı ile mücadele ediyordu. 5 Ocak 2018 yılında Beyoğlu’nun Cihangir semtindeki evinde 92 yaşında yaşamını yitirdi. 7 Ocak 2018’de Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen anma etkinliğinin ardından Teşvikiye Camii’nde kılınan cenaze namazı sonrası Bakırköy Mezarlığı’ndaki aile kabristanına defnedildi.

Yorumlar (10)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 sene önce

Allah rahmet eylesin.onun filmleriyle büyüdük.güzel filmleri.

yiğit 3 sene önce

lan adamı bi rahat bırakın amk sizene milletin dininden adam öldu gitti hala salak salak konuşuyonuz maksat haber olsun sanki çok muslumansınızda

Anonim 3 sene önce

Ne güzel söylemiş..

Anonim 3 sene önce

Allah gani gani rahmet eylesin.mekani cennet olsun.

Anonim 3 sene önce

ALLAH CC RAHMET EYLESİN VE HERKESE SECDEYI NASİP EYLESİN

Anonim 3 sene önce

Allah rahmet eylesin

SERDAR 3 sene önce

boş inanç

  Anonim 3 sene önce

  inanç değil senin ateist beynin boş

  Anonim 3 sene önce

  Boşu doluyu gorursun ölünce

  Anonim 3 sene önce

  Allah tövbe nasip etmiş ne mutlu sana Allah taksiratini affetsin