75 hz ile 144 hz arasındaki fark arasındaki fark inanın çok fazla. Kendimden örnek vermek gerekirse, 75 hz bir monitöre sahiptim. Uzun yıllar boyunca bu monitör ile devam ettim. Ancak daha güçlü bir bilgisayara geçince monitörüde değiştirme zamanı gelmişti.

Asus Vq248qe’yi almaya kadar verdim. O zaman anladım ki ekran 75 hz de resmen takılıyormuş. 144 hz’de ekran, masaüstü ve açtığım bütün uygulamalar akmaya başladı.

75 hz ile 144 hz arasındaki fark

Öncelikle, yenileme oranının gerçekte ne anlama geldiğini anlayalım. Basitçe, görüntünüzün bir saniye içinde ne kadar yenilendiği değerini ifade eder.

Daha yüksek bir yenileme oranı, ekranın içeriğini daha dinamik bir şekilde yenilemesine neden olur, böylece etkili bir resim kalitesi üretilir. Bu kalite, düşük hareket bulanıklığı ve daha pürüzsüz çerçeveler gibi özellikler ile tamamlanmaktadır.

60 hz vs 144 hz

(50 fps ve 25 fps arasındaki farkı alttaki görselden bakabilirsiniz. Bu size 60hz ve 144hz arasındaki fark ile ilgili fikir verebilir.)

hz

Standart 60Hz yenileme hızına alışkın olmakla birlikte, ekranınız iki kat hızlı yenilenirse, kesinlikle bir fırtınaya yakalanacaksınız demektir.

120 Hz ekran, daha iyi dinamik performans sunduğu için masa üstü oyununda yaygın olarak tercih edilir, böylece hızlı tempolu başlıklar halinde daha iyi genel bir oyun elde edilir. Genel olarak, ayrıca, 60Hz ekranı, özellikle de iki ekranı yan yana karşılaştırdığınızda, 120Hz ekranı inanılmaz derecede pürüzsüz hissediyor.

Bu anlamda aşağıdaki videodan tam olarak 60hz-120hz-144hz arasındaki farkları anlayabilirsiniz.

Daha önce 120hz’de oyun oynamamış birisi, gerçek anlamda oyun oynamamış demektir. 60hz – 75hz arasında bile o kadar fark varki, bunu deneyimlemeden anlaşılamıyor.

Dilerseniz sizde kendi monitörünüzün kaç hertz olduğunu öğrenip, ona göre durumu anlayabilirsiniz.

Monitörüm kaç hz ?

1- İlk olarak masaüstüne sağ tıklayıp, Görüntü ayarları deyin.

120hz vs 60hz arasındaki farklar

2- Açılan pencerede Görüntü bağdaştırıcı özellikleri mavi butonu tıklayın.120hz vs 60hz arasındaki farklar

3- Daha sonra çıkan ekranda Tüm Modları Listele deyip, monitörünüzün hangi modları, kaç hertz’de ve hangi çözünürlükte açabileceğini öğrenmeli ve yukarıdaki Monitör sekmesine tıklamalısınız. 120hz vs 60hz arasındaki farklar

4- Burdan Ekran Yenileme Sıklığı sekmesine tıklayın ve açılan sonuçlarda 60-75-100-120-144-240 gibi seçenekler göreceksiniz.120hz vs 60hz arasındaki farklar

5- Bu şekilde bir ekran sizi karşılayacaktır. Burdan istediğiniz Yenileme Sıklığını Ayarlayıp Uygula butonuna tıklayın ve işlem tamamdır.

120hz vs 60hz arasındaki farklar

120Hz ekranların bir diğer büyük avantajı 24Hz Blu-ray içeriği oynatma yeteneğidir. Sinema çekimlerinin çoğu 24 fps’de Blu-ray’de yakalanır. 60’ın 24’lük bir çarpanı olmadığı için, geleneksel bir 60Hz ekran 2-3 kare çekilir ve sonunda titreme olur.

Öte yandan, 120, 24’ün doğrudan bir katıdır. Dolayısıyla, 120fz ekranda 24 fps’lik Blu-ray içeriği oynatmak pürüzsüz olacaktır.

Teorik olarak, tüm bunlar oldukça iyi geliyor. Ne yazık ki, hepsi kullanılan kaynağa iner. 60fps içerik oynatırken, 60Hz ve 120Hz ekran arasında tam anlamıyla bir fark bulunmuyor.

