Online alışverişin dünya üzerindeki en büyük isimlerinden olan ABD merkezli Amazon şirketi geçtiğimiz günlerde Türkiye pazarına da giriş yaptı. Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Açmak için gerekli belgeler nelerdir?

Amazon’un ülkemiz pazarına girişi hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra Amazonda nasıl satış yaparım Amazonda nasıl ürün satarım Amazonda Mağaza açmak sorularının cevabına detaylıca bakacağız.

Amazon, piyasa değeri 1 trilyon $ olan, online alışverişin yanında cloud teknolojileri, medya dağıtım, dağıtık sistemler gibi bir çok alanda hizmet eden çok uluslu bir şirkettir.

Ülkemizde zaten bir çok kişi Almanya merkezli olan Amazon.de adresinden alışveriş yapıyordu.

Amazon da hem pazar payını genişletmek hem de Türk müşterilerin ilgisini daha da arttırmak adına ülkemizde faaliyet gösterme kararı almıştı.

Amazon’da siz de satış yapabilirsiniz. Gerekli işlemleri yapan herkes Amazon’daki yerini alabilir. İşte mağaza açabilmeniz için yapmanız gerekenler..

Amazonda Mağaza Açabilmek İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Amazonda Magaza nasi acilir

Öncelikle şunu bilmelisiniz. Amazon’da ancak firmalar satış yapabilir.

İhtiyacınız olan argümanlar;

  • Aktif bir kredi kartı
  • Firmanız ile ilgili resmi bilgiler
  • Firma sorumlusu irtibat bilgileri
  • Banka hesabı bilgileri
  • Cep telefonu numarası

Amazon Bu Argümanları Neden Talep Ediyor?

  • Kredi kartı bilgileriniz isteniliyor çünkü satıcı hesabınızda yeteri bakiye yoksa Amazon’un kestiği ücretler ve komisyonlar bu karttan tahsil ediliyor.
  • Firma ile bilgiler vergi numarası, adres bilgisi, ticaret odası kayıt numarası gibi bilgileri içeriyor ve satışlarınız resmiyet kazanması için gerekli.
  • Firma sorumlusu, Amazon’un muhatap alacağı kişidir. Tüm satış, iade, değişim gibi problemler ile bu kişi ilgilenir. Bu sorumlu kişinin hesap üzerinde yaptığı tüm işlemler şirket tarafından yapılmış sayılır. Sorumlu kişi bilgileri, irtibat bilgilerini, kimlik bilgilerini ve cep telefon numarasını içerir.
  • Banka hesap bilgileri ise satışlardan elde edilen tutarın hesabınıza yatırılabilmesi için geçerlidir.

Önemli Not : Amazon.com.tr üzerinde satıcı olabilmek için ilk etapta ₺99 ödemeniz gerekmekte. Ancak satıcı hesabınızı şuan açmanız halinde hiçbir ücret ödemeyeceksiniz.

Yukarıda sizden istenilen tüm belgelere sahipseniz, satıcı hesabınızı oluşturmak için şu adrese gidin : Amazon.com.tr Satıcı Merkezi

1- Halihazırda bir Amazon üyeliğiniz varsa doğrudan giriş yapın. Amazon üyeliğiniz yoksa hesap açma menüsüne ilerleyin. Hesabınızı açmış olduğunuzu varsayarak ilerleyeceğiz.

Amazon Satıcı Hesabı Açma

2- Giriş yaptıktan sonra sizi böyle bir ekran karşılayacak.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç

3- Resimde gördüğünüz “ Kaydol “ Sekmesine tıklayın. Ardından böyle bir ekran ile karşılaşacaksınız.

Amazon Satıcı Hesabı Açma

Resimde gördüğünüz üzere şu anda Amazon üzerinde satıcı hesabı almak ücretsiz. “ Hesap Aç “ seçeneğine tıklayarak devam edin.

Sizi böyle bir ekran karşılayacak. Açacağınız mağaza türü Amazon tarafından üç farklı maddede çeşitlendiriliyor. Size uyan maddeyi seçerek ilerleyin.

Daha sonra Amazon sizden işletmenizin yasal adını girmenizi isteyecektir. Bu yasal ad şirketinizin devlet kayıtlarındaki adı olmalıdır.

4- Yasal şirket adını girdikten sonra “ Kabul Et ve Devam Et “ butonuna tıklayın.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç

5- Açılan bu formda sizden istenilen tüm bilgileri doğru şekilde girin. Bu yasal bilgilerde herhangi bir yanlışlık olması durumunda Amazon’da satış yapmaya başlama süreciniz uzayabilir.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç

6- Kişisel bilgilerinizin sorulduğu bu ekranda forma ait tüm alanları doğru ve eksiksiz şekilde doldurarak “ Kaydet ve Devam Et “ butonuna tıklayın.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç

7- Bir sonraki ekranda ise “ Ödeme Bilgileri “ ekranı ile karşılaşacaksınız. Normalde ₺99 olan kayıt bedeli, Amazon’un teşvikiyle sizden alınmayacaktır. Ancak yine de kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Amazon Türkiye Satıcı Hesabı Aç

Kredi kartı bilgilerinizi girdikten ve ödemeyi tamamladıktan sonra Mağaza ismi belirleme ekranı ile karşılaşacaksınız. Bu noktada şayet Hepsiburada, N11 gibi diğer alışveriş sitelerinde mağazalarınız varsa, aynı mağaza ismini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bu aşamadan sonra artık ürünlerinizi mağazaya yükleyebilirsiniz. Amazon, ürün yüklemenizi kolaylaştıracak bir çok web tabanlı araç içermektedir.

Amazon’a yüklediğiniz bir ürün satın alındığında, Amazon, hem mail yoluyla hem de Amazon kullanıcı profilindeki bildirim alanıyla sizi durumdan haberdar edecektir.

Amazon, her iki haftada bir ödeme yapmaktadır. Satışlardan elde ettiğiniz tüm gelirler, Amazon komisyonları düşüldükten sonra kayıt esnasında bildirmiş olduğunuz banka hesabına yatırılır.

Amazon Satış Komisyonları Ne Kadardır?

Amazon komisyonları farklı kategoriler için değişen oranlara sahiptir. Aşağıdaki listede Amazon’un hangi kategori için ne kadar komisyon alacağını yüzdelik olarak görebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi %6
Cep Telefonları %6
Bilgisayar %6
Elektronik Ürünler %6
Elektronik Aksesuarlar %10
Kişisel Bakım Aletleri %10
Ev Gereçleri ve Dekorasyon %10
Ev ve Mutfak Ürünleri %10
Oyuncak ve Oyunlar %10
Kitap %10
Bebek Ürünleri (Kıyafet hariç) %10
Ofis Ürünleri %10
Spor %10

 

Satıcılar, sattıkları her bir ürün için, kategorilere göre değişkenlik gösteren oranlarda bir satış komisyonu ödemek zorundalar. Satış komisyonu, tüm ürünler için toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanmış bir yüzdedir.

Toplam satış fiyatı, Amazon müşterileri tarafından ödenen toplam tutardır (kargo bedeli, ürün fiyatı, varsa hediye paketi ve ek istek ücretleri dahil olmak üzere, müşteri tarafından Amazon’a ödenen toplam tutar).

Amazon Aylık Abonelik Ücreti Ne Kadardır?

Türkiye’ye yeni giriş yaptığı için şirket, Amazon üzerinden satışları teşvik etmek amacıyla ₺99 olan abonelik ücretini şimdilik almamaktadır. Aylık ücretsiz abonelik fırsatının ne kadar daha devam edeceği tam bilinmemek ile birlikte, Amazon üzerinde geçen bir bilgilendirme notunda bu promosyonun bitiminden en az 3 ay önce tüm satıcıların bilgilendirileceği ibaresi yer almaktadır.

Kısacası uzunca bir süre Amazon’da satış yapmak için şirkete ek bir ödeme yapmayacaksınız. Ancak bu kampanya süresi bittiği aydan itibaren kredi kartınızdan her ay ₺99 kesilecektir. Şayet kredi kartınızın bakiyesinin yetmediği durumlarda bu tutar Amazon bakiyeniz üzerinden tahsil edilecektir.

Amazon güvenliğe ve doğruluğa son derece önem veren müşteri odaklı bir şirkettir. Kayıt esnasında verdiğiniz bilgilerin yanlış veya eksik olmamasına dikkat edin.

Amazon üzerinde mağaza açmak isterken yaşayacağınız her türlü sorunun çözümü için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Hayırlı kazançlar 🙂

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER