Sağlıkçıların son günlerde uğradığı şiddeti azaltmak için bilindiği üzer çeşitli yasalar çıkmaktadır. Bunlardan biride beyaz kod uygulamasıdır. Tabi doğal olarak da vatandaşlar beyaz kod nedir? nasıl verilir?

Cezası nedir, diye araştırma içine girmektedirler. Bizde sizler için tüm detaylarını araştırdık.

Beyaz Kod Nedir?

Beyaz Kod Nedir

DSÖ, beyaz kodu, sonuçlanması fiziksel güç uygulaması yada tehdidinde bulunması olarak tanımlamıştır.

Diğer yandan ise Beyaz Kod sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum sinyalidir.

Beyaz kod genel tanımıyla, sağlık çalışanları şiddet olaylarına maruz kaldıklarında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması hedefiyle oluşturulmuş bir yöntemdir.

Sağlık personeli şiddet olaylarının bildirmek için 24 saat hizmet veren 113 numaralı telefonu yada www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formunu kullanabilir.

Diğer yandan ise şiddete maruz kalan kişiler beyaz kod bildirimini kendileri yapmadılarsa olayla ilgili tutanaklarına istinaden kurum yetkilisi tarafından www.beyazkod.saglik.gov.tr adresindeki bildirim formu doldurulur.

Beyaz Kod Numarası

Beyaz kod numarası sizlere hizmet veren 7/24 hizmet veren 113 numaralı telefonla Beyaz Kod Birimi’ne bildiriyor. Daha sonra ise hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettiriliyor.

Beyaz Kod Cezası

Beyaz kod cezası durumları olduğunda çok ciddi cezaların olacağı bilinmesi gerekmektedir. Sağlık çalışanlarına yönelik herhangi bir şiddet olduğunda artık cezaların çok ağır olduğu yasalar ile de onaylandı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER