Geçen yıl İngiltere’de yayımlanan Amazon Echo ve daha küçüğü diğer Echo Dot, bir hit olmuştu. Konuşarak tamamen kontrol altına alınan sanal asistanı Alexa, sadece müzik çalmak, alarm ayarlamak veya hava durumunu kontrol etmek için kullanılan bir kelime ile çağrılabilir.

Bununla birlikte, temelde yepyeni bir araç türü olan şeylerle uğraşmak ürkütücü olabilir – özellikle de Alexa sizi anlamayan durumlarda. İşte Yankı En İyi Nasıl Yapılır.

Echo, Echo Dot ve Alexa nedir?

Yankı, kabaca bir şarap şişesinin büyüklüğündeki silindirik bir hoparlördür. Bir güç kaynağına bağlı olmalı ve Wi-Fi üzerinden internete bağlanmalıdır. Yankı Noktası aynı teknolojiye sahiptir, ancak daha az güçlü bir hoparlöre sahip küçük, topuz şeklindeki bir alettir.

Bu arada Alexa, Echo ve Echo Nokta üzerinde çalışan ses asistanı. Yazılım ayrıca Amazon’un yeni Fire TV çubuğunda ve başka bazı aygıtlarda da çalışır; ancak Echo, bunun için özel olarak tasarlanmış bir makinedir.

Yankı kontrol etmek kolaydır: “Alexa” diyerek uyandırın ve “10 dakika süreyle zamanlayıcı koyun” gibi bir komut verin. Yankı üzerinde sınırlı fiziksel kontroller var – bir düğme de uyandırılabiliyor, mikrofonu kesen sessiz düğmesi ve ses seviyesi denetimleri – Yankı Noktası’ndaki yukarı ve aşağı düğmeleri ve Yankı’nın tepesindeki bir halka.

Bununla ne yapabilirim?

Alexa’nın amacı sonunda tüm kendisine söyleyerek herhangi bir soruya cevap için bilgisayar, telefon veya tablet kullanmak görevler, yürütmek mümkün olacak olmasıdır.Şirket gelişmiş konuşma tanıma yazılımı geliştirdi ve sürekli iyileştirildiğini ve yeni özellikler eklediğini söylüyor.

Alexa binlerce talebe cevap verebilir, ancak en iyi ve en kullanışlı bazıları şöyledir:

 • “Alexa, bugün hava nasıl olacak?”
 • “Alexa, sabah yarın saat alarm ayarlayın.”
 • “Alexa, Radio 4 oyna”
 • “Alexa, Macaristan’ın başkenti nedir?”
 • “Alexa, bana bir şaka söyle”
 • “Alexa, bana futbol skorlarını söyle”
 • “Alexa, alışveriş listesine süt ekleme”

Hive veya Nest termostatı veya Philips Hue ampulleri gibi akıllı ev cihazlarınız varsa, Alexa’dan bunları etkinleştirmesini isteyebilirsiniz.

Kurma

 

Echo’nun sorunsuz çalışmasını sağlamanın anahtarı, iPhone’lar, iPad’ler ve Android telefonlar ve tabletler için çalışan Alexa uygulaması. Echo’u taktıktan sonra, hoparlörü Wi-Fi’ye bağlamak için uygulamayı kullanınız.

Ses

Alexa Spotify (£ 9.99 bir ay) ya da Amazon Müzik destekleyen anda – Alexa uygulamanın sol üst köşedeki üç çubuklu simgeye basarak erişilen Echo Ayarlar, tercih müzik akış hizmeti ayarlamasına izin vermesi. Bu, Echo için sadece bir versiyon için 3.99 £ olan vip üyeler için ayda £ 7.99’dur.

Oturum açtıktan sonra, sadece “Alexa, David Bowie’den müzik çal” veya “Alexa, sabah şarkı listem çal” gibi cümleler söyleyerek müzik çalabilirsiniz. Amazon Müzik servisi, örneğin yeni Ed Sheeran albümünü sorarsanız tanıyabilen bazı akıllı teknolojilere sahiptir.

Sesli bir hesabınız varsa, sesli kitapları oynatabilir ve  kitaplarınızı okumak için Amazon hesabına bağlanabilir hikaye anlatımı biraz robotik olabilir.

 Yankı müzik çalıyor, siz “Alexa, dur” ve “yukarı hacim” ile ses seviyesini ayarlayabilirsiniz, “Sesi aşağı” veya “hacimli 5 (10 birinden herhangi bir sayı) diyerek kapatılabilir.

Haber

Ayarlar’ın Flash Brifing bölümüne giderek hızlı bir haber güncellemesi isteyebilirsiniz. “Alexa, haber ne” ya da “Alexa, benim flaş brifingim” deyin, sağlayıcılarınızdan bir ses bültenini etkinleştirecek.

Şimdi, Telgraf dahil olmak üzere, bir düzineden fazla seçeneğiniz var – bunu yapabilirsiniz. En sevdiğiniz futbol takımının en yeni puanlarını , Spor Güncelleme bölümünde de alabilirsiniz.

Akıllı ev

İnternet bağlantılı termostatlar, ışıklar, kilitler ya da güç fişleri sahip , Alexa o açık veya kapalı bunları geçmek için telefonunuzu çekerek genellikle daha kolay onları kontrol etmek için basit bir yoldur. Echo’dan Hive, Nest veya Philips Hue gibi cihazları kontrol etmek için, Alexa uygulama menüsünün ayarlanmasını sağlayan bir Smart Home bölümü bulunur.

Bunu yaparsanız, “Alexa, ısıtmayı 20 dereceye ayarlayın” gibi şeyler söyleyebilirsiniz. Ancak akıllı ev kontrolleri ile ilgili en yararlı şeylerden biri, farklı şeyleri birlikte gruplandırabilirsiniz. Örneğin, beş adet internet ampulünüz varsa, uygulamanın Akıllı Ev bölümünde “ışıklar” adlı bir grup oluşturabilir ve bunlar da ışıklar olarak adlandırılabilir. Bu şekilde, hepsini “Alexa, ışıkları kapat” diyerek çeviriyorsunuz.

Beceri

Alexa’nın en kullanışlı fonksiyonlarının çoğu – zamanlayıcılar, alarmlar, müzik çalma ve benzeri gibi – yazılımın kendisinde oluşturulur. Fakat yeteneklerini arttırmak için “yetenekler” ekleyebilirsiniz. Becerileri, telefonunuz için indirebileceğiniz Echo Uygulama sürümüyle aynı şekilde düşünün; yeni bir işlev ekleyin.

 Alexa uygulama üzerinden becerilerini indirebilir ve belirli bir şekilde bunları etkinleştirmek zorunda: “Alexa için [beceri adı] sormak ….”. Örneğin, “Alexa, Uber’den bana bir araba ısmarlamasını isteyin.”

Alexa şu anda ABD’de 10.000 beceriye sahiptir, ancak İngiltere’deki aralığı daha sınırlıdır ve çoğunluğu önlenebilir. Ancak kullanışlı bulabileceğiniz bazıları:

 • Tüp Durumu: Bir Londra banliyösünüzüyseniz, herhangi bir gecikme veya belirli bir hattın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
 • Wiki Brains: “Alexa, bana Wiki Brains’den” bahsetmesini isteyin “ve sonra bir konu söylerseniz, ilgili Wikipedia makalesinin ilk satırlarını okuyacaktır
 • Uber: Uber hesabınızla giriş yapıp “Alexa, söyle Uber’e araba ısmarlamasını söylerseniz”, biri kısa bir süre içinde kapınıza varacaktır.

Beat the Intro ve Potterhead Sorting Ceremony gibi Harry Potter’tan Hogwarts evlerinden birine dönüştüren birkaç eğlenceli oyun türü beceri var.

Gizlilik

 

İnsanlar üzerinde casusluk cihazları kullanarak güvenlik hizmetleri hakkında her zaman açık bir gizlilik kabus gibi gelebilir oturma odasında internete bağlı mikrofon, özellikle verilen son iddialar. Amazon, aldığı ses kayıtlarını da görmezden gelmez; onları Alexa yazılımını “eğitmek” için kullanır. Bununla birlikte, normal sohbetleriniz saklanmaz yalnızca Eko’yı “Alexa” uyandırma kelimesiyle etkinleştirilebilir.

Ancak gizliliğinizi korumak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Her Eko’nun gerçekten dinlemesini istemiyorsanız kullanabileceğiniz bir sessiz düğmesi vardır. Eski komutlarınızı Alexa uygulamasındaki Ayarlar’ın Geçmiş bölümünde silebilirsiniz.

Diğer ipuçları ve ipuçları

 • Echo “Alexa” yı çağırmaktan hoşlanıyorsanız, Ayarlar’ın Aygıtlar bölümündeki Eko’yu seçip “uyandırma kelimesini” değiştirerek “Amazon”, “Echo” veya “Bilgisayar” olarak değiştirebilirsiniz.
 • Alışveriş ve yapılacaklar listesi yararlı bir özelliktir. Alexa’ya listelerden birine bir şeyler eklemek için söyle ve uygulama listeleri bölümünde gösterilecek. Alternatif olarak, onları Any.do veya Todoist gibi ayrı bir uygulamaya bağlayabilirsiniz.
 • IFTT  adlı bir hizmetle Alexa’dan  daha fazla şey yapabilirsiniz (eğer öyleyse, o zaman). Bir Alexa eylemini, Gmail veya Spotify gibi farklı bir İnternet servisindeki birine bağlar. Örneğin, Alexa’nın alışveriş listenizi size e-postalaması için ayarlayabilirsiniz. Buraya kaydolun .
 • Bir uygulamayı kullanmamayı tercih ederseniz Alexa’yı http://echo.amazon.com/ adresindeki web’de kontrol  edebilirsiniz.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/0/use-amazon-echo-alexa/

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!