Samsung geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü Bixby sanal asistanı, gün geçtikçe kullanıcılar arasında kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Samsung’un kullanıcılarına kolaylıklar sağlayan sanal asistan bixby, birbirinden değişik komutları ile de adında söz ettirmektedir.

Samsung’un sanal asistanı Bixby, günlük olarak yaptığınız işleri kolaylıkla yapmanızı sağlayacak komutları gerçekleştirmektedir. Hadi gelin birlikte bixby komutlarına göz atalım.

Bixby Komutları

Bixby sanal asistanın ortak komutlarından başlayalım. Günlük yaptığınız işleri kolaylıkla asistan yapacaktır.

1- Uygulamaları başlatma

Bixby komutları yardımıyla herhangi bir uygulamayı cihazınızda kolayca başlatabilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, -uygulama ismi verin ve Bixby sizin için bu uygulamayı başlatacaktır.

“Başlat” komutu yerine, “açık” diyebilirsiniz ve Bixby herhangi bir problem yaşamadan uygulamayı başlatacaktır.

2- Alarmı Ayarlama

Bixby’yi kullanarak telefonunuzda alarmlar kurmak da çok kolaydır. Sadece “Merhaba Bixby, yarın sabah saat 7’de bir alarm ayarla” deyin ve Bixby alarmı kursun.

3- Takvim Etkinlikleri Ekleme

Bixby akıllı asistanını kullanarak takviminize de etkinlikler ekleyebilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, Cumartesi akşamı takvimime toplantı ekleyin” deyin ve Bixby toplantıyı takviminize ekleyecektir.

4- El feneri açma

Cihazınızın kilidini açabilir ve sonra el fenerini açabilirsiniz veya Bixby’den sizin için bunu yapmasını istersiniz. Sadece “Merhaba Bixby, el fenerini aç” deyin ve Bixby, cihazınızın kilidini açmadan el fenerini açacaktır.

5- Telefonu yeniden başlatma

Bixby, telefonunuzu yeniden başlatmak için kullanılabilir. Sadece “Merhaba Bixby, telefonumu tekrar çalıştır” deyin. Telefonunuzu kapatmak için restart komutunun yerine “Shut down” komutunu kullanabilirsiniz.

6- Hatırlatıcıları Ekleme

Hatırlatıcı eklemek, telefonunuzda neredeyse her gün yaptığınız bir şeydir. Aniden ortaya çıkan bazı görevler var, ancak küçük oldukları için onları takviminize eklemek istemiyorsunuz. Bu durumda, hatırlatıcı olarak ekleyin. Bixby komutlarını kullanarak hatırlatıcı eklemek için, “Merhaba Bixby, bana yarın saat 3’te faturaları ödemem gerektiğini hatırlat” deyin ve işiniz bitsin.

7- Geri sayım Sayacını Başlatma

Bixby komutları içerisinde kullanabileceğiniz en kolay komutlardan biridir. “Merhaba Bixby, 5 dakika boyunca bir zamanlayıcı başlat” deyin ve zamanlayıcı ayarlanacaktır.

Bixby Gezinti Komutları

Akıllı telefonunuzun tüm kullanıcı arayüzünde yalnızca sesinizi kullanarak gezinebilirsiniz. Cihazınızdaki kullanıcı arayüzünde gezinmek için kullanabileceğiniz bazı yaygın komutlar var.

1- Sistem Uygulamaları’na gidin

Daha önce gördüğümüz gibi üçüncü taraf uygulamaları Bixby ile kolayca başlatabiliriz, bu nedenle de sistem uygulamalarını başlatabileceğimiz sürpriz olmamalı. Bunu yapmak için, “Merhaba Bixby, başlat (açık) Ayarlar uygulaması” diyebiliriz.Benzer şekilde, kullanılabilen diğer komutlar “açık çevirici”, “başlatma iletileri” vb.

2- Ana Ekrana Git

Akıllı telefonunuzda nerede olursanız olun, Bixby’den her zaman ana ekrana gidebilirsiniz. Sadece “Merhaba, Bixby, ana ekranına git” derseniz, ana ekrana götürüleceksiniz.

3- Yukarı / aşağı kaydır

Şimdiye kadar basit komutlar kullanıyorduk ve etkileyici bir şey görmedik. Bunu değiştirmenin tam zamanı. Bixby’yi kullanarak sayfaları tarayabileceğinizi biliyor muydunuz? Bixby yalnızca yerleşik uygulamalardaki sayfaları kaydırmakla kalmayıp, aynı zamanda Chrome, Facebook ve kaydırmayı destekleyen diğer herhangi bir uygulama gibi üçüncü taraf uygulamalarında da izin vermenizi sağlar. Sadece “Merhaba Bixby, aşağı kaydır” veya “Merhaba Bixby, yukarı kaydır” deyin ve sayfanız otomatik olarak ilerleyecektir.

4- Sola / sağa kaydırın

Tıpkı kaydırma gibi, Bixby komutlarını kullanarak sayfaları sola veya sağa doğru da hızlıca kaydırabilirsiniz. “Bir sayfayı geçerli sayfanızın soluna veya sağına kaydırmak için” Merhaba Bixby, sola / sağa kaydırın “deyin.

5. Geri Dön

Benzer şekilde, “Merhaba Bixby, geri dön” komutunu kullanarak bir sayfaya geri dönebilirsiniz. Sesinizi kullanarak web’e göz atıyorsanız bu gerçekten kullanışlıdır.

6- Ekranı Kapat

Son olarak, basit “Hi Bixby, ekranı kapat” kullanarak cihazınızın ekranını kapatabilirsiniz.

Bixby Komutlarını Kullanan Sistem Görevleri

Bixby, akıllı telefonunuzun arayüzünde gezinmenize izin vermenin yanı sıra ekran görüntüsü alma, hızlı ayarları değiştirme ve daha pek çok şey gibi bazı sistem görevlerini gerçekleştirmenize izin verir.

1- Bir Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü almak “Merhaba Bixby, bir ekran görüntüsü al”söylemek bu kadar kolaydır. Bununla birlikte, bir ekran görüntüsünün alınmasının, doğal olarak bunu yapmanızı engelleyen uygulamalarda çalışmayacağını unutmayın. Bu tür uygulamalara örnek olarak şifre yöneticileri, bankacılık uygulamaları, Telgraf ve benzeri uygulamalar verilebilir.

2- Hızlı Ayarları Değiştirme

Bixby sesi kullanarak tüm hızlı ayarları kolayca açabilir veya kapatabilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, WiFi’yi açın / kapat” deyin. Bluetooth, Uçak modu, Mobil veri vb. Gibi diğer komutlarla WiFi’yi sesinizle kontrol etmek için değiştirin.

3- Son Kullanılanlar menüsünü açın

Bixby ayrıca, daha önce açtığınız uygulamalarla etkileşimde bulunmanıza izin verir. “Merhaba Bixby, son uygulamaları aç” diyebilirsiniz ve Bixby tekrar menüsüne gidecek.

4- Open the Last App (Son Uygulamayı Açın)

Açtığınız son uygulamaya geri dönmek isterseniz ses asistanına sorun; “Merhaba Bixby, son uygulamamı aç” ve Bixby son uygulamayı açacak.

5- Zoom In/Out (Yakınlaştırma / uzaklaştırma)

Bir metin veya resim yakınlaştırmak isterseniz, “Merhaba Bixby, yakınlaş” deyin. İşiniz bittikten sonra, normal ölçeklemeye dönmek için “uzaklaştır” komutunu kullanın.

6- Send a Message (Mesaj Gönder)

Bu, Bixby veya başka akıllı asistanları kullanarak bu konuda yapabileceğiniz en iyi bilinen komutlardan biridir. Sadece, “Merhaba Bixby, <contact name>” mesajı gönderin ve gönderen sekmesindeki ilgili kişiyle mesaj uygulamasını açacaktır. Şimdi, mesajınızı dikte edebilir ve göndermek için onaylayabilirsiniz.Mesajınız kısasa, Bixby’nin mesajlar uygulamasını açmasını beklemeniz bile gerekmez.

7- Calling a Contact (Bir Kişi Çağırma)

Bir kişiye mesaj göndermekten daha kolay bir şey aramak, hiçbir şeyi dikte etmene gerek kalmadan daha kolaydır. Sadece, “Merhaba Bixby, arayın (kişi adınızı)” deyin ve telefonunuz aramayı başlatacaktır.

Bixby aracılığıyla Uygulamaları kontrol etme

Bixby’yi kullanan bazı uygulamaların işlevlerini bile kontrol edebilirsiniz.

1- Change the Camera Mode (Kamera Modunu Değiştirme)

Bir selfie çekiyor gibi akıllı telefonunuzu bir elinizle mi kullanıyorsunuz diyelim. Artık, küçük bir video kaydetmek istiyorsunuz, ancak her şey mükemmel bir konumdadır ve bunu değiştirmek istemiyorsunuzdur. Sadece “Merhaba Bixby, kamera modunu videoya değiştir” deyin ve akıllı asistanınız aynı şeyi yapacaktır.

2- Take a Picture (resim çekin)

Akıllı telefonunuzun fotoğraf makinesine dokunmadan kolayca fotoğraf çekebilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, bir resim çek” deyin ve telefon bunu sizin için yapacaktır.

3- Take a selfie (Bir Selfie çek)

“Resim” kelimesini “selfie” ile değiştirin, işiniz tamam.

4- Set a Timer for Your Camera (Kameranız için bir Zamanlayıcı Ayarlayın)

Grubun içindeki herkes bir grup resminde olmak isterse ve yardım edecek kimse yoksa, genellikle bir zamanlayıcı ayarlama eğilimindeyiz ve sonra çerçeveye dönmeye çalışıyoruz. Bixby ile süreç daha da basitleşti. Bixby uzaktan dinleyebildiğinden, mükemmel bir kareyi ayarlayabilir ve sonra “Merhaba Bixby, arka kamera için zamanlayıcıyı 10 saniyeye ayarlayın” diyebilirsiniz ve işiniz bitti.

5- Apply an Effect (Bir Efekt Uygula)

Bixby, Galeri uygulamasıyla birlikte gelen resimlere efekt uygulamak için yeterince akıllıdır. Sadece “Merhaba Bixby, bir efekt uygulayın” deyin ve Bixby herhangi bir rastgele efekt uygulayacaktır.

Ancak, kullanmak istediğiniz belirli efekti biliyorsanız, ifadeyi “Merhaba Bixby, Orman efektini uygula” olarak değiştirebilirsiniz.

Bixby Komutları Yönetme Talimatı

Bixby, Google Asistanı ve Siri de dahil olmak üzere diğer akıllı asistanların bildirimleriniz üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Bildirimleri görüntüleyebilir, bildirimleri temizleyebilir ve belirli bir uygulamanın bildirimlerini silebilirsiniz.

1.Tüm Bildirimleri Göster

Tüm bildirimlerinizi görüntülemek için “Merhaba Bixby, tüm bildirimleri göster” deyin

2.Son Bildirimleri Göster

Sadece en son bildirimleri görmek istiyorsanız, “Merhaba Bixby, bana son bildirimimi gösterin” isteyebilirsiniz.

3.Tüm Bildirimi Temizle

Süreç bildirimi göstermekle aynıdır; yalnızca “açık bildirim kelimesini” açık olarak değiştirmeniz gerekecek, “Merhaba Bixby, tüm bildirimleri temizle”.

4.Belirli Bir Uygulamadan Bildirimleri Temizle

Bixby, bildirimleriniz üzerinde hassas kontrol imkanı sunar. Tüm bildirimleri bir anda silebilirsiniz, aynı zamanda tek bir uygulamadan bildirim de kaldırabilirsiniz. P

ek çok uygulamanın bildiriminiz var, ancak yalnızca Facebook uygulamasının bildirimlerini silmek istiyor olabilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, bildirimleri Facebook’dan temizleyin” deyin. Benzer şekilde, herhangi bir uygulama için bunu yapabilirsiniz.

5.Bildirim Paneli’ni kapatın

Bildirimi silmek istemiyorsanız ancak bildirimi gördükten sonra paneli kapatmak istiyorsanız “Merhaba Bixby, bildirim panelini kapat” demeniz gerekir ve Bixby bildirimi silmeden bildirim panelini kapatır.

6.Tüm Bildirimleri Oku

Telefonunuza bakmak istemediğiniz bir konumdaysanız, Bixby’den sizin için onları okumasını isteyebilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, bildirimlerimi oku” deyin ve Bixby tüm bildirimlerinizi tek tek yüksek sesle okuyacaktır.

7.Son Bildirimi Oku

Benzer şekilde, en son bildirimi duymak isterseniz, “Merhaba Bixby, son bildirimimi okuyun” deyin.

Gelişmiş Bixby Komutları

İlk defa Bixby’i kullandığınızda şaşırdığınız şey, Bixby’nin birden fazla adım içeren karmaşık komutları anlayabilmesi ve herhangi bir hata yapmadan yürütebilmesidir.

Aşağıda, kullanabileceğiniz bazı karmaşık komutlar ve Bixby yardımıyla akıllı telefonunuzdaki karmaşık görevleri yürütmek için onlardan ilham alıyorsunuz.

1. Facebook’u açın ve Bildirimlerimi Göster

Herhangi bir uygulamada bildirimleri görmek isterseniz, Bixby’ye sorabilirsiniz; uygulama açılıp doğrudan bildirimler sayfasına gider.

Örneğin, Facebook uygulaması içinde bildirimleri görmek istiyorsanız, “Merhaba Bixby, Facebook’u açın ve bildirimlerimi göster” deyin. Şimdi, Bixby Facebook uygulamasını başlatacak ve doğrudan bildirimler sayfasına gidecek.

2. Galeri’yi aç ve Son Resimlerimi Göster

Kompleks bir komutun bir başka örneği, Bixby’den Galeri uygulamasını açmasını ve yakaladığınız en yeni fotoğrafı göstermesini istemektedir. Sadece, “Merhaba Bixby, Galeri’yi aç ve son resimlerimi göster” deyin.

3. Fotoğrafları Instagram’a Gönderme

İstediğiniz haliyle doğrudan çeşitli sosyal medya platformlarına doğrudan resim de çekebilirsiniz. Örneğin, en yeni resmi Instagram’da yayınlamak istersem, “Merhaba Bixby, Instagram’ı Aç ve son resmimi gönder” deyin.

4. Bixby’yi kullanarak Tweet atın

Tıpkı fotoğraf yayınlamak gibi, Bixby’i tweet’leri yüklemek için kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece “Merhaba Bixby, Twitter’ı aç ve yeni bir tweet oluştur” deyin.

Alternatif olarak, aynı şeyi yapmak için “Merhaba Bixby, yeni bir tweet oluştur” veya “Merhaba Bixby, yeni bir tweet gönder” diyebilirsiniz.

5. Ayarlar Menüsünde Gezinme

Bixby’nin herhangi bir uygulamayı başlatabileceğini zaten gördük, ancak çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bir uygulamanın hangi bölümünü ziyaret etmek istediğinizi biliyorsanız, sizi Bixby’den doğrudan oraya götürmesini isteyebilirsiniz.

Diyelim ki, ana Ayarlar sayfasındaki Geliştirici ayarlarına gitmek istiyoruz. “Merhaba Bixby, Ayarlar uygulamasını açın ve Geliştirici ayarlarına gidin” deriz ve Bixby komutları doğrudan bu ayara gidecektir.

6. Yeni Kişi Oluşturma

Bixby’ye söyleyerek tamamen yeni bir iletişim kurabilirsiniz. Bunu yapmak için, “Merhaba Bixby, <kişi numarası>” numarasıyla <kişi adı> olarak yeni bir kişi oluşturun “deyin.

7. Arayanlara Meşgul Olduğunuzu Belirtin

Sizi arayan kişi önemli olabilir ve onları geri arayacağınızı bildirmek istersiniz. Bu durumda, Bixby’yi aynı şeyi iletmek için kullanabilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, aramayı reddet ve 10 dakika içinde tekrar arayacağım bir metin yolla” deyin. Bu oldukça yararlıdır.

En iyi yanı, otomatik yanıtlarla sınırlı olmadığınızdır. İstediğiniz herhangi bir metni gönderebilirsiniz. “Şu” sözcüğünün ardındaki metni, metninizin söylemek istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirin.

8. Yakındaki WiFi Ağlarını Keşfetmek

Ayrıca Bixby’den yakınlardaki tüm WiFi ağlarını göstermesini isteyebilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, yakındaki WiFi ağlarını arayın” deyin. Bixby şimdi ayarlar uygulamasını açacak, WiFi ayarlarına gidip mevcut tüm ağları arayacak ve size gösterecektir.

9. Konumunuzu Belirli Kişilere Gönderin

Konumunuzu, sadece ses asistanınızı kullanarak kişi listenizdeki herhangi bir kişiye gönderebilirsiniz. Sadece “Merhaba Bixby, konumumu <contact name>” adresine gönder “deyin ve konum verileriniz bu kişiye gönderilecektir.

10. Play Store’dan Uygulamaları İndirin

Bixby, Play Store’dan uygulamaları indirmenize de yardımcı olabilir. “Merhaba Bixby, Play store’dan <uygulama adı indir” deyin ve Bixby Play Store’u başlatıp, App’ı arar ve indirme ve yükleme işlemini başlatır.

Genel Sorular ve Cevaplar

Akıllı telefonunuzu kontrol etmenin yanı sıra, Bixby’ye basit bir internet aramasında bulunabilecek bazı genel sorularınızı da sorabilirsiniz.

1. Gerçek Sorular Hakkında Sorma

Bixby’ye güneş ile yeryüzü arasındaki mesafe gibi basit sorular sorabilirsiniz. Örneğin, “Merhaba Bixby, dünyanın en yakın gezegeni” deyin ve cevabı alırsınız.

2. Güncel Bilgi Sormak

Gerçek sorular dışında, güncel olaylarla ilgili sorular da sorabilirsiniz. Örneğin, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olan Hi Bixby” deyin ve cevabınızı alırsınız.

3. Basit Matematik Soruları sorun

Bixby, ekleme, çarpma vb. Gibi basit matematiksel problemlerle size yardımcı olabilir.

4. Eğlence Hakkında Sorun (TV Şovları, Filmler, Oyunlar ve Daha Fazlası)

TV şovları, filmler, oyunlar ve daha pek çok konuda sorularınızı sorabilirsiniz.

5. Yazım ve Tanımlamayı İsteyin

Bixby’den sana kelimelerin yazım kurallarını veya tanımlarını söylemesini de isteyebilirsiniz.

6. Konum Tabanlı Soruları Sorun

“Merhaba Bixby, hava nasıldır” veya “Merhaba Bixby, bugün yağmur yağar mı” veya “Merhaba Bixby, filmlerin yakınlarda ne oynadığını” gibi konuma dayalı soruları sorabilirsiniz.

Kendi Hızlı Bixby Komutlarınızı Oluşturun

Bixby komutları, tek bir komutla birden fazla eylemi gerçekleştirmek için Hızlı Komutlar oluşturmanızı sağlar. Hızlı Komutlar, normalde yapacağınız eylem zincirini başlatmanızı kolaylaştırır.

Bixby Voice Nasıl Ayarlarım 

Bixby voice çok basit şekilde ayarlanabilir. Eğer eski sürümünü kullanıyorsunuz ayarlar kısmından güncellemeyi ve aşağıdaki adımları yaparsanız kullanabilirsiniz.

  • İlk olarak Bixby ana ekranına gitmek için ekranı sola kaydıralım.
  • Bixby voice ve Bixby reminders B sembolünü göreceksiniz.
  • Dokunduğunuz anda artık etkin.
  • Merhaba siri diyerek komut vermeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER