Arka planda kendini güncellemesi ve veri aktarımı gibi aksiyonlar için oluşturuluyor. Peki, bilgisayar arka planda çalışan uygulamaları kapatma işlemi ile hem Windows hem de Android cihazlar için arka plan uygulamalarını çok kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

Bilgisayarınızda arka planda çalışan uygulamaları kapatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Arka Planda Çalışan Programları Kapatma PC (Windows 10)

Windows 10 işletim sistemi dokunmatik tabletler ile de uyumlu olabilmesi için birçok mobil özellik taşıyor.

Ayrıca Microsoft’un WPF platformuna sahip yeni nesil uygulamalar da arka plan servisleri çalıştırabilme özelliği ile karşımıza çıkıyor.

Tüm bu durumlar birleşince de Arka Planda Çalışan Programları Kapatma Windows 10 işletim sistemi için daha da önemli bir hal alıyor.

Windows 10’da arka plan uygulamalarını kapatmanın ilk adımı açılışta otomatik olarak başlatılan programları kaldırmaktır. İşlemi şu şekilde yapabilirsiniz;

  • Öncelikle CTRL + Shift + ESC tuşlarına basarak Görev Yöneticisi programını açın ve program üzerindeki Başlangıç sekmesine tıklayın.
  • Bu sekme üzerinde bilgisayarınızda otomatik olarak çalıştırılan ve arka planda sürekli olarak çalışan uygulamaların listesi görülecektir.
  • Microsoft etiketine sahip olmayan tüm programlara tıklayın ve sağ alt tarafta yer alan Devre Dışı Bırak butonuna tıklayın. (Özellikle resimdeki gibi tüm Adobe, Intel ve Java programlarını devre dışı bırakın.)

Görev yöneticisi üzerindeki işlemlerimiz bu kadar. Gelelim Microsoft Store üzerinden yüklenen programların arka planda çalışmasını engelleme işlemine;

  • Öncelikle Başlat tuşuna basın ve Arka plan uygulamaları yazarak resimdeki gibi çıkan sonuca tıklayın.

  • Aşılan pencerede “uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver” seçeneğini kapatın. Bu iki işlemden sonra artık hiçbir uygulama arka planda çalışamayacak.

Arka Planda Çalışan Programları Kapatma Android

Android kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri pilin erkenden bitme durumudur. Çünkü Android’in sahip olduğu arka plan uygulama kontrol protokolü iOS işletim sistemine göre daha zayıftır.

Bu da uygulamaların Android arka planında rahatça çalışabilmesine neden olur. Sonuç olarak telefonun şarjı daha az gitmeye başlar ve veri kullanımı artış gösterir. Android üzerinde arka planda çalışan programları kapatma işlemi için sunulan birçok uygulama vardır. Ancak biz güvenilirliği ispatlanmış olan Greenify adlı programı kullanmanızı öneririz.

  • Öncelikle telefonunuzda Google Play Store’a girin ve Greenify adlı uygulamayı indirerek açın.
  • Greenify uygulamasının ana ekranı üzerinde yer alan + simgesine dokunun.
  • Bu işlem sonucu telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların listesi açılacaktır. Bu listede yer alan ve arka planda çalışmasını engellemek istediğiniz programları seçin. (Instagram, WhatsApp gibi anlık mesaj alabileceğiniz programları bu listeye eklememenizi öneririz. Aksi takdirde mesaj alırken gecikmeler yaşayabilirsiniz.)
  • Arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları seçtikten sonra sağ altta yer alan tik simgesine dokunun. Bu işlem sonucu uygulamanın ana sayfasına tekrar açılacaktır. Ana ekranın sağ alt tarafında yer akan ve üzerinde zZz yazılı uyutma simgesine dokunun. Biraz önce seçmiş olduğunuz tüm uygulamalar arka planda kapatılacaktır ve siz tekrar açıncaya kadar uyutulacaktır.

  • Arka plan uygulamalarını kapatma işlemini otomatik olarak yapmak için uygulama ayarlarında yer alan “ekran kapandığında uygulamaları uyut” seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Not: Arka plan uygulamalarını kapatma işlemi ile birlikte RAM temizleme işlemini de yapmanız, sisteminizi çok daha performanslı bir hale getirir.

SONUÇ

Bilgisayarınızın performansını artırmak veya kaynakları serbest bırakmak için düzenli olarak arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatmanız faydalı olabilir. Ancak, bazı sistem uygulamalarının kapatılması, işletim sisteminin doğru çalışmasını engelleyebilir, bu nedenle dikkatli olunması önemlidir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER