Youtuber nasıl olunur yazımızda sizlere ilham olacak birçok farklı konuya değineceğiz.

Dikkat! Size kendi özel kullandığımız sosyal medya tekniklerini de anlatmaya çalışacağız.

Youtuber Ne Demek?

Youtube için içerik üreten ve farklı konularda bilgiler sunan, bunu kendi şahsı için veya bir firma için yapan kişiye veya kişilere youtuber denir.

14 Adımda En İyi ve En Başarılı Youtuber Nasıl Olunur?

1- Herkes Konu Seçmekten Bahseder Ama Konuyu Nasıl Seçer?

2- Kanalınızı Göze Hoş Gelecek Bir Şekilde Düzenleyin

3- Kaliteli Ekipmanları Seçin.

4- Doğru Program Seçimi.

5- Asla Pes Etmeyin.

6- SEO Mutlaka Yapın.

7- Abone Nasıl Kasabilirim?

8- Yorumları Takip Edin, Cevap Verin ve İlerleyin.

9- Kanalınız İçin Oynatma Listesi Oluşturmayı Unutmayın.

10- Öne Çıkarılan Görsellerde Tutarlılık.

11- Kanalınızı veya Takip Ettiğiniz Kanalları Analiz Edin!

12- YouTube’da Para Kazanma Sırası Geldi!

13- Para Kazanmak İçin Google Adsense Kaydı.

14- Reklam vererek Hemen İzlenme ve Abone Sınırını Geçebilirsiniz

Youtuber Nasıl Olunur?

Sıfırdan youtuber olmak yazımızda sizler için en baştan en sona kadar nelere yapabileceğinizi detaylıca anlattık. Hadi bakalım.

Bu arada Youtuberlar ne kadar para kazanır, diyorsanız buradan https://webhakim.com/youtuberlar-ne-kadar-para-kazanir.html bakabilirsiniz.

1- Herkes Konu Seçmekten Bahseder Ama Konuyu Nasıl Seçer?

Ben size daha teknik ve nasıl izlenebilirsiniz (reklama ihtiyacınız olmadan) ona göre konu seçmeyi göstereceğim. Nasıl mı? Google’ın anahtar kelime aracı bulunuyor. Buradan ulaşabilirsiniz. youtuber nasıl olunur

Görselleri takip ederek kelime analiz alanına gelebilirsiniz. nasıl youtuber olunur Buradan kendim genel bir konuda karar verip, google‘da veya youtube’da aratıyorum. youtuber nasıl olunur Anahtar kelimeye karar verip, o konudaki kelimeleri buraya yapıştırıp, aranma hacimlerini alıyorum ve ona göre konuyu seçiyorum. Bu analiz sonucu yapmış olduğumuz videonun aldığı görüntülemeyi görmenizi isterim. youtuber olmak Bu şekilde sizde konuları seçip, herhangi bir reklama ihtiyaç duymadan, google organik sonuçlarla veya youtube aranmalarında ilk sıralara gelerek izlenebilirsiniz. Mesela aynı taktik ile yaptığımız bir video sonucu daha. youtuber nasıl olunur

2- Kanalınızı Göze Hoş Gelecek Bir Şekilde Düzenleyin

İnsanların kanalınıza geldiğinde bir düzen ve güncellik görmesi, sizin açınızdan geri dönüşüm demek. Eğer izleyici sizi ve düzeninizi beğenirse, sizi takip etme isteği uyanabilir. Kendinizi düşünün! Hangi tür kanalları izliyorsunuz ve hangilerinde daha çok vakit geçiriyorsunuz?

Kaliteli ve genelde daha samimi kanallar izlenir. Sizde hep kendinize o kilit soruyu sorun! “Ben olsam izler miydim?” Bu konuyu aştıktan sonra, ücret bir site var. Bu sitede görsellerinizi düzenleyebilirsiniz. Pixlr üzerinden kapak fotoğrafı oluşturabilir ve kanalınızı düzenleyebilirsiniz. nasıl youtuber olunur

3- Kaliteli Ekipmanları Seçin.

Bu iş için milyonluk odalar veya milyarlık bilgisayarlara gerek yok! Videoları telefonunuz ile çektiniz diyelim veya kayıt için bilgisayarınızı kullandınız, esasında bu kadarı yeter ancak daha profesyonel olsun isterseniz seçtiğiniz konuya göre bir kamera veya varsa akıllı telefon da iş görecektir.

4- Doğru Program Seçimi.

Kelime analizleri hazır, ekipmanlar tamam, kanalı da düzenledik, şimdi sırada çektiğimiz videolarımızı render etmeye geldi. Açıkçası biz Adobe premiere pro kullanıyoruz. Ancak şuan için HitFilm Express programı da işinizi görecektir. Genelde kullanılan programları aşağıda sizin için sıralayalım.

  • Premiere Pro
  • Sony Vegas
  • Final Cut Pro
  • HitFilm Express

Bizim sıralamamız ise şu şekildedir.

  • Premiere Pro
  • HitFilm Express
  • Sony Vegas

Youtuber olmak için bu edit programlarını kullanmanız gerekiyor. Önemli bir konu olduğunu söylemem gerekiyor.

5- Asla Pes Etmeyin.

Videoları kanalınıza yüklemeye başlayın. Güncellik çok önemli, sakın “olmuyor”, “yapamıyorum” deyip, vazgeçmeyin!

6- SEO Mutlaka Yapın.

youtuber olmak Sıralamanın ikinci maddesinde nasıl anahtar kelimeyi bulacağınızı söylemiştim. Onun sebebi sıralamada üst sıralara gelmek ve izlenmeyi arttırmaktı. Şimdi ise onu tamamlamaya yönelik youtube seo işlemi yapmalıyız. Nasıl mı?

1. Kırmızı: Video başlığıdır. Burada yapmış olduğu video konusunu yazabilirsiniz ancak anahtar kelimeyi araştırarak.

2. Kırmızı: Açıklama kısmıdır. Youtube’da videoların altında kısa açıklama metinleri bulunur. Bunlar genelde video hakkında bilgi verir ama benden size tavsiye orada da özgün, videoyu anlatan makale yazın ve anahtar kelimelerinizi paragraflarda geçirin.

3. Kırmızı: Video’nun kapak görseli. Buradaki önerimiz ortak bir kapak görseli şablonu belirlemenizdir. Dikkat çekici efektler ve konuyu anlatan bir metin kullanılabilir.

4. Kırmızı: Asıl yere geldik işte. Anahtar kelimelerini yazdığımız alan. Burada yaptığınız videoya ait anahtar kelimelerinizi çıkarıp, buraya eklemeniz gerekmektedir.

Peki Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Ücretsiz olan araçlardan bahsedelim isterseniz. Bunlar;

Buradakilerle konu ile alakalı daha teknik analizler yapabilirsiniz. Tabiki üst sıraları hedefliyorsanız, bu iş bu kadar kolay değil. Ancak genel anlamda teknik kısmı bunlardır. Siz ne kadar doğru bilgi verirseniz ve ne kadar izlenirseniz o kadar üst sıralara gelme ihtimaliniz vardır.

Youtube’u Anahtar Kelime Aracı Olarak Kullanın

Yaptığınız araştırmalarda bulduğunuz anahtar kelimelere ek olarak burayı da kullanabilirsiniz. Youtube aramaları videolarınız için yararlı olacaktır. Ayrıca bu kısımdan fikir de alabilirsiniz. Peki Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Google’ı anahtar kelime aracı olarak kullanın

Aynı şekilde Google aramalarını da isterseniz kullanabilirsiniz. Sizlere fikir verebilir.

Peki Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır

Örneğin; youtube seo Yukarıdaki resimde gmail şifremi unuttum anahtar kelimesinde 3. sırada olmamıza rağmen 75 bin görüntülenme almışız.

Birinci olan 300 bin izlenmiş, işte Youtube aramalarında ilk sırada olmak bu kadar önemli. Ancak 3. sırada bile olmamız 75 bin izlenme almamıza da engel olmamış. Sizde bu şekilde taktiklerle kendinize bir çizelge çıkarabilirsiniz.

7- Abone Nasıl Kasabilirim?

Abone Nasıl Kasabilirim Videolarınızda tam bilgiyi verdiğiniz yerde veya sosyal bir video çekiyorsanız orada da dikkat çekici yerlerde bu şekilde uyarıcı “abone ol” veya “videoyu beğenmeyi unutmayalım” gibi harekete geçirici uyarılar koyabilirsiniz.

Açıkçası kullanıcıyı düşünüp bilgilendirici içerikler oluşturursanız zaten insanlar sizi takdir etmek için abone oluyor.

8- Yorumları Takip Edin, Cevap Verin ve İlerleyin

Yorumları Takip Edin Cevap Verin ve İlerleyin Genelde biz websitemizde de aynı konuda makale yazıp onun linkini veriyoruz. Ancak siz diğer videolarınızın linkini verebilirsiniz ve insanları çok izlenen bir videonuzdan diğer videolarınıza çekebilirsiniz.

9- Kanalınız İçin Oynatma Listesi Oluşturmayı Unutmayın.

Kanalınız İçin Oynatma Listesi Oluşturmayı Unutmayın Çalma listeleri YouTube’un önerdiği, seo konusunda size yardımcı olabilecek bir etken. O yüzden bu “Oynatma Listeleri” kısmını es geçmeyin.

10- Öne Çıkarılan Görsellerde Tutarlılık

Öne Çıkarılan Görsellerde Tutarlılık Kendinize bir şablon oluşturun ve onu tüm videolarınızda kullanın. Bu hem sizin düzenli bir kanal olduğunuzu anlatır hem de insanların dikkatini çeker.

11- Kanalınızı veya Takip Ettiğiniz Kanalları Analiz Edin!

Kanalınızı veya Takip Ettiğiniz Kanalları Analiz Edin Youtube’da kanalları analiz eden bir site bulunuyor. Socialblade sitesinden analiz yapabilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

12- YouTube’da Para Kazanma Sırası Geldi!

YouTube'da Para Kazanma Sırası Geldi “Her şey tamam ama para nasıl kazanacağım ben!” diyenlere Google’ın YouTube’da nasıl para kazanılır makalesini okumanızı tavsiye ediyoruz. Makaleye gitmek için tıklayın.

13- Para Kazanmak İçin Google Adsense Kaydı.

Para Kazanmak İçin Google Adsense Kaydı Gerekiyor Adsense başvurusu için bir rehber niteliğinde Google makalesi var. Buradan ulaşabilirsiniz. Şunu da unutmayın! Son 12 ayda 4.000 izlenme ve 1.000 Abone olması şart.

14- Reklam vererek Hemen İzlenme ve Abone Sınırını Geçebilirsiniz

Ufak Ufak Reklamlarla Hemen İzlenme ve Abone Sınırını Geçebilirsiniz   Facebook veya Youtube’da aranma kısımlarına anahtar kelimenize reklam vererek izlenebilir ve abone kasabilirsiniz. Tabi çok bütçe ayırmanıza gerek yok. 5-10 TL civarında başlayıp, izlenmeye göre arttırabilirsiniz. Youtube reklam sayfasından bilgi alabilirsiniz. Youtuber olma yolunda makalemizin sonuna geldik. Yaklaşık 16 adet etkenden bahsettik.

Youtuber olmak için öncelikle gmail hesabınız ile Youtube kanalı açmalısınız. Daha sonra Youtuber nasıl olunur makalemizi takip ederek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu arada Youtube platformunda kanal isimleri de çok önemlidir, buradan https://webhakim.com/youtube-kanal-isimleri.html bakabilirsiniz. 

Youtuber Ne Kadar Para Kazanır?

Youtuberlar ortalama olarak 1000 bin görüntülenmeye 0.5 dolar kazanmaktadırlar. Yani 10.000 bin görüntülenmeye 5 dolar 100.000 bin görüntülenmeye 50 dolar yani ortalama olarak 350 TL para kazanmaktadırlar. Yinede reklam verenler, aldığı tıklama ve gösterim kazançlarda değişiklik olmasına neden  olmaktadır.

Youtube’dan para kazanmak isteyen kullanıcılar Google Adsense üzerinden kayıt olmaları gerekiyor. Adsense kayıt olduktan sonra gerekli şartları oluşturarak videolarınızdan para kazanabilirsiniz.

Sıfırdan youtuber olmak esasında zor ve süreç gerektiren bir iştir. Ancak doğru işlemler ve analizlerle iyi bir izlenme sayısına ulaşabilirsiniz.

Gerekli programları özetlersek: Adobe Premiere pro, sony vegas veya After Effects programlarını kullanabilirsiniz.

Bir kamera ve mikrofon yeterli olacaktır. Eğer bütçe kısıtlı ise sadece telefon da kullanabilirsiniz.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER