İnternetimi başkası kullanıyor nasıl engellerim, interneti yavaşlatan, ping değerlerini yükselten ve kotayı vaktinden önce dolduranların genel bir sıkıntısıdır. Ancak internetime kimler giriyor cevabı bu makalemizde. Makalemiz internet bağlantısında kimlerin olduğunu görmek isteyenlere yöneliktir.

İnternetimi Başkası Kullanıyor Nasıl Engellerim?

Genelde internete başkasının girdiğini nasıl anlarız sorusu aklımıza, internetimiz yavaşladığında veya ara ara kopmalarda olduğunda gelir. Bizde bu durumu yaşamanın kötü olacağını biliyoruz ve sizlere en kısa ve kolay şekilde internetinizi başkasının kullandığını nasıl anlarsınız bahsedeceğiz.

İlk olarak internetimizde bizim kullandığımız cihazlar haricinde hangi cihazlar var, bunu tespit etmeliyiz.

Bunun için araştırdığımız ve kullandığımız bir uygulama var. Onu buradan indirebilirsiniz. İndirdikten sonra programı açalım.

İlk görseldeki “Mavi Adam Butonuna” tıkladığınızda, aşağıdaki görselde de gördüğünüz gibi internetinizde kimin olduğunu görebiliyorsunuz. Bilmediğiniz yabancı cihazı analiz edip, üzerine tıklayınca 2. görseldeki gibi bir pencere açılıyor. Oradan “Detail” butonuna tıklayın.

3. görselde gördüğünüz gibi “Block Device” butonuna tıklıyoruz.

Son olarak bizi modem paneline aktarıyor. Burda genelde kullanıcı adı: admin, şifre: superonline oluyor. Ttnet içinde durum aynı tek fark şifre değişiyor. Eğer bulamazsanız bize yorumlarda modeminizin markasını bildirin, bakalım.

Buradan ister uğraşmadan şifrenizi değiştirebilir, isterseniz o cihazı seçip, engelleyebilirsiniz. Bu sayede modeme başkasının girdiğini anlayabilirsiniz.

İnterneti başka birinin kullandığını görmek


Modeme başkasının girdiğini nasıl anlarım Programsız

  • İnternet sağlayıcının size gönderdiği faturadan anlayabilirsiniz.
  • Bilgisayarın içindeki farklı kota uygulayacıları varsa internet bağlantınızın kotasının aşılıp aşılmadığından.
  • Antivirüs programınız port tarayıcısı hata veriyorsa da başkası tarafından kullanılmaya çalışıyor olabilir.
  • Modemin yüzünde çeşitli ayarlar değişiyorsa da olabilir.

Kablosuz İnterneti Mi Başkası Kullanıyorsa Nasıl Engellerim?

  • Modemin ara yüzündeki şifreyi değiştirin ve en az 12 haneli büyük harf, küçük haf olacak şekilde şifre koyun.
  • DHCP sunucusunu modem içerisinden pasif hale getirin. Dhcp sunucusunu iptal edip manuel ip atadığınız takdirde ve ip aralığınıda sık kullanılan 168.1.1. gibi aralıktan uzak tutmuş olursunuz.
  • Kablosuz ağ ismini SSID modem ara biriminden GİZLİ olarak ayarlayın.

İnterneti Başkası Tarafından Kullanıldığını Anlayanların Fantastik Yorumları 

  • Pubg oynuyordum, bir bakıyorum FPS çıldırmış, dedim bu işte bir cinslik var, interneti yalnızca ben kullanıyorum, ne oluyor dedim, gittim 15 haneli şifre koydum, hade bakalım şimdide bağlanın da göreyim.
  • Modemdem komşuya giden kabloyu sökerek sorun giderilebilir. Yada komşuya kablosuz internetin şifresini söylediyseniz şifreyi değiştirin kardeşim. Bu arada sorulursa ,bilmiyorum bizde de gitti dersiniz.
  • Kimse internetsiz kalmasın, ayrıca ben kullanamıyorken de millet sömürsün interneti ne olacak ya. Özellikle buna ek olarak da şifreyi de kaldırdım, komşu komşunun netine muhtaçmış dimi.
Yorumlar (4)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Emel 1 sene önce

Vodafone şifre nedir

Anonim 1 sene önce

Vodafone olmuyor

Anonim 2 sene önce

Ttnet şifresi nedir?

ahmet 3 sene önce

bazen internetim yavaşlıyor bundan olabilir mi