Artık ülkemizde yaşayan insanların hemen hemen %75’i internet kullanıyor. Bu da aynı şekilde internete bağlı hane sayısının bir hayli fazla olduğunu gösteriyor.

Ancak bu arayüze erişmeyi sağlayan modem arayüz şifresi zamanla unutulabiliyor. Siz de modem arayüz şifresini unuttum diyorsanız bu yazımız tam da size göre.

İnternet bağlantımızı ise bildiğiniz üzere telefon hattını internet bağlantısı olarak kullanabilmemizi sağlayan modem cihazları ile sağlıyoruz.

Bu nedenle zaman zaman modem üzerinde bazı ayarları değiştirmemiz gerekebiliyor. Modem arayüzü ise sunmuş olduğu görsel kullanım özellikleri ile modem ayarlarını yapmanın en kısa ve etkili yolu olarak biliniyor.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum Çözümü

Modem Arayüz Sifresini Unuttum

Modem arayüz şifresini unuttuysanız yapabileceğiniz en basit işlem modemi fabrika ayarlarına döndürmek için reset tuşunu kullanmaktır.

Bu tuş bütün modemlerde bulunur ve modemin tüm ayarlarının sıfırlanmasını sağlar. Reset tuşunun kullanımı ise şöyledir;

Adım 1: Öncelikle reset tuşunun konumunu bulun. Bu tuş genellikle çok küçük olmakla birlikte çoğu modemde doğrudan basılamayacak şekilde iç tarafta yer alır.

Adım 2: İnce bir cisim yardımıyla reset tuşuna 5 – 10 saniye boyunca basılı tutun. Bu esnada modeminiz açık olmalıdır. Aksi takdirde sıfırlama işlemi gerçekleşmez.

Tuşa basılı tutarken aniden modem üzerindeki ışıkların tamamının yandığını göreceksiniz. Bu aşamada reset tuşuna basmayı bırakabilirsiniz.

Kısa bir süre sonra modeminiz yeniden açılacaktır. Bu yeniden açılma sonrasında Wifi ayarlarınız ve modem arayüz şifreniz de dâhil olmak üzere tüm ayarlarınız sıfırlanmış olacaktır.

(İnternete bağlanabilmenizi sağlayan ttnet kullanıcı adı ve şifre girilmesi işlemi çoğu modemde otomatik olarak yapılır ancak eski bir modem kullanıyorsanız bu işlemi manuel olarak yapmanız gerekebilir.)

Modem Arayüzüne Tekrardan Erişin

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere resetleme işleminden sonra tüm ayarlarınız sıfırlanmış olacaktır. Bu aşamada hem WiFi adının ve şifresinin yeniden belirlenebilmesi hem de port açma gibi işlemlerin yapılabilmesi için tekrardan modem arayüzüne girmeniz gerekebilir.

Bilindiği üzere arayüze erişmek için 192.168.x.x gibi bir IP adresine ve bir şifreye ihtiyaç vardır. Bu varsayılan IP adresi ve şifre, modem markaları arasında değişiklik gösterir. İşte en çok kullanılan modemlere ait arayüz IP adresleri ve şifreleri…

Modem Markası Arayüz IP’si Arayüz Kullanıcı Adı Şifre
Airties (Eski) 192.168.1.1 admin Sadece boşluk
Airties (TTNET Yazanlar) 192.168.1.1 admin ttnet
Airties (Yeni) 192.168.2.1 admin 1234
Huawei 192.168.1.1 admin admin
Huawei (TTNET Yazanlar) 192.168.1.1 admin ttnet
TP-Link 192.168.1.1 admin admin
TP-Link (TTNET Yazanlar) 192.168.1.1 admin ttnet
ZyXEL (Tüm Modeller) 192.168.1.1 admin 1234 veya admin

Bu şifreler ile modem arayüzüne erişebilmek için öncelikle bağlantıyı sağlamalısınız. Modeminizin varsayılan Wi-Fi şifresi genellikle modemin altındaki etikette yazılıdır. Bu etiket yerinden sökülmüş ise ilk kurulum için modeme kablo ile bağlanıp ayarları bilgisayar üzerinden yapmanız gerekir.

Bu listede verdiğimiz IP ve şifreler ile modem arayüzüne tekrardan ulaşabilir ve ayarlarınızı yapabilirsiniz. Arayüze ilk girdiğinizde sizden modem arayüz şifresini değiştirmenizi isteyecektir. Güvenliğiniz için arayüze yeni bir şifre girmenizi öneririz.

Not: Bazı durumlarda reset tuşu modemi sıfırlamayabilir. Bu gibi durumlarda modemin müşteri hizmetlerini arayarak bilgi verin. Bilgisayarınıza bağlanarak modeminizi farklı yöntemler ile sıfırlayacaklardır.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum TTNET

Birçoğumuz internete bağlanabilmek için altyapı desteğini TTNET’den alıyoruz. Bu nedenle çoğu internet kullanıcısının modeminde TTNET veya Türk Telekom ibaresi yer alır.

Adım 1: Öncelikle Modemi Resetleyin

Arayüz şifresi unutulduğu zaman yapılması gereken şey modemi fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bunun için modemin genellikle arka tarafında yer alan reset tuşunu kullanmanız gerekir.

Modeminiz açık durumdayken reset tuşuna 5 ile 10 saniye arasında basılı tutun. Modem üzerindeki bütün ışıkların yandığını göreceksiniz. Bu aşamada reset butonuna basmayı durdurun. Modeminiz tüm ayarları sıfırlanmış olarak tekrar başlayacaktır.

Sıfırlama işlemi bittikten sonra yapılması gereken şey ise arayüze erişerek WiFi gibi ayarların yapılmasıdır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta TTNET’in iki farklı modem türünün bulunmasıdır.

Eski nesi

Bu fotoğraftaki gibi modeminizin üzerinde “TTNET” yazıyor ise kullanmanız gereken IP Adresi ve şifre şu şekildedir.

Arayüz IP adresi: 192.168.1.1

Arayüz Kullanıcı Adı: admin

Arayüz Şifresi: ttnet veya admin

Diğer yandan modeminizin üzerinde “Türk Telekom” yazıyor ise (yeni nesil modemler) kullanmanız gereken IP adresi ve şifre şu şekildedir.

Arayüz IP adresi: 192.168.1.1

Arayüz Kullanıcı Adı: admin

Arayüz Şifresi: turktelekom veya admin

Not: Arayüze tekrardan eriştikten sonra varsayılan modem arayüz şifresini değiştirmenizi öneririz. Ayrıca modemi sıfırladıktan sonra ilk bağlantı için modemin altında yer alan varsayılan WiFi şifresini kullanabilirsiniz veya doğrudan kablo ile bağlanabilirsiniz.

Modem Arayüz Şifresini Unuttum ZyXEL

Sıkça kullanılan modemlerden bir tanesi de ZyXEL marka modemlerdir. Yazımızın bu kısmında ise modem arayüz şifresini unuttum ZyXEL probleminin nasıl çözüleceğinden bahsedeceğiz.

Adım 1: Reset Tuşunu Kullanarak Fabrika Ayarlarına Geri Dönün

Diğer tüm modemlerde olduğu gibi ZyXEL’de de fabrika ayarlarına dönmeyi sağlayan küçük bir reset tuşu bulunur. Bu tuş resimdeki gibi modemin arkasında, Ethernet portlarının sağında veya solunda yer alır.

ZyXEL VMG3312-B10B modelinde ise bu tuş modemim sağ yan tarafında yer alır.

Adım 1: Modem açık durumdayken reset tuşuna 5 – 10 saniye basılı tutun ve tüm ışıkların yanmasını bekleyin. Bu aşamadan sonra modeminiz arayüz şifresi sıfırlanmış olarak yeniden başlatılacaktır.

Adım 2: Arayüze Erişin ve Ayarları Yapın

Resetleme işlemini yaptığınıza göre artık arayüze girebilirsiniz. ZyXEL modemler genellikle iki farklı kategoriye ayrılır.

Modeminizin ön tarafında “TTNET “ veya “Türk Telekom” yazıyorsa arayüz bilgileri şu şekildedir.

Arayüz IP adresi: 192.168.1.1

Arayüz Kullanıcı Adı: admin

Arayüz Şifresi: turktelekom, ttnet veya admin

Modeminizin ön tarafında sadece “ZyXEL” yazıyorsa arayüz bilgileri şu şekildedir;

Arayüz IP adresi: 192.168.1.1

Arayüz Kullanıcı Adı: admin

Arayüz Şifresi: admin veya 1234

Modem Arayüz Şifresini Unuttum Superonline

İnternet hizmeti için Turkcell’i tercih eden kullanıcılar genellikle Superonline modemlerini kullanırlar. Biz de yazımızın bu kısmında modem arayüz şifresini unuttum Superonline işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Adım 1: Öncelikle reset tuşunu kullanarak modemi Resetleyin. Superonline’nın kullanıcılara verdiği modemler genellikle Huawei markadır ve reset butonu modemin arka tarafında yer alır.

Reset tuşuna modem açıkken 5 – 10 saniye boyunca basılı tutun ve modem üzerindeki tüm ışıkların yanmasını bekleyin. Bu aşamadan sonra reset tuşunu bırakabilirsiniz. Modeminiz arayüz şifresi sıfırlanmış olarak yeniden başlatılacaktır.

Adım 2: Modeminiz yeniden başladıktan sonra tekrardan arayüze erişmek için modem altında yer alan WiFi şifresini kullanarak modeme bağlanın. Tarayıcı çubuğuna 192.168.2.1 yazın ve enter tuşuna basın.

Adım 3: Sizi kullanıcı giriş ekranı karşılayacaktır. Bu ekranda kullanıcı adı kısmına “admin” şifre kısmına ise “superonline” yazarak giriş yapın. Artık arayüze giriş yaptığınıza göre gerekli tüm ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Yorumlar (15)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

Selamun Aleyküm arayüzün şifresini değiştirdim ama arayüz şifreye yanlış diyor giremiyorum

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  Aleykümselam modem markası nedir

Anonim 3 yıl önce

Wifi markamız mecusys burada bulamadım yardımcı olur musunuz lütfen

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  Modem Arayüz Adresi: 192.168.1.1 Kullanıcı Adı: admin Modeminizi resetlemek için modem açık haldeyken Reset tuşuna 10 sn basılı tutun. Modem Ana Ekranı gelecek HIZLI KURULUM kısmına tıklayın İleri deyin Saat dilimini seçerek İleri deyin

Anonim 3 yıl önce

– bu calişmyor ya….. Milleti kandirmayın

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  hangi kısım çalışmıyor, lütfen söyleyin hemen düzeltelim çünkü çok araştırılıp yazılan haberler modem arayüz şifresini unuttum kısmında yurt dışı kaynaklı da araştırmalar yapılıyor techrunch gibi

Anonim 3 yıl önce

Admin bulamadim

  Mustafa İyitütüncü 3 yıl önce

  tüm işlemlerin hepsini denediniz mi

Anonim 4 yıl önce

ŞİFRESİNİ

Anonim 4 yıl önce

bizim i nterenet d smart ama orda yazmıyor yardımcı olabilirmisiniz

AHMET 4 yıl önce

İNCA MODEM IM-205NX İÇİN ARAYÜZ KUL.ADI VE ŞİFRE NE OLABİLİR. TŞK.

Anonim 4 yıl önce

Şifre yanlış diyo
1234 yaptım
admin yaptım
ttnet yaptım
Şifre yine yanlış diyo

Anonim 4 yıl önce

Markası waynet ben önceden değiştirmeyi denedim ama google’yazdığımda siete girmedi

Anonim 4 yıl önce

192.168.8.1

Anonim 4 yıl önce

Parolu deyișemiyorum