Windows 10 güncelleme kapatma işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  • İlk olarak Ayarlar’ı açın.
  • Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine tıklayın.
  • Sol menüden Windows Update seçeneğine tıklayın.
  • Gelişmiş Seçenekler’e girin.
  • Tüm ayarları kapatın.

Windows 10 Güncelleme Kapatma (Kesin Çözüm)

Windows 10 en yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinden biridir ve yalnızca Microsoft’un kendi Windows 7’sine sahiptir.

Bu, seleflerine göre neredeyse tüm alanlarda ilerleme olmasına rağmen, mükemmel olmaktan uzaktır. Son Windows sürümü de sık güncellemelerle karşılaştığından oldukça sinir bozucu bir yazılım olabiliyor.

Bunun kötü yanı, Windows 10’un bu güncelleştirmeleri denetlemenize izin vermiyor oluşu ve bu güncelleştirmelerin otomatik olarak yüklenmesidir.

Güncellemeler bir işletim sistemine daha iyi bir güvenlik ve istikrar sağlarken, Windows 10 bunları kolaylıklarınız pahasına sunar.

Bazen, Microsoft tarafından toplanan güncellemeler, herhangi bir bildirimde bulunulmaksızın bilgisayarınıza indirilir ve yüklenir.

Bu, Windows’un yavaşlamasına ve sık yeniden başlatılmalarına neden olabilir, dolayısıyla rahatlığınızı ortadan kaldırır.

Her şey arka planda gerçekleştiğinde, aksi takdirde indirmediğiniz pek çok güncelleme de gerçekleşir. Bunlar bir ayarı bile değiştirebilir veya kullanmayı sevdiğiniz bir özelliği ortadan kaldırabilir.

Bunun için çok sayıda kullanıcının eleştirisinden sonra Microsoft, sonunda Windows güncellemelerini durdurmak için değiştirebileceğiniz birkaç seçenek ortaya attı.

Ne yazık ki, bu seçenekler Windows mimarisinde derin yerleşiktir, bu nedenle bunları bulmanız zorlaşmaktadır.

Neyse ki sizin için sadece işe yarayanları tespit ettik ve test ettik. Daha fazla zaman harcamak zorunda kalmadan, windows 10 otomatik güncelleme kapatma nasıl durduracağınız aşağıda açıklanmıştır:

Not: Aşağıda belirtilen adımlar, Windows 10 Pro ile bir sistem üzerinde test edilmiştir. Bazıları veya hepsi Windows 10’un diğer sürümleriyle çalışmayabilir.

Windows 10 Güncelleme Kapatma

Windows serisinde yeni sürümler çıkmayacağından, Microsoft Windows 10’u bir servise dönüştürmeye karar verdi. Aldığınız tüm güncellemeler bu hizmetin bir parçası.

Dolayısıyla onları tamamen durdurmak, Windows’un hizmetlerinden birini durdurmak anlamına gelecektir. Hangisini durduracağınızı öğrenmek için aşağıda belirtilen adımları okuyun.

1- Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Burada, “services.msc” yazın ve “Tamam” ı tıklayın.

windows 10 otomatik güncelleme kapatma

2- Bu, Windows Hizmetleri penceresini açacaktır. Gördüğünüz hizmetler listesinden “Windows Update” i çift tıklayın.

windows 10 otomatik güncelleme kapatma

3- Şimdi özellikler penceresinin açılır penceresini göreceksiniz. Burada, “Başlangıç türü” nün açılır menüsünden “Devre dışı” seçeneğini belirleyin. Artık bu değişiklikleri kaydetmek için Tamam’ı tıklayabilirsiniz.

windows 10 otomatik güncelleme kapatma

4- Bu kadar basittir, mevcut farklı seçenekleri de deneyebilirsiniz. Ve Windows 10 bilgisayarınızı güncellemek isterseniz, daima “Başlangıç türünü” “Otomatik” olarak değiştirebilirsiniz.

Windows 10 Otomatik Güncelleştirmelerini Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanarak Kapatma

Hemen hemen her Windows ayarı Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde değiştirilebilir. Windows güncelleştirmeleri söz konusu olduğunda hikaye farklı değil. Ücretsiz bir Kayıt Defteri tweaks ile, güncellemeleri tam kontrol altına alabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları okuyun.

-Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Burada, “regedit” yazıp Enter tuşuna basın.

