Hollanda Sinirbilim Enstitüsü’nde yapılan araştırma, sosyal etkileşimlerdeki beyin aktivitesini incelerken ilginç bir bulguya ulaştı.

Araştırmacılar, insanların diğer bireylerin eylemlerini algılama sürecinde, beklentilerinin gördüklerinden daha fazla etkili olduğunu ortaya koydu.

Uzun zamandır yapılan araştırmalarda bildiğiniz gibi, insanların başkalarının eylemlerini izlerken görsel beyin bölgelerinin aktive olduğu ve ardından benzer eylemleri gerçekleştirmek için kullanılan bölgelerin harekete geçtiği düşünülüyordu.

Ancak, bilim insanları, insanların beklentilerine dayalı olarak gözlemledikleri eylemleri daha önce tahmin etme eğiliminde olduklarını keşfetti.

Yani önceden size yapılan iyilik veya kötülük bilinç altınızda tutuluyor ve kişinin sonraki davranışını ona göre yorumluyorsunuz.

Beynimizin Yapılanları Değil de, Beklentimizi Gördüğü Keşfedildi!

Bu bulgu, Jichi Tıp Üniversitesi’nde epilepsi hastaları üzerinde gerçekleştirilen özel bir çalışma ile ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada elektrotlarla ölçülen beyin aktivitesi, katılımcıların bir dizi eylemi gözlemledikleri sırada farklılık gösterdi. Öngörülebilir bir sırayla gösterilen eylemler, beynin bir sonraki adımı tahmin etme yeteneğini güçlendirirken, rastgele sıralanan eylemler ise beyinde farklı bir bilgi akışı oluşturdu.

Araştırmacılar, gözlemledikleri eylemleri önceden tahmin etmeye çalışan beynin, beklenen bilgi akışına daha fazla güvendiğini ve bu nedenle gerçekleşenleri göz ardı ettiğini belirtti. Bu bulgu, insan beyninin beklentilere dayalı olarak bilgiyi işlediğini ve dış dünyayı içsel beklentiler doğrultusunda algıladığını gösteriyor.

Özet Olarak Belirtmek Gerekirse

Beynimizin Yapılanları Değil de, Beklentimizi Gördüğü Keşfedildi!

Beklentilerimizin, gerçekleşen olayları algılamamızı ve beynin nasıl tepki verdiğini belirlediği ortaya çıktı. Bu bulgular, beynin sadece dış dünyadan gelen duyusal bilgilere değil, aynı zamanda içsel beklentilere dayalı olarak da çalıştığını gösterdi. Konu ile ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Sizce de durum böyle mi? Sonraki davranışı içşel beklentileriniz ile mi yorumlarsınız yoksa hiçbir şey olmamış gibi sıfırdan objektif olarak davranmaya devam edebilir ve o şekilde mi yorumlamak istersiniz? Cevaplarınızı bekliyoruz.

Kaynak : https://nin.nl/news/when-we-see-what-others-do-our-brain-sees-not-what-we-see-but-what-we-expect/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER