• Ana Sayfa
 • Mobil
 • IMEI Değiştirme 2020 | Orjinal Samsung Programı Kullanmadan Önce Okuyun!
İmei atma işlemini yapmadan önce lütfen sizler için hazırlamış olduğumuz görsel makalemizi okuyunuz! Telefonlarınızın kullanılmaz hale gelmesini istemiyorsanız ve illegal bir iş yapmak istemiyorsanız lütfen okuyunuz.

Imei atma konusunda internette birçok yazı ya da video vardır. Imei yani asıl açılımı International Mobile Equipment Identity anlamına gelir. Her mobil telefonun bir imei atma kodu bulunmaktadır.

Tüm modeller için geçerli olmasa da çoğu Android telefonun kritik sistem ayarlarına erişmenizi sağlayacak gizli bir menü ara yüzü bulunur. Ancak dikkat bu kısma erişmek istemeyebilirsiniz.

Detay: Telefonunuzun imei numarasının çalıntı olup olmadığını öğrenmek ve imei numaranızı kontrol etmek için telefon imei öğrenme adresine gidin.

Cep telefonunuzun IMEI adresini değiştirme yöntemini yasal olarak yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yapılacak olan kaçak imei atma işlemlerin tümü sizin inisiyatifinizin altındadır.

IMEI değiştirme işlemi eskiden yurt dışından gelen telefonları kullanabilmek adına sıkça yapılan bir işlemdi. Bu işlemde genellikle kullanılmayan bir telefonun IMEI numarası yurt dışından gelen telefonun IMEI numarası ile değiştirilirdi.

Böylece telefon BTK’nın sistemine uyumlu hale gelerek tekrar kullanılabilme özelliği kazanırdı.

# Ancak günümüzde birçok nedenden dolayı IMEI değiştirme işlemi artık geçerli bir işlem değil.

Şimdi isterseniz IMEI değiştirme işleminin neden önerilmediği ve neden yapmamanız gerektiği hakkında detaylıca bilgi verelim.

Önemli Uyarı: Lütfen telefonunuza imei atmadan önce aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz önemli bilgileri okuyunuz! Imei atılmış cihazları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tespit edip yaptırım uygulayabilir. Amacımız cihazlarınızı kullanılmaz hale getirmemenizdir. Yorumlarda bize durum ile ilgili bilgi verebilirsiniz veya görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ HABER

Telefon IMEI Öğrenme

imei atma

Samsung IMEI Değiştirme İşlemi

Eski nesil akıllı olmayan telefon modellerinde IMEI numarası EEPROM denilen küçük bir hafıza biriminde tutulurdu.

Bu hafıza birimine bilgisayar ile ulaşılıp kayıtlı olan IMEI numarası doğrudan değiştirilebiliyordu. Ancak telefonların akıllı segmente geçmesi ile birlikte bu IMEI numarası EEPROM’da fiziksel olarak tutulmak yerine telefon hafızasına yazılımsal olarak kaydedilmeye başlandı.

Bu da kullanıcılara birtakım yöntemler ile telefonun bu hafızasına erişme ve IMEI değiştirme imkânı sundu. Bu durum Android işletim sistemine sahip tüm telefonlarda olduğu gibi Samsung marka telefonlarda da böyleydi. Ancak durum artık değişti.

Bilindiği üzere Android cihazlarda telefonun kritik bilgilerine ulaşmayı sağlayabilmek için cihazın root edilmesi gerekir.

Samsung Galaxy S5’e kadar olan modellerde root işlemi hatasız ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyordu.

Ancak yeni nesil Samsung cihazlarda durum farklı. Samsung artık telefonun root’lanmasına ve doğal olarak Samsung imei numarası değiştirme işleminin yapılmasına kesin engeller koydu diyebiliriz. Çünkü artık Samsung cihazlarda KNOX adlı bir yazılım bulunuyor. Ve bu yazılım cihaz rootlandıktan sonra hiçbir zaman eski haline döndürülemiyor.

KNOX sayacı olarak da bilinen bu yazılım nedeniyle root’lu Samsung cihazlarda kamera, GPS gibi donanıma dayalı özellikler artık hiçbir zaman doğru çalışmayabiliyor.

Samsung’a ek olarak diğer Android işletim sistemine sahip telefon markalarında da Google’ın getirmiş olduğu kısıtlamalar nedeniyle birçok uygulama ve özellik çalışmıyor. Sonuç olarak telefonunuzu sağlıklı olarak kullanabilmeniz için IMEI değiştirmek üzere root işlemi yapmanız tavsiye edilmiyor.

IMEI Atma İşleminden Sonra Doğabilecek Problemler

Bilindiği üzere IMEI değiştirme işlemi için BTK sisteminde kayıtlı eski bir telefonun IMEI numarasının kullanılması gerekiyor. Bu telefonlarda genellikle 4G gibi güncel teknolojilerin bulunmuyor olması, yeni nesil bir telefonun da aynı kısıtlamalara sahip olacağı anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse, elimizde yeni nesil bir Samsung Galaxy S10 olduğunu varsayalım. Elbette bu telefonda LTE, 5G, Wi-Fi araması, LTEVoice gibi yeni nesil teknolojilerin hepsi olacaktır.

Şayet bu telefona örneğin Nokia 6600 model bir telefonun IMEI numarası atılırsa, Nokia 6600 bu yeni nesil teknolojileri desteklemediği için Galaxy S10 da desteklemeyecektir. Bu durum da telefonun ciddi şebeke sorunları yaşatacağı anlamına gelir.

Şebeke sorunlarının yanı sıra IMEI atma problemi yasal olarak da bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir.

Yapılan son yasal düzenlemeler ile artık IMEI değiştirme işlemi yapan kişilere 250 TL para cezası veriliyor. Ayrıca IMEI değiştirme işlemini ticarileştiren ve bunu bir hizmet olarak sunan işletmelerin yöneticilerine de ağır yaptırımlar uygulanıyor. IMEI değiştirme işleminin yapılıp yapılmadığı ise BTK tarafından tespit ediliyor.

Imei Kaydı Nasıl Yapılır?

imei değiştirme 2019

Sizin de anlayacağınız üzere artık BTK, hiçbir kayıt dışı cihazın ülke içerisinde dolaşmasını istemiyor. Bu durumda yapılacak en doğru şey ise yurt dışından gelen bir cihazı yasal olarak kayıt altına almak. Bu da kullanıcıların akıllarına imei kaydettirme, imei kayıt işlemi nasıl yapılır sorularını getiriyor Biz de yazımızın bu kısmında bir cihazın yasal olarak nasıl BTK sistemine kayıt edilebileceğini detaylı olarak anlatacağız.

Adım 1: Öncelikle IMEI Numaranızı Öğrenin ve GİB Sitesinden Kayıt Harcını Ödeyin

Imei numaranızı öğrenmek için telefonun arama ekranındayken *#06# kodlamasını yapın ve çıkan 15 haneli numarayı bir yere not edin. Ardından GİB’in telefon harcı ödeme ekranına giderek formu doldurun. Form bu şekildedir;

Adım 2: Ödemenizi yaptıktan sonra E-Devlet üzerinden IMEI Kayıt İşlemini Gerçekleştirin

GİB’e 1.500 TL’lik harç ödemesi yaptıktan sonra bu linke tıklayarak E-Devlet Imei Kayıt Ekranı’nı açın ve çıkan formun tamamını eksiksiz şekilde doldurun ve “Devam et” butonuna tıkayın. Bu adımdaki en önemli nokta pasaport numarasının doğru girilmesidir.

Adım 3: Tüm işlemler yapıldıktan sonra yurt dışından gelen cihaz için imei kayıt işlemi tamamlanmış olur. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey beklemektir. BTK tarafından gerekli kontroller yapılacak ve cihazınız 1 – 3 iş günü içerisinde sisteme kaydedilecek ve kullanıma açılacaktır.

Başka Birinin Adına Telefon Kaydedebilir Miyim?

Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan biri de budur çünkü herkesin yurt dışına çıkma imkanı bulunmuyor. Eskiden başkasının adına kaydettirilen bir telefon rahatlıkla kullanılabiliyordu ancak BTK tarafından yapılan son düzenlemeler ile bu artık mümkün değil. Telefonun sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için telefonu kaydettiren kişi ile hat sahibinin aynı kişi olması gerekiyor. Aksi takdirde telefon çalışmayacaktır.

Yurt dışından gelen telefon kaç gün sonra kapanır?

BTK tarafından yurt içerisinde yabancı bir ülkeden gelen telefonun kullanılabilme süresi 120 gündür. 120 günlük süre sonunda telefon tüm şebeke işlemlerine kapatılır ve kullanılamaz hale gelir.

Kayıt İşlemi İçin Pasaport Şart mı?

Yurt dışından telefon aldığınız zaman imei kayıt işlemi için pasaport numarasının gerekli olup olmadığını belirleyen ana unsur giriş yapılan ülkenin kabul ettiği resmi belge türüdür. Örneğin Gürcistan ve Kıbrıs’a giderken sizden pasaport sorulmaz. Bu ülkelere giriş yapmak için kimliğinizi ibraz etmeniz yeterlidir. Sonuç olarak bu ülkelerden aldığınız telefonu da yine aynı şekilde kimliğiniz ile yapabilirsiniz. Ancak örneğin Almanya’ya giderken mutlaka pasaportunuzu ibraz etmeniz gerekir. Bu ülkeye giriş yaparken kullandığınız belge türü pasaport olduğundan BTK imei kaydı esnasında da belge olarak pasaport seçerek pasaport numaranızı bildirmeniz gerekir.

Imei Kayıt Ücreti Ne Kadar?

Kullanıcıların en çok merak ettiği konu belki de kayıt ücretlerine toplamda ne kadar harcanması gerektiğidir. Çünkü bu konu hakkında birçok haber yapıldı ve fiyatlar birkaç defa güncellendi. Bu da bilgi kirliliği oluşmasına neden oldu. İmei kayıt ücreti 2019 Temmuz itibariyle 1500 TL. Bu rakamın yeni yıl zamları ile birlikte daha da artabileceğini de unutmamak gerekiyor.


Yorumlar (14)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Anonim 2 ay önce

Telefon 650tl ımeı 1500 tl nasii

meyveoz 5 ay önce

Sen bu yazıyı neden yazdın insanlarla dalga geçmek için mi? Başlığa bak içeriğe bak sonra içeriğe bi daha bak, hüsran! La oğlum devlet olmuş hazırcı 1500 lira ne güzel kazanç.. zahmetsiz. Fabrika neden kursun ki bunlar. Fabrika demek insan demek insan demek problem demek; ne gerek var. 100 milyon gsm hattı var 2.84 tl telsiz kullanım ücreti.. devlet zahmetsizce bi kalemde nerdeyse 300 milyon lirayı cebe indiriyor. Ve sen gelmişsin bu işlerle uğraşmayın 1500 lirayı bayılın bakın bu bayılma işini şöyle yapıyoruz diye ahkam kesiyorsun. Defolllll!

turkbey 6 ay önce

havadan atmissin.editor bey.telefonumun bozulacagini bilsem gene imeil attiririm.

  Mustafa İyitütüncü 6 ay önce

  Havadan attığımız hangi konu söylerseniz biz de aydınlanalım. Ayrıca bizim havadan atıp bundan ne gibi bir çıkar elde edebileceğimizi düşünüyorsunuz.

G Geldik 7 ay önce

1838 TL olmuş 🙁

  Mustafa İyitütüncü 7 ay önce

  Bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz, yurt dışından telefon almak artık mantıklı mı yoksa imei olayı ile sanki fiyatlar artık aynı gibi geliyor bize sizin için nasıl

dalga mı geçiyorlar 7 ay önce

1.500 istiyorlar, dalga mı geçiyorlar bunlar? buna para vereceğime…

Ssosyete 8 ay önce

P30 pro imei atılabilir mi?

Yunus 11 ay önce

Samsung galaxy A20e nasıl atabilirim yardımcı olabilirmisiniz

gokhyildiz 1 sene önce

başlıkta apple yazıyor içerikte hiçbirşey yok?

  Mustafa İyitütüncü 1 sene önce

  Sanırım bahsedilen kodlar apple içinde uygulanmakta, yani imei atma işlemini apple veya samsung fark etmez yapmak riskli

Berat 2 sene önce

Ssmsung j3 dupsa nasıl atıyoruz

  Sebuhi 12 ay önce

  Bendede j3 kodu bulamiyorum

mehmet 2 sene önce

j3 2016 duos imei atma kodu kac bana yardimci olurmusunuz lutfen telim kapandi eski kullandigim cihazlarin 3310 var bozuk onun imei ini atacm