Shutterstock benzeri siteler ile blog oluştururken, bir web sitesi tasarlarken veya sosyal medya hesabı yönetirken bile bu sayfalarınızı iyi bir görselle desteklemek isteyebilirsiniz.

Bunun için de stok fotoğraflara ihtiyaç duyabilirsiniz. Stok fotoğraf bulmak geçmişte zor olmuş olabilir, ancak Shutterstock gibi hizmetler sayesinde bu oldukça kolay bir iş haline geldi.

Shutterstock, 161 milyondan fazla telif ücretsiz resim, video ve müzik parçası içeren bir depodur. Şimdi size shutterstock benzeri siteler göstereceğiz.

Shutterstock Benzeri Siteler

Shutterstock Benzeri Siteler

Burada ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Ancak bir sorun var, Shutterstock gibi hizmetler ve web siteleri çok pahalıdır.

Aylık oranlara bakacak olursanız, Shutterstock ayda 29 dolar için yalnızca 10 resim indirmenize izin verir. Neyse ki, telif ücretsiz görüntüleri ücretsiz olarak indirmemize izin veren web siteleri de mevcut.

Koleksiyonları Shutterstock’unki kadar büyük olmayabilir, ancak bir kuruş ödemeden işi hallediyorlar. İşte kullanabileceğiniz en iyi 10 Shutterstock alternatifi kaliteli ve shutterstock ücretsiz indirme 2021 listemize bakalım.

1. Foter

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Ücretsiz Shutterstock alternatifi veya genel olarak herhangi bir ücretsiz stok-fotoğraf barındırma web sitesi düşünüldüğün de, akla gelen ilk hizmet Foter’dir.

Web site,ticari kullanımlar için 220 milyon civarında mevcut 335 milyondan fazla ücretsiz stoklu fotoğraf barındırıyor.

Bu, Foter’in deposunu Shutterstock’un neredeyse iki katına çıkarıyor. Ayrıca Shutterstock’taki fotoğrafların kalitesi o kadar da iyi değil. Bu royalty free stok fotoğrafların en büyük deposudur ve dolayısıyla göz ardı edilmemelidir.

2. Unsplash

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

200.000’den fazla stoklu fotoğraf ile Unsplash’daki koleksiyon Shutterstock’ta sunulanın yalnızca bir kısmı olabilir ancak bu görüntüler yüksek çözünürlüklü ve oldukça iyi görünüyor.

Unsplash’daki görüntü kalitesi, Shutterstock’ta veya bu siteyle ilgili olarak ödenen herhangi bir web sitesinde sunulanlarla rakiptir.

Özellikleri:

  • Unsplash, her gün yüzlerce yeni fotoğraf yükleyen 41.000’in üzerinde üyesi olan bir topluluk web sitesidir.
  • Web site ayrıca, fotoğrafları hızlı yüklenme süresi ile aynı derecede iyidir.
  • Fotoğraflar, alakalı resimleri bulmanıza olanak tanıyan farklı kategorilerde düzenlenmiştir.
  • En iyi olan şey, tüm görüntülerin telif ücretsiz lisansıyla gelmesi ve ticari olarak kullanılabilmesidir.

Yüksek kaliteli, profesyonel fotoğraflar içeren bir web sitesi arıyorsanız, kontrol etmeniz gereken ilk web sitesidir.

3. Pexels

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Sadece 30.000 stoklu görüntü ile Pexels Shutterstock ile karşılaştırıldığında küçücük bir web sitesi gibi görünebilir ancak tüm fotoğraflar profesyonelce çekilmiş, yüksek kaliteli görüntülerdir. Pexels’ler çoğunlukla peyzaj, bina, kalabalık, plajlar gibi açık hava görüntüleriyle ilgilenir.

Ayrıca bu web sitesinde çok sayıda insan odaklı fotoğraf da bulunmaktadır. Fotoğrafların çoğu, mükemmel “bokeh” efektini gösteren farklı aydınlatma koşullarında çekilmiştir.

Tüm görüntüler, Creative Commons Zero (CC0) lisansıyla gelir; bu,resimlerin hem kişisel hem de ticari amaçlar için kullanılabileceği anlamına gelmektedir. Görüntüleri herhangi bir izin istemeden veya kaynağa bağlantı oluşturarak kullanabilirsiniz.

4. Pixabay

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Pixabay, telif ücretsiz görüntüleri indirmenize izin veren en popüler web sitesidir. Her türlü görseli burada bulabilirsiniz.

Pexels gibi, tüm resimleri herhangi bir telif hakkını ihlal etmeden kişisel ve ticari olarak kullanmanızı sağlayan bir Creative Commons Zero (CC0) lisansıyla birlikte gelir.

Resimlerden başka, royalty free vektör grafikleri, illüstrasyonlar ve videolara da buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca görüntülerin çoğu yüksek kaliteye sahip olup gereksiniminize bağlı olarak çeşitli çözünürlüklerde indirilebilir.

Gerçek telif ücretsiz stok görüntülerinin en büyük koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan Pixabay, bulabileceğiniz en iyi ücretsiz Shutterstock alternatiflerinden biridir.

5. Freeimages

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Listede Freeimages adlı bir hizmet de mevcut. Tıpkı diğer serbest stok görüntü web sitelerinde olduğu gibi, resimler kişisel ve ticari kullanımlar için indirilebilir ve kullanılabilir. Ancak, diğerlerinden farklı olarak, resimleri indirmeden önce bir hesap oluşturmanız gerekiyor.

Bununla birlikte, bir kere giriş yaptığınızda, istediğiniz kadar çok resim indirebilir ve kullanabilirsiniz.

Bu sitede barındırılan resimler yüksek çözünürlüklüdür ve gerçekten zarif görünürler. Resimlerden ayrı olarak da, vektörleri ve illüstrasyonları burada bulabilirsiniz.

6. The Stocks

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Telif ücretsiz stok görüntülerini barındıran çeşitli web sitelerindeki görüntüleri çeken bir web sitesidir. Aslında, bu listedeki birçok web sitesinin içeriği burada bulunabilir. Bu nedenle, ihtiyaçlarınız için tek çözüm olarak kullanılabilir.

Ancak, web sitesini yüklemek biraz yavaş ve düzgün şekilde kategorize edilmediği için de resimleri bulmak zor.

Eğer bunu atlayabiliyorsanız, Stocks sizin için gayet iyi. Özellikle fotoğraflarla birlikte telifsiz videolar, sesler, simgeler, yazı tipleri ve renkler de bulabilirsiniz.

7. Burst

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Hiç Shopify’ı duydunuz mu? Shopify, kendi e-ticaret web sitelerinizi oluşturmanıza izin veren bir web sitesi geliştirme aracıdır.

Shopify, müşterilerinin platformunu kullanarak oluşturdukları web siteleri için stok görüntüleri bulmalarına yardımcı olmak için Burst’i yaptı.

Bu sitede sadece 1000 civarında resim mevcut. Bununla birlikte, diğer web siteleri topluluk tarafından gönderilen fotoğrafları barındırırken, Burst’teki resimler ücretli profesyonel fotoğrafçılar tarafından çekilmiştir.

Web sitesi müşterileri için Shopify tarafından geliştirildiğinden, buradaki tüm imajlar daha çok iş odaklı.

Dolayısıyla, bir işletmeniz varsa veya profesyonel bir danışman olarak hareket ediyorsanız, sizin için royalty free stok fotoğraflar bulmak için en iyi yer olabilir.

8. StockcSnap

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

StockcSnap, Creative Commons Zero (CC0) lisansıyla royalty free görüntülere ev sahipliği yapan bir başka web sitesidir. Tıpkı diğerleri gibi, web sitesindeki fotoğraflar da fotoğrafçılar topluluğu tarafından sağlanmaktadır.

Kütüphanesinde kategori veya trend, en çok görüntüleme, en çok indirilen ve en çok sevilen şeyle gezinebilirsiniz.

Tüm görüntüler yüksek çözünürlükte ve iyi görünüyor. Böyle görüntüler arıyorsanız, kesinlikle bunu bir kontrol etmelisiniz.

9. Gratisography

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Gratisography, yüksek çözünürlüklü ve profesyonelce çekilen fotoğraflara ev sahipliği yapmaktadır. Buradaki görüntüler olağanüstü renk üretimi ile gerçekten canlı görünüyor.

Resimler, hayvanlar, doğa, nesneler, insanlar, kentsel ve tuhaf gibi farklı kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler, burada bulacağınız görüntü türüyle ilgili oldukça iyi bir fikir vermelidir. Burada gerçekten harika resimler var, ve kesinlikle bunları kontrol etmelisiniz.

10. ISO Republic

stok fotoğraf

Siteye gitmek ve ücretsiz olarak stok fotoğraf indirmek için tıklayın.

Yaklaşık 3,000 fotoğraftan oluşan bir portföyle, ISO Republic bu listede yer alan diğer web siteleri kadar büyük değil, ancak yine de oldukça iyi bir web sitesidir.

Tüm fotoğrafları kullanmak ücretsizdir. herhangi bir atıf yapılmasına gerek yoktur. Görüntülerin canlı renkleri ve dinamik aralığı vardır. Mimari, teknoloji, doğa, şehir ve diğer insanlarla ilgili görüntüleri bulabilirsiniz.

Yorumlar (3)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

kaan 8 ay önce

emeğine sağlık kral gerçekten çok teşekkürler.

hasan 2 yıl önce

stok fotoğraflarda çok yardımcı oldunuz

Anonim 2 yıl önce

Merhaba, Türkiye ile ilgili daha fazla görsel için gelişmekte olan bir ücretsiz stok fotoğraf sitesi var.