Thomas Edison icatlarının arasında en önemlisi ampulü bulmuş olmasıdır. Denemekten vazgeçmeyen ve tarihin akışını değiştiren bu adamın başından öyle bir olay geçiyor ki, adeta gelecek nesile örnek olacak cinsten.

Edison’un öğretmeni bir gün annesine bir mektup verir. Bu mektup olağan akışı değiştirecektir. Anne, öğretmen ve Edison arasında geçen bu olay ibretliktir.

Çünkü öğretmenden anneye mektup gelmese anne belki de, Edison’a öyle cümleler kurmayacak yada anne burada bilinçsiz olsa bir deha kaybolup gidecek ne var ki, günümüz eğitim koçlarına ibretlik örnek olacak davranışı sergileyen anne, belki de tarihin akışını değişimine katkıda bulunacağını bilmiyordu.

Öğretmenden Anneye Mektup

öğretmenden anneye mektup thomas edison

Tarihin akışını değiştirecek olan mektuba ve annenin serin kanlı davranıp nasıl da krizi fırsata çevirdiğine ve insanlara örnek olduğuna bir bakalım.

Thomas Edison okuldan eve geldiğinde annesine bir mektup verdi.” Bu mektubu öğretmenim açmadan sana getirmemi söyledi” dedi.

Thomas Edison’un annesi kağıdı yavaşça açtı ve göz yaşları içinde sesli bir şekilde okumaya başladı: ” Oğlunuz bir dahi. Bu okul onun için çok küçük ve onu eğitecek yeterlilikte bir öğretmenimiz yok. Lütfen onu kendinizi eğitin” yazısını okur. Fakat gerçek öyle değildir.

Aradan çok uzun yıllara geçer ve Thomas Edison’un annesi vefat eder. Edison artık yüz yılın en büyük bilim adamlarından biri olmuştur. Bir gün eski aile eşyalarını, kitaplarını çekmecelerde karıştırırken köşede katlı halde bir kağıt bulur ve okumaya başlar.

Mektupta aynen şöyle yazar: ”Oğlunuz şaşkın (akıl hastası) bir çocuktur. Artık kendisinin okulumuza gelmesini izin vermiyoruz” yazar.

Thomas Edison Yıllar Sonra Mektubu Bulur

öğretmenden anneye mektup webhakim

Thomas Edison saatlerce mektuba bakar ve ağlar. Daha sonra günlüğüne şu muhteşem yazıları yazar: Thomas Alva Edison, kahraman bir anne tarafından, yüzyılın dahisi haline getirilmiş, “şaşkın” bir çocuktu. Thomas Edison’un annesi, oğlunun gelişebileceğini düşündü ve gerçekleştirdi.

Lütfen çocuğumuza anlayalım ve bilinçli olalım. Belki de sizin de çocuğunuz yüzyılın dahisi olabilir. Onlara yapamazsın edemezsin demek yerine, motive verelim ve konsantrasyon sağlayalım.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER