BOOTMGR hataları içinde en yaygın olan “BOOTMGR eksik hatası” (bootmgr is missing) bir çok nedeni olabilir. BOOTMGR eksik hatası nasıl çözülür?

BOOTMGR hatalarının en yaygın nedenleri, bozuk veya hatalı yapılandırılmış dosyalar, sabit sürücü ve işletim sistemi yükseltme ve yükleme sorunları olabilir. Ayrıca bozuk sabit sürücü sektörleri, güncel olmayan BIOS sürümü ve bozuk veya gevşek sabit sürücü arabirim kabloları da bu hatayı almış olmanıza sebep olabilir.

BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

BOOTMGR hatalarını görmenizin başka bir sebebi ise PC’nizin önyükleme yapmak istediği sabit sürücü veya flash belleklerin düzgