# Yetkililerin bildirdiğine göre korona virüsünden Çin’in dışında ilk ölüm Filipinler’de gerçekleşti. Korona virüsünden dolayı Filipinli bir adam yaşamını yitirdi.

Hubei eyaletindeki Wuhan’da yaşayan 44 yaşında Çinli bir adamdı. Dünya sağlık örgütü yaptığı açıklamada, adamın Filipinler’e gelmeden önce, virüsün çoktan adama bulaştığını söyledi. Salgında şu ana kadar 300’den fazla insan öldü, Hubei’de ise virüsün yaklaşık olarak 14.000 binden fazla insana bulaştığı tahmin ediliyor.

Dünyadaki korona virüs hastalarının sayısı, diğer ülkelere yayılan 2003 yılındaki Sars salgınını geçmiştir. Fakat Sars salgınına göre daha az tehlikeli olarak kabul edilmektedir, en azından şimdilik.

Çin Dışında Gerçekleşen İlk Ölüm Hakkında Ne Biliyoruz?

Çin Dışında Koronavirüs Nedeniyle İlk Ölüm Gerçekleşti

# Filipinler Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, geçen hafta Hong Kong üzerinden Wuhan’dan Filipinler’e gitmek isteyen adam, 38 yaşındaki Çinli bir kadın ile seyahat etmiş. Yetkililer adamın başkent Manila’daki hastaneye yatırıldığını ve daha sonra adamın çok şiddetli zatürre geçirdiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Filipinler temsilcisi Rabindra Abeyasinghe, insanları telaş yapmama konusunda uyardı. ”Bu Çin sınırlarındaki ilk ölüm olsa da, topluma yayılmış bir virüs değil çünkü adam zaten Çin’deydi ve hemen karantinaya alınmıştı.

Yerel haber olan Rappler’e göre, Sağlık Bakanı Francisco Duque III, hastanın ”stabil olduğunu ve iyileşme belirtileri gösterdiğini, fakat durumunun 24 saat içinde hızlı kötüleştiğini söyledi.”

Duque,” Çin büyük elçiliği ile birlikte, hastalıkların kontrol altına alınması için uluslararası standartlara göre yürütülmesi için ellerinden geleni yaptıklarını, söyledi. Ayrıca karantinaya alınabilmeleri için de adamla birlikte aynı uçuşu gerçekleştiren kişileri bulmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Çin’deki Son Durum Nedir?

Çin Dışında Koronavirüs Nedeniyle İlk Ölüm Gerçekleşti

Yetkililer Cumartesi günü, Hubei eyaletinde 45 ölümün daha gerçekleştiğini ve toplam da ülkede ölüm oranın 304’e çıktığını söylediler. Çin genelinde 2590 tespit edilmiş hasta vardı. Devlet Sağlığı Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin’de toplam hasta 14380 olduğu belirtildi.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!