İnterneti Başkasının Kullandığını Nasıl Anlarım ve Nasıl Engellerim?

Ana Sayfa Haber İnterneti Başkasının Kullandığını Nasıl Anlarım ve Nasıl Engellerim?
  WiFi’inizi Kimin Çaldığını Nasıl Öğrenebilir ve Bunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Bazen, internet yavaşlar ve olası nedenlerden biri de bu ağa birden fazla cihazın bağlı olmasıdır.

Acaba, WiFi bağlantımı kullanan biri olabilir mi? Bu soru, tüm WiFi kullanıcılarının kendilerine sormuş oldukları bir sorudur ve bu yazıda başkasının, sizin WiFi ağınıza (internetinize) bağlı olup olmadığını ve bunları nasıl engelleyeceğinizi bulmak için yöntemler göreceksiniz.

İnterneti başkasının kullandığını anlamak için (Fing) Uygulamasını deneyin. Fing, WiFi sinyalinizde herhangi (varsa) bir problemi bulmanıza yardımcı olacak bir uygulamadır. İzinsiz bir şekilde WiFi ağına bağlanan kullanıcıları bulmak için, yalnızca WiFi sinyalinize bağlanmanız ve uygulamada Yenile’ye dokunmanız yeterlidir. İşlem tamamlandıktan sonra, internetinize bağlı tüm cihazları görebilirsiniz.

Uygulama, çoğunlukla size bu cihazların MAC adreslerini ve bazen de isimlerini gösterecektir (Android, iPhone ). Cihazın bilgilerine erişmek için o seçeneğin üzerine tıklamanız yeterlidir; cihazın özelliklerinin ve onunla yapabileceğiniz şeylerin bir listesini de göreceksiniz.

İnternetimi Başkası Kullanıyor Nasıl Engellerim ?

WiFi sinyalinize bağlı cihazların listesini gördükten sonra, yalnızca tanımadığınız cihazlara bakmanız ve MAC adreslerini kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Bu, yetkisiz cihazları kolayca engellemek için, yönlendiriciye bağlı olan bilgisayar üzerinden erişmeniz ve belirli bir MAC filtrelemesini ve değişiklikleri kaydetmenizi sağlayacak seçeneği aramanız yeterlidir.

Bununla birlikte, WiFI sinyalinizde fark edilmeyecek bir cihaz olmayacak, ancak bu işlemi akıllı telefonunuzdan yapmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek bir uygulama var. Bu uygulama WiFiKill olarak adlandırılır ve daha önceki Fing uygulaması gibi çalışır. Yetkisiz cihaz tanımlandıktan sonra WiFi sinyalinize bağlanamayacağı şekilde MAC’i filtrelemektedir.

Bu uygulamanın çalışması için cihazınızın root (yönetici) olması gerekir ve engellemek istediğiniz cihazın MAC’inin (donanım adresi veya cihazın fiziksel adresi) gizli olmaması gerekir. Cihazınız root değilse, WiFi hırsızlarını internetinizden uzak tutmak için WiFi şifrenizi düzenli olarak değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

İnterneti Başkasının Kullandığını Nasıl Anlarım ve Nasıl Engellerim?

WiFi’nize girmeye çalışan birileri her zaman olacaktır, bu yüzden bunu saklamaya çalışmak için mümkün olan her şeyi yapmanız size kalmıştır ve bu uygulamalar bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. WiFi şifrenizi ayda bir kez değiştirmeyi deneyerek birinin buna ulaşmasını zorlaştırabilirsiniz. Umarız bu bilgiler doğrultusunda yardımcı olabilmişizdir, sizinde internetinizi izinsiz kullananlar için bir yönteminiz var ise bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir