Farklı yöntemlerle bilgisayardan ses gelmiyor sorununa çözümler anlatmaya çalıştım. Umarım sizlere faydalı olurum. Lütfen adımları dikkatli bir şekilde takip edin, eğer problemi çözüme ulaştırabilirseniz yorumlarda belirtin, olumsuz bir sonuçta ise yine yorumlarda bize bildirin, birlikte çözümler üretelim.

Bilgisayardan Ses Gelmiyor

bilgisayardan ses gelmiyor

Sorunun en büyük nedenlerinden biri kuşkusuz ses kartı problemi. Bilgisayardan ses gelmiyor ise öncelikle ses kartınızda donanımsal veya yazılımsal bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Bunun için şu 2 çözüm yolunu deneyebilirsiniz.

1. Çözüm Yolu

Başlat kısmında “Çalıştır” yazarak Enter tuşuna basınız. Bunu Windows+R tuşları ile de yapabilirsiniz. Bundan sonraki adımda ise Aygıt Yöneticisini tıklayarak bu alana yönlenin. Burada yer alan “Ses girişleri ve çıkışları” kısmına tıklayınız. Bu alan arasında kalan tüm alt sekmeleri silerek bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bu kısımları sistemsel olarak tekrar yükleyecektir. 

2. Çözüm Yolu

Yine aynı şekilde en baştan başlıyoruz ve Başlat kısmındaki alana ”services.msc ” yazıyoruz. Veya Windows +R ile giriş yaparak ”services.msc” yazıyoruz. Buradan hemen karşınıza “Windows Ses Hizmeti” yazan kısma sağ tıklayarak Yeniden başlat diyoruz. Ve sistem tekrar kendini resetleyerek yazılımsal bir hata varsa düzelecektir. 

Sesi gelip gelmediğini kontrol edin ve halen bilgisayarın sesi çıkmıyor ise gerekirse aşağıdaki 3. Çözüm yolunu uygulayın.

3. Çözüm Yolu

Denetim masası >> Donanım ve Ses >> Ses >> Hoparlör >>Özellikler >> Gelişmiş sekmelerine sırası ile tıklayınız. Sına kısmına tıklayınız ve muhtemelen bu kısım deaktif durumdadır ve Geri yükle kısmına tıklayınız. Bilgisayarı tekrar başlatın ve halen PC de ses yok ise aşağıdaki yola geçiniz.

4. Çözüm Yolu

Sisteminiz Windows 8 ve 8.1 olması durumunda aşağıdaki adımları takip ediniz. 

Yine aynı şekilde en baştan başlıyoruz ve Başlat kısmındaki alana ”services.msc ” yazıyoruz. Veya Windows +R ile giriş yaparak ” control update ” yazıyoruz. Baştan beri bilgisayarınızın ses sistemleri için yaptığı tüm güncellemeleri liste halinde buradan göreceksiniz. Yüklü Güncelleştirmeler kısmına tıklayarak tüm güncellemelerin gelmesini bekleyelim.

Güncelleme listesinde (KB2962407) dizinini bulunuz ve tümünü silerek bilgisayarınızdan kaldırınız. Bu adımdan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

Anonim 8 ay önce

Güzel bir yazı, teşekkürler.