Bel altı ya da etek altı veya son zamanlarda tavan altı gibi söylemler ile karşımıza çıkan Bel Altı Boya ile ilgili tüm konulara değineceğimiz bu yazımızda, bel altı boya ne demek? Etek altı boyalı ne demek? Kordon altı boya nedir? tüm detaylarına bakalım.

“Bel altı boya”, genellikle ifade edilen bir tabir olup, bir konu veya davranışın genellikle kabul edilen sınırların altında, daha edebe aykırı veya hassas bir şekilde yapıldığını ifade eder.

2. El araçlarda ki özel durumlarını, bel altı boyalı araba alınır mı ? dikkat edilmesi gereken yönlerini ve hiç kuşkusuz fiyatını inceleyeceğiz. Eğer hazırsanız aklınızda ki tüm sorulara cevap vermeye başlayalım.

bel altı boya nedir

Bel Altı Boya Nedir?

Hayatın en önemli gereksinimlerinden biri haline gelen otomobiller, ne yazık ki herkesin kolaylıkla ulaşamayacağı birer lüks haline gelmiştir.

Özellikle el yakan fiyatlar ile baş döndürücü bir piyasa haline gelen Otomotiv Piyasasından sıfır bir araç almak, oldukça zordur. Bu durumda, sıfır araç almak yerine 2.el araca yönelim olmaktadır.

Doğal olarak bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantajların hepsine buradan bahsetmek yerine sadece konumuz ile ilgili olan kısma, yani boyaya değineceğiz.

2.el araç ya da kendi aracınızın boyası ile ilgileniyorsanız; Bel Altı Boya terimi ile sık sık karşılaşacaksınız demektir. Hemen hemen gideceğiniz tüm araç servisleri bu kelimeyi kullanacaklardır.

Bel Altı Boyalı Ne Demek ?

bel altı boyalı ne demek

Bel Altı Boya, aracın tavan kısmı hariç her yerin boyanması demektir. Yani, tavan hariç tüm bölgeler parça halinde düşünülerek 8 ila 12 parça arası boyalı bir aracı hayal edebilirsiniz. Kaput, ön tampon, yan kapılar ve sürücü kapılarının hepsinin boyandığını hayal edin.

Bel Altı Boyanın Gerektirdiği Durumlar

2. el bir araç alacaksanız, genellikle araç sahibi bu kelimeyi kullanacaktır size. Doğal olarak bunu bir günah çıkarmış edası ile söyleyecektir. Ama bu sizin kendi inisiyatifiniz ile şekillenecek bir durumdur. Zira, eğer daha ucuz bir araç hayal ediyorsanız, macunu bol boyası az bir araç almak durumunda kalacaksınız.

Tavanlar her durumda; kaza durumunda dahi diğer bölgelerden daha temiz kalacağı için aracın ilk sahibi (Burada son sahibinin siz olacağını varsayıyoruz)zahmet edip orayı boyamak istemeyecektir. Doğal olarak siz de bunu bilmiş olacaksınız. Ve tabii ki artık seçim size kalmıştır.

Ayıplı bir araç kullanacağınızı (en azından Türkiye piyasasında) bilmeniz gerekecektir. Ve tabii ki sizin başka birine satacağınızı düşünürsek, zarara da girebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bel Altı Boyanın Avantajları ve Dezavantajları

Aslında hiçbir avantajı yok diyebiliriz. Sadece eski halinden daha iyi olması dışında hiçbir avantajı yoktur. Dezavantajına gelecek olursak, nereden baksanız aracın performansı açısından hiçbir sıkıntı yoktur.

Ama Rusya gibi bir ülke ile özdeşleşemeyecek kadar farklı bir 2.el Otomobil sektörümüz olduğu için en ufak bir çizik bile aracımızın değerini oldukça düşürebilmektedir.

Bu yüzden aracın Türkiye şartlarında ayıplı bir araç olduğunu kabullenmeniz gerekir. Ve satın almadan önce ya da sonra bunun pazarlık malzemesi olarak kullanılacağını bilmeniz gerekmektedir.

Bel Altı Boyalı Araç Alınır mı?

Bel Alti Boyali Arac Alinir mi

Bu durum göreceli bir durumdur. Eğer aracın Pert Kaydı varsa almanızda pek sakınca yoktur. Çünkü bu durumda pazarlıkta eliniz kuvvetli olacaktır.

Ama diğer durumda Ekspertiz raporları doğrultusunda hareket edeceğiniz (kesinlikle ekspertizde görünür) için, bunu kabullenerek de alabilirsiniz. Şunu bilmeniz gerekir ki, her araç sadece kaza sonucunda Bel Altı Boya yemez.

Aynı zamanda aracın boyalarının çatlaması ya da eskimesi de buna neden olabilir. Yani alıp almamanız ile ilgili bir genelleme yapmak doğru olmaz.

Siz bu durumda Ekspertiz Raporuna göre hareket etmelisiniz. Ve bunu yaparken de yanınızda bilirkişi olarak birileri bulunmalı. Aksi durumda elden çıkarırken herkes sizin gibi davranmayabilir!

SONUÇ

“Bel altı” ifadesi, bir tartışma veya iletişim bağlamında daha alçakgönüllü veya uygun olmayan bir şekilde bir konuya inme veya daha özel, kişisel veya hassas bir konuya dokunma anlamına gelir. Bu terim genellikle daha olumsuz veya uygun olmayan bir içeriği belirtmek için kullanılır. Bu tür ifadelerin genellikle düzgün bir konuşma veya iletişim biçimine uymadığı düşünülür. Bu nedenle, “bel altı” ifadesi, genellikle daha hassas veya mahrem konuları işaret etmek için kullanılır ve olumsuz bir çağrışım taşır.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER