Grip aşısı ve diğer aşılar için artık E nabız sistemi üzerinden giriş yapılmaktadır. Bilindiği üzere e nabız ile neredeyse sağlık işlemlerinizin çoğunu yapabilirsiniz.

Çok büyük kolaylık sağlayan e nabız işlemi vatandaşlara bu salgın günlerinde daha da büyük rahatlık sağladı. Peki, e nabız nasıl kayıt olunur? e nabız giriş nasıl yapılır? detaylarına birlikte bakalım.

Aşı randevusu alma işlemi için belirli adımları takip etmeniz gerekiyor. İşte, ALO 182, MHRS ve e-Nabız ile adım adım Sinovac ve Biontech koronavirüs aşı randevusu alma oluşturma ekranı

E Nabız Ne İşe Yarar?

e nabiz kayit ol

E nabız ile neredeyse sağlık işlemlerinizin çoğunu yapabilirsiniz. Tahlil sonucu, öğrenme, aile hekimi değiştirme, radyolojik görüntüleme gibi çoğu işlemleri yapabilirsiniz. Özellikle nelere yapılabilir birlikte bakalım.

1- Acil durum notları

2- Kişisel sağlık kaydı

3- Alerjilerim

4- Aile hekimi değiştirme

5- Muayene

6- Organ Bağışı

7- Tahlil sonuçları görüntüleme

8- Tıbbi özgeçmişinize tek bir yerden ulaşabilme

gibi işlemleri çok kolaylıkla yapabilirsiniz.

E NABIZ ŞİFRE DEĞİŞTİRMEK İÇİN TIKLAYIN…

E Nabız Nedir?

E-Nabız ile çoğu işinizi hastaneye yada sağlık ocağına gitmeden görebilirsiniz. E-Nabız şeker, tansiyon, muayene gibi sağlık bilgilerini her yerden 7/24 sağlık bilgilerini detaylıca alabileceğiniz sağlık sistemidir.

AŞI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLAYIN…

E-Nabız Nasıl Kayıt Olunur?

E-Nabız kayıt nasıl olunur diyorsanız, E-devlet veya enabiz.gov.tr üzerinden yapabilirsiniz. Gelin detaylarına birlikte bakalım.

1- İlk olarak E-devlet üzerinden yada Mobil İmzanızı kullanarak TC numaranız ile sisteme giriş yapın.

2- Sisteme giriş yapıldığında otomatik olarak e-Nabız uygulaması sayfasına yönlendirilecektir.

3- Karşınıza gelen ekranda ”Kullanım Şartları” görünecektir. Profili oluşturmak için ”e-Nabız Sistemi kullanım koşullarını okudum” yazısının yanında bulunan kutucuğu işaretledikten sonra kişisel bilgilerin istendiği form açılacaktır. Bilgileri doldurun.

4- Son olarak sağlık bilgilerinizi kimin görüp görmeyeceğini seçin.

E-Nabız Şifresi Nasıl Alınır?

E-Nabız şifresinde son olarak cep telefonu bilgileridir. Peki, e-Nabız şifresi nasıl alınır, detaylarına bakalım.

1- Cep telefonu bilgilerini, sisteme girişte kullanmak istediğiniz e-Nabız şifresini oluşturun ve girin.

2- Cep telefonuna gelen aktivasyon kodunu girin.

3- Son olarak sistemi giriş yapın ve aktifleştirin.

Nasıl Aşı Olurum?

Nasil Asi Olurum

Koronavirüs aşısı olmak için yapılması gerekenler Nasıl aşı olurum? video ile uygulamalı olarak anlatıldı. Bu kapsamda koronavirüsü aşısı olmak için önce e-Nabız uygulamasına giriş yapılacak.

Ana menüde bulunan Covid-19 aşı durumu ana menüsüne tıklanacak, daha sonra burada kişiler aşı öncelik durumlarını görebilecek.

Diğere yandan ise SMS yolu ile de aşı öncelik durumlarını sorgulayabilecek. İlk olarak  grupta yer alınması durumunda sistem kişiyi, randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirecek.

MHRS ile aile hekimi ve tüm hastanelerden randevu alınabilecek. Seçimler yapıldıktan sonra ise kişi tarafından sistem üzerinden randevu onaylanacak. E-Nabız sisteminden veya 2023’e ‘Aşıla’ yazarak SMS atarak öğrenebilecekler.

Randevu bilgileri SMS ile telefona iletilecek. Randevu tarihinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gidilerek, sağlık personeli tarafından aşılanacak.

Kişi dilerse aşı uygulayan sağlık personeline aşının 2. dozu için randevu oluşturabilecek. Yine oluşturulan randevu ile ilgili bilgiler SMS ile telefona gönderilecek.

TELEFONLA AŞI RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Kovid-19 aşısı olacak vatandaşlar, mobil uygulama veya internetin yanı sıra MHRS Alo 182 hattını arayarak da aşı randevularını alabiliyor. Vatandaşlar, kendilerine en yakın aile hekimlikleri ile tüm kamu, özel ve üniversite hastaneleri için randevularını oluşturabiliyor.

Vatandaşlar, öncelikli grupta olup olmadığını, aralarında boşluk olacak şekilde “AŞI”, “T.C. kimlik numarası” ve “T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesini yazarak 2023’e kısa mesaj (SMS) göndererek sorgulayabiliyor

HAFTA SONU VE MESAİ SAATLERİ DIŞINDA AŞI RANDEVUSU ALINIR MI?

Sağlık Bakanlığı’nın Twitter hesabından aşı randevularıyla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Covid-19 aşısını mesai saatleri dışında ve hafta sonu da tüm hastanelerden randevu alarak yaptırabilirsiniz. Aşı sıranızı kontrol etmek ve randevu almak için http://enabiz.gov.tr ile http://mhrs.gov.tr adreslerini ziyaret edebilir veya uygulamalarını kullanabilirsiniz.” denildi.

E-Nabız Ebeveyn Onayı Nasıl Yapılır?

E-Nabız ebeveyn onayı çok basit işlem ile yapabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemlere birlikte bakalım.

1- İlk olarak E-Nabız sistemine giriş yapın.

2- Sağ üst bölümde çocuklarım kısmına girin.

3- Çocuklarınız isimleri ekranda görülecektir.

4- İsimlerin karşısında onay ver butonuna tıklayın ve onaylayın.

Not: Baba ve Anne karşılıklı onay vermeleri gerekmektedir.

Not 2: E-Nabız çocuğum gözükmüyor gibi problemler ile karşılaştığınızda aynı işlemleri yapabilirsiniz.

E-Nabız Reçete Görüntüleme Nasıl Yapılır?

E-Nabız sistemi vatandaşlara sağladığı kolaylıklardan biride reçete görüntüleme durumudur.

1- E-Nabız sistemine giriş yapın.

2- Sistemde görülen Reçetelerim kısmına girin.

3- Doktorların yazmış olduğu tüm reçeteleri tarih sırasına göre bakabilirsiniz.

Not: Daha önce kullandığınız ilaçlara erişe bilirsiniz. Reçetenin üzerine tıklayın ilaç bilgisi, periyodu ve kullanım şekli ekranda gözükecektir.

E-Nabız Tahlil Sonuçları Nasıl Alınır?

E-Nabız tahlil sonuçlarını nasıl alırım diyorsanız aşağıdaki işlemleri uygulayın. Ayrıca E-Nabız tahlil sonuçlarını göremiyorum diyorsanız yine yöntemlerine bakalım.

1- E-Nabız sistemine giriş yapın.

2- Tahlillerim kısmına tıklayın.

3- Hangi tahlili görmek istiyorsanız tahlilin üstüne basın ayrıca işlemin adına ve tarih aralığınıda yapabilirsiniz.

Not: Tahlil sonuçlarını PDF şeklinde indirebilirsiniz. Tablo ve grafik şeklinde sonuç alınabilir.

E-Nabız İNDİR

E-Nabız indirmek için aşağıdaki işletim sistemlerine göre indirebilirsiniz.

E-Nabız İNDİR Android

E-Nabız İNDİR iOS 

RND4010 HATASI NEDİR?

İkinci doz aşı randevusu almak isteyen kişiler dönem dönem RND4010 hatası ile karşı karşıya kalıyorlar. Sistemde belirtilen bu hata sonrası kullanıcıların imkan varsa başka hastane ya da aşı merkezi tercihi yapmaları çözüm olabiliyor.

Örnek olarak ilk randevusunu aile hekiminde alan bir kişi ikinci randevuda kendisine en yakın hastaneden randevu alırsa bu tercih olumlu sonuç verebiliyor. Tüm denemelere rağmen farklı tercihlerde de rnd4010 hatası alınıyorsa ALO 184 üzerinden randevu oluşturmak gerekiyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER