Ülkemizde matematiğe karşı ön yargımızı bir türlü kıramıyoruz. Yediden yetmişe ilkokul sorularında bile zorluk çekiyoruz. Sokak röportajları bilindiği gibi oldukça popüler. Basit bir matematik sorusu hazırlayıp sokakta insanlara soruyorlar.

Maalesef görüyoruz ki, çok kolay matematik sorularını yapamıyoruz. Verilen cevaplar ise yandı gülüm keten helvası cinsinden olsa gerek.

Hatta ben sözelciyim diye cevap verip işin içinden sıyrılan bile var. Dahası sözelciyim diyorlar sanki koruma kalkanı açılıyor.

Beyin Yakan Matematik Yaş Sorusu?

babam benden 38 yaş büyüktür benim yaşım 7 ise babamın yaşı kaçtır

ŞIKLAR    A- 20         B- 25             C-31

Sokak röportajlarında bilindiği üzere farklı sorular soruyor. Bu kez ise kolay bir yaş sorusu soruldu. Oldukça basit olan bu soruda inanılmaz cevaplar geldi. Artık matematik korkusundan mı yoksa başka bir şey mi var bilinmiyor ama basit bir soruda bu kadar yanlış bir cevabın çıkması gerçekten çok ilginç!

Matematiği halbuki, ilkokuldan beri görmekteyiz, nerdeyse 15 16 yıl eğitimini almaktayız, hadi eğitimide geçtik normal yaşantımızda karşımıza çıkan sorular, aslında ama işin içine matematik terimleri girince neden bu kadar geriliyoruz, bizde anla veremedik.

Sizce sorunun cevabı kaç ve kaç saniyede cevabı buldunuz, cevabı bulmak zor oldu mu, bizlere yorum kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bu arada sizce bu kadar kolay bir soruda neden zorlanılıyor yada yanlış cevap veriliyor. Lütfen bizimle paylaşın. 

Yorumlar (15)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

52

Anonim 3 yıl önce

cevap a+b yani 20+25=45

Anonim 3 yıl önce

şıklarda bilerek yanlış verilmiş. Cevap: 45

Anonim 3 yıl önce

Evet 45 olması lazım

Anonim 3 yıl önce

Şıklar bilerek hatalı verilmiş. 7 yaşındaki kişiden 38 yaş büyük olan biri 45 yaşındadır. Tartışmaya kapalı bi soru. Şıklarda 45 olmaması böyle bi soru için şıklara ihtiyacın olmaması ve gerçek doğrunun önemli olduğudur

Anonim 3 yıl önce

45

Anonim 3 yıl önce

Şıklara bakınca,soruyu soranın matematiği çook kötü..:(((

Anonim 3 yıl önce

31

Anonim 3 yıl önce

cevap 31

Anonim 3 yıl önce

soruya göre cevaplayacaksak şıklar şıklara göre cevaplayacaksak soru yanlış bu yüzden insanlar cevaplayamıyor olabilir mi

Anonim 3 yıl önce

şıklarınız yanlış

Anonim 3 yıl önce

soru yanlış 38 e 7 eklenmeli burda 38 den 7 çıkartcaz cevap 21

Anonim 4 yıl önce

Editör çözümü paylasirmisin 🙂

Anonim 4 yıl önce

Cevap 45 ben 7 yaşındaysam babam 45 olmalı 38 yaş bendeb büyükse, hadi eyv 🙂

meryem 4 yıl önce

cevap 31