-Bu, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açar. Burada bir Adres Çubuğu’nu etkinleştirdiyseniz, aşağıdaki yolu kopyalayabilirsiniz.

-Burada, Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nin sol bölmesinde, “Windows” u sağ tıklatın, “Yeni” ye gelin ve sonunda “Anahtar” ı tıklayın.

-Bu, yeni bir anahtar yaratacaktır. “WindowsUpdate” olarak yeniden adlandırın. İşlem tamamlandıktan sonra bu tuşa sağ tıklayın, “Yeni” ye gelin ve “Anahtar” ı tıklayın.

-Bu, bir başka anahtarı yaratacaktır – bu sefer “WindowsUpdate” altında. Bunu “AU” olarak yeniden adlandırın, üzerine çift tıklayın ve sağdaki bölmede herhangi bir yeri sağ tıklayın. Şimdi “Yeni” ye gelin ve “DWORD (32 bit) Değeri” ni seçin.

Bu anahtarı “AUOptions” olarak yeniden adlandırın ve sonra düzenlemek için üzerine çift tıklayın. Tabanı “Hexadecimal” olarak seçin, aşağıda belirtilenlerden herhangi birinden “Değer verisi” girin ve ardından “Tamam” ı tıklayın.

Windows 10 otomatik güncelleme kapatma, önceki sürümünde olanlara benzer şekilde kontrol etmenizi sağlar. Kontrol edemezseniz editörlerimiz ile iletişime geçebilirsiniz veya Webhakim.com websitemize yorum yapabilirsiniz.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni Kullanarak Windows 10 Güncelleştirmelerini Engelleyin

Kayıt Defteri Düzenleyicisi gibi Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi, sistem güncelleştirmelerini yönetmekten başka bir şey değildir. Aslında, eski yöntemden çok daha kolay, ancak Windows Grup İlkesi Düzenleyicisi ile birlikte gelmediğinden, Windows 10 Home sürümünde uygulanamaz. Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni kullanarak Windows 10 güncelleştirmelerini engelleme adımlarını okuyun.

-Klavyenizde Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır komutunu açın. Burada “gpedit.msc” yazıp “Tamam” ı tıklayın.

-Bu, Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açar. Burada, aşağıda belirtilen yola gidin.

-Gördüğünüz ayarlar listesinde “Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır” yazan yere çift tıklayın.

-Açılan pencerelerde, ayarı etkinleştirin ve bir açılır menü ile “Otomatik güncelleme yapılandır” adlı bir seçeneği arayın. Güncellemelerin otomatik olarak indirilmesini durdurmak için, “2- İndirme ve otomatik yükleme için bildirim” seçeneğini belirleyip “Tamam” düğmesine tıklayın.

Gereksinimlerinize en uygun şekilde açılır menüden farklı seçenekleri deneyebilirsiniz. Şimdiye kadar varsayılana dönmek isterseniz, “3- Otomatik karşıdan yükleme ve kurulum için bildir” seçeneğini seçin.

Windows 10 Güncelleme Kapatma: Ölçülü Bağlantıyı Kullanma

Bu yöntemde, Windows’u internet bağlantınızın ölçülü bir bağlantı olduğuna inandırırsınız ve daha sonra tüm güncellemeleri otomatik olarak indirmez. Bazı öncelikli güncellemelerin bu yöntemin kullanılmasına bakılmaksızın yine de indirileceğini unutmayın. Bu sizin için bir sorun değilse, bu yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları okuyun.

-Windows + I tuşlarına basarak bilgisayarınızın ayarlarını açın. Burada, “Ağ ve Internet” e tıklayın.

-“Ağ ve İnternet” altında, “Kablosuz” a gidin ve bağlı olduğunuz ağın adına tıklayın. (Bunu farklı bir ağ için yapmak istiyorsanız, “Bilinen ağları yönet” e tıklayarak bilgisayarınızın önceden bağlandığı ağların listesini bulabilirsiniz.) Bu seçeneği seçerseniz, istediğiniz ağ adını ve sonra “Özellikler” e tıklayın.)

-Burada, “Ölçülen bağlantı” altında, “Ölçümlü bağlantı olarak ayarla” adı verilen bir geçiş bulacaksınız. Bunu açın ve işiniz bitti.

-Şimdi Windows 10, bu ağda sınırlı bir veri planınızın olduğunu ve otomatik olarak tüm güncellemeleri indirmeyeceğini varsayacaktır.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

ali 2 yıl önce

teşekkürler