Öte yandan, 120fps’lik bir içeriğin oynatılması, 60Hz ekranında takılmalar ile sonuçlanacak ancak modern 120Hz panelinde son derece iyi çalışacaktır.

Yeni Razer Phone 120fps

Neyse ki, hem iPad Pro hem de Razer Phone 120fps içeriğe sahip. Android’in 120 fps’de çalışmasını sağlamak için Razer’in uzunluğu gitti ve oyunların aynı yenileme hızında çalışmasını sağlamak için oyun geliştiricileriyle temasa geçti. 120Hz eğilimi mevcut görüntü kesimlerinde hoş karşılanacak bir değişiklik olsa da, 120fps içeriğin yanında gelmesi gerekiyor.

75 hz ile 144 hz Arasındaki Fark

Genel olarak sizlere aralarındaki farktan ziyade, kullanacağınız alana göre hangisi daha verimli olur, günlük işlerde yada oyunlarda hangisinden daha fazla fayda alınır, bunun açıklamasını yapalım.

144 Hz oyunlar için birebiridir. Daha akıcı bir oyun oynamazını sağlayacaktır. Ekran kartı yükseltmek yerine 144 Hz yaparak çok daha iyi olacaktır.

Özellikle Battlefield, Gta 5, PUBG gibi oyunlar çok etkili olacaktır. Profesyonel oyuncuların daha çok kullandığı monitördür. Geleceğe dönük bir yatırımdır.

75 Hz normal günlük işlerini yapacaklar için ve arada sırada oyun oynayanlar için birebirdir. Cs Go, LOL gibi oyunlarda size yeterli olacaktır. FPS değerleri istediğiniz seviyede olur ve oyundan fazlasıyla zevk alırsınız. Fiyat açısından da gayet iyidir.

60hz vs 144hz

60 Hz ile 144 Hz arasında klasman farkı var, eğer bu deneyimi yaşayan arkadaşlar varsa, karşılaştırma yapmayacaklardır.

60 HZ 

Arkadaşlar eğer normal CS GO, LOL gibi oyunlar oynuyorsanız 60 Hz tam size göre, hem bütçenizi yormayacaktır, hemde oyundan fazlasıyla zevk almanıza olanak sağlayacaktır. Ama resimde gördüğünüz gibi bir oyun oynuyorsanız ekranı çevirdiğiniz anda sağa sola böyle kötü görüntü ile karşılaşabilirsiniz.

Battlefield gibi oyunlarda tavsiye etmiyoruz ama LOL gibi oyunlar oynayıp günlük işlerinizi görmeye alacaksınız tam size göre bir monitördür.

60 Hz monitör webhakim

144 HZ 

Arkadaşlar eğer bütçeniz yerindeyse ve oyundan çok daha fazla keyif zevk almak istiyorsanız bu 144 Hz tam size göre, profesyonellerin tercih ettiği monitör oyundan 2 kat daha zevk almanıza olanak sağlayacaktır.

Battlefield yada Gta 5 gibi oyunlar oynuyorsanız, tercih sebebidir ama LOL, CS Go gibi oyunlar oynuyorsanız, bu kadar para vermeye gerek yoktur, 60 Hz işinizi görecektir.

Buradaki Battlefield 4 gibi oyunlarda ekrandaki oynama hızı, görüntüyü yansıtma olağanüstüdür, bunu 60 Hz de bulmanız mümkün değildir.

144 Hz monitör webhakim

144 Hz vs 60 Hz 

60 Hz 144 Hz monitör farkı webhakim

Monitör Kaç Hz Olmalı

Oyuncular oyun monitörü seçmede kararsız kalabilmektedir. Piyasada birbirinden farklı versiyonlarda da monitörler bulunmaktadır.

Oyuncularda oyundan daha fazla zevk alabilmek için araştırmalar yapmaktadır. Peki oyun monitörü nasıl seçilir, oyuncu monitörü nasıl olmalıdır, gelin hep birlikte bakalım.

Monitör de bakılacak yöntemler bilgisayarın donanımı, oynadığınız oyunlar ve bütçenize göre belirlenebilir.

Ekran kartınız yüksek, Battlefield gibi oyunlar oynuyorsanız tepki süresi 4ms olan 144 Hz monitörü alabilirsiniz. Bu oyunun çok daha akıcı olmasını sağlayacaktır.

Diğer yandan ekran kartınız düşük ve normal oyunlar oynuyorsanız CS GO gibi 60 Hz işinizi rahatlıkla görecektir. Fiyat olarak da çok daha uygundur.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER