Damarlarımız kanın vücuttan kalbe iletilmesinde önemli rol oynamaktadır. Genel olarak damarlarımız derinin altında kaldığı için pek gözümüze çarpmıyor ve ilgilenmiyoruz. Bazı insanların damarları neden belirginleşir!

Bazen ise damarlarımız derinin altında çıkarak gözle görülür bir boyuta gelmektedir. Sağlık sorunları ile ilgili olabilir fakat genelde vücut reaksiyon verdiğinden dolayı doğal yollarla da olabilir.

Vücuttaki Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri

damarlarin belirginlesmesi neden olur webhakim

Damarlar farklı nedenlerden dolayı belirginleşebilir, spor yapıldığında, hamilelik sırasında gibi nedenlerden dolayı da damarlar belirginleşebilir birlikte bakalım.

1- Damarlar Cildinizin Tipine Göre Belirginleşebilir

Uzmanlar genellikle açık tenli insanların damarlarının daha belirgin olduğunu söylemektedirler. Ayrıca yaşlandıkça cildin altındaki yağ tabakası dahada incelir ve damarlar belirginleşir. Bu durum genel olarak yaşlı insanlarda ellerinde, ayaklarında ve bacaklarında görülür. Bazı insanlarda ise genel olarak damar belirginleşebilir.

2- Egzersiz Ve Sporda Vücutta Damarlar Belirginleşebilir

Egzersiz Ve Sporda Vucutta Damarlar Belirginlesebilir

Kas geliştirirken ve egzersiz yaparken damarlar aşırı derecede belirginleşebilir. Kaslara aşırı yüklenildiğinden dolayı damarlar belirgin hale gelir.

3- Hamilelik Sırasında Damarlar Belirgin Hale Gelebilir

Damarların öne çıkması hamile kadınların karşılaştığı sorunların başında gelir. Fakat korkmanıza gerek yoktur. Kişinin kan hacmi daha da yüksek olduğundan damarlar kan miktarındaki artışa entegre olmaya çalışır.

Hamilelik sırasında bu durum yaşandıysa hamilelik bitince  büyük ihtimalle damarların görüntüsü kaybolacaktır.

4- Vücut Yağı Düşükse Damarlar Gözükebilir

damarlar belirginlesmesi

Vücut yağınızın düşük olması da damarları belirginleştirebilir. Daha zayıf insanlar için cildinin altında ince bir yağ tabakasına sahiptir, damarları tamamı ile kaplamaz bu şekilde de damarlar gözükebilir.

5- Sağlık Sorunları ile Damarlar Belirgin Hale Gelebilir

damarlar neden belirginlesir webhakim

Damarların belirgin hale gelmesi genellikle normal bir durumdur. Endişe edecek bir durum söz konusu değildir fakat nefes darlığı, şişme veya göğüs ağrısı gibi bir durum söz konusu ise doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER