Bin dosyası açma programı ve bin dosyası açma programları, bin uzantılı dosyalar bilgisayar ortamında birbirinden farklı alanlarda ve farklı görevler için kullanılabilmektedir.

Bin dosyaları çoğu zaman sıkıştırma amacıyla kullanılabilmektedir. Ancak aynı zamanda yazılımların çalışması için ihtiyaç olduğu veriler bin dosyası şeklinde tutulabilir.

Ayrıca bin dosyaları image adı verilen veri kalıpları oluşturmada da etkin olarak görev alabilir. Bu yazımızda bin uzantılı dosyaları farklı işletim sistemleri üzerinde ve farklı alternatif uygulamaları kullanarak nasıl açabileceğinizi göstereceğiz.

Daemon Tools Bin Dosyası Açma Programı

Bin dosyası açma programı, Daemon Tools başta .bin ve .iso olmak üzere .cue, .bwt ve daha bir çok dosya formatını destekleyen bir yazılım paketidir. Bir çok özelliğe sahip olan Daemon Tools, bu tür dosyaları açarak bilgisayarınızda sanal bir disk oluşturur ve içeriğe erişiminizi sağlar.

Biz bu yazımızda daemon tools bin dosyası açma yöntemine değineceğiz. Daemon Tools ücretli bir yazılımdır ancak 1 aylık deneme süresi boyunca uygulama tüm işlevleriyle kullanımınıza sunulur. Daemon Tools ile bin uzantılı dosyaları açmak için aşağıdaki adımları takip edin.

 • Buraya Tıklayarak Daemon Tools yazılımını bilgisayarınıza indirin.
 • Standart uygulama kurulumu yaparak ilerleyin. (Not: Uygulama yüklenirken bazı reklam amaçlı uygulama tavsiyeleri bilgisayarınıza yüklenmeye çalışır. Yüklerken bu uygulamaların yüklenmemesi için seçenekleri reddetmenizi öneririz. )
 • Uygulama yüklendikten sonra görev çubuğunun sağ tarafına Daemon Tools’a ait ‘yıldırım’ şeklinde bir simge görünecektir.
 • Bu simgeye sağ tıklayın. Sanal Aygıtlar > (E:) Boş > Bağla seçeneklerine tıklayarak ilerleyin. ( E seçeneği sizin bilgisayarınızda farklılık gösterebilir. )
 • Dosya seçim ekranı sizi karşılayacak. Bu ekrana gelerek açmak istediğiniz .bin uzantılı dosyayı seçin ve Tamam seçeneğini seçin.
 • Daemon Tools, .bin uzantılı dosyanızın içeriğini bir CD takılmış gibi gösterecektir. İçeriği görmek için Bilgisayarım alanına gidip ilgili disk alanını açın.

Daemon Tools Bin Uzantılı Dosya Açma

ALZip ile Bin Uzantılı Dosyaları Açma

ALZip bin dosyası açma programı, küçük ama güçlü ücretsiz bir dosya sıkıştırma ve açma programıdır. ALZip, bin ve iso dosyalarını doğrudan açıp içeriğini gösterebilir ayrıca bu dosyalara doğrudan erişim sağlamanıza yarayacak exe uzantılı dosyalar oluşturabilir. ALZip ile bin uzantılı dosyaları açabilmek için şu adımları takip edin:

 • Buraya Tıklayarak ALZip uygulamasını indirin. (10 Mb)
 • Uygulamanın kurulumunu yapın. Son derece kolay ve standart bir kurma işlemidir.
 • Kurulumdan sonra uygulamayı açın.
 • “Open” alanına tıklayın ve açmak istediğiniz bin uzantılı dosyayı seçin. Dosyanın içeriği alt kısımdaki “Filename” ile başlayan alana gelecektir. Bu alanı kullanarak bin dosyanızın içeriğini açabilirsiniz veya dilerseniz bilgisayarınızdaki herhangi bir konuma kopyalayabilirsiniz.

ALZip ile Bin Uzantılı Dosyaları Açma

PowerISO ile Bin Uzantılı Dosyaları Açma

PowerISO, DVD veya CD kalıbı oluşturmak, açmak, sıkıştırmak, şifrelemek gibi bir çok görevi gerçekleştirebilen çok yönlü bir yazılımdır. Ayrıca kendi dosya biçimi olan .daa dosya türünde kalıp dosyaları oluşturabilmektedir. BIN, ISO, CDI ve NGR gibi dosya biçimlerini açmayı ve oluşturmayı destekler. Diğer yazılımlardan ayrılan özelliği ise BIN ve ISO dosyalarının içeriğini üzerinde değişiklik yapabilmenize imkan sağlayabiliyor. Uygulama arayüzü Türkçe’dir. PowerISO ile bin dosyasını açmak için şu adımları takip edin.

 • Bu Adrese Bilgisayarınız için uygun olan Windows sürümünü 32bit veya 64bit olarak seçin ve indirmeyi başlatın. Akabinde uygulama kurulumunu gerçekleştirin.
 • Uygulama ana ekranı üzerinde “ Aç “ seçeneğini seçin ve açılan dosya seçim ekranında bin dosyanızı seçerek devam edin.
 • Uygulama ana ekranında bin dosyanızın içeriğini göreceksiniz. Bu ekran üzerinden dosyaları açabilir veya bilgisayarınızdaki farklı bir konuma kopyalayabilirsiniz.

MagicISO ile Bin Dosyası Açma

Bu yazılımın diğerlerinden ayrılan yönü sadece bin dosyalarını açmakla kalmaz aynı zamanda iso formatına dönüşümü de sağlar. Ayrıca bin dosyalarını doğrudan CD veya DVD’ye de yazabilme yeteneğine sahiptir. Bin ve iso dosyalarını oluşturabilir veya daha önce oluşturulmuş dosyaların içeriğinde değişiklik yapmanıza imkan verir. MagicISO kullanarak  bin uzantılı dosyaları açmak için şu adımları izleyin.

 • Buraya Tıklayarak yazılımı indirin ve kurun. ( Son derece eski bir kurulum ekranına sahip ve de sadece 2 Mb büyüklüğünde bir setup dosyası var )
 • Kurulum tamamlandıktan sonra uygumalayı açın ve ana uygulama ekranı üzerinde sırasıyla sol üst köşede bulunan File > Open seçenekleriyle ilerleyin. Dosya seçim ekranı üzerinde bin dosyanızın konumuna giderek açın.
 • Diğer uygulamalara benzer şekilde PowerISO üzerinde de bin dosyalarınızın içeriği bir CD veya DVD içeriğiymiş gibi gösterilecektir.

MagicISO ile Bin Uzantılı Dosya Açma

WinRAR ile Bin Dosyası Açma

Hepimizin bilgisayarında kurulu olan WinRAR programı da bin uzantılı dosyaları açmamıza olanak sağlar. Ancak çoğu zaman dosya içeriğini gösterirken hata alınmaktadır. Yine de bin uzantılı dosyanızı WinRAR ile açmayı deneyebilirsiniz. Bin uzantılı dosyanızın üzerine sağ tıklayın ve “ Birlikte Aç “ seçeneğini seçin. Gelen menüden WinRAR uygulamasını seçin ve Tamam seçeneğini seçerek ilerleyin. Bin uzantılı dosyanızın içeriği WinRAR penceresi içerisinde görülecektir.

Android Bin Dosyası Açma

Bazı durumlarda bin uzantılı dosyaları Android telefonunuzda veya tabletinizde açmanız gerekir. Bu durumlar için kullanabileceğiniz bir uygulama mevcut ve root erişimi gerektirmez. Uygulamanın ismi ISO Extactor’dur Google Play Store üzerinde bulunmaktadır. Buraya Tıklayarak uygulamayı ilgili sitelerden indirebilirsiniz.

Not: Google’da dosyayı indirirken virüs taraması yapmayı unutmayın. Link vermememizin sebebi dosyanın Google Play Store’dan kalkmasıdır.

Uygulama .iso  .bin  .cue .mdf  .mds, .img  .ccd, .nrg ve  .zip dosya türlerinin tümünü desteklemektedir.

Android ISOExtractor bin dosyası açma

Uygulamayı açtığınız zaman sizi böyle bir ekran karşılayacak. Açmak istediğiniz bin uzantılı dosyanın konumuna ilerleyin. Dosyanın bulunduğu konuma girdiğiniz zaman bin uzantılı dosyanız otomatik olarak tanınacaktır. Üzerine tıklayın.

Bin dosyanızın içeriği açılacaktır. Bu noktada dosyaları extrack etmeniz yani çıkarmanız gerekecektir. Bin dosyası içerisinden çıkarmak istediğiniz dosyaları seçin. Ardından “ Extract Selected Into “ butonuna tıkayın. Dosyalarınız belirtilen konuma gönderilecektir.

Bu yazımızda farklı platformlarda bin dosyalarınızı açabilmeniz için farklı alternatifler göstedik. Unutmayın ki bazı bin dosyaları sıkıştırma amaçlı değil, uygulama geçici veri depolama alanı olarak kullanılmak üzere oluşturulmuştur ve genellikle bu tür bin dosyalarını açmaya çalışırken hata alınabilmektedir.

Android Bin Dosyası Açma Programı

Burada sizler androidde en iyi bin dosyası açma uygulamalarını derledik. Uygulamaları kullanıp istediğiniz dosyalarını açabilirsiniz.

1- VLC For Android 

Masaüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan program, yeni geliştirilen veriler ile android sisteme de entegre edildi, en böylece en çok kullanılan uygulamaların başında gelmektedir.

VLF For Android İNDİR

2- MX Player 

Videoları oynatmak için birebirdir. İleri düzey uzantıları bulunmasada işinizi görecektir.

MX Player İNDİR

3- Solid Explorer File Manager 

Bu uygulama ile çok rahat şekilde uzantıları açabilir ve indirebilirsiniz.

Solid Explorer File Manager İNDİR 

4- WPS Office PDF 

PDF dosyalarına rahatlıkla ulaşım sağlayan uygulama sizi bir çok iş yükünden kurtaracaktır.

WPS Office PDF İNDİR

Mac .Bin Dosyası Açma

Bin dosyası MAC’de açmak için aşağıdaki adımları uygulayalım.

 • İlk olarak Stuffit Expander uygulamasını indirin. Buradan indirebilirsiniz.
 • Açmak istediğiniz Bin dosyasına çift tıklayın. Genel olarak uygulama otomatik olarak başlar ve Bin dosyasının kodunu çözmeye başlar.

Bin dosyalarını açma konusunda problem yaşamanız halinde bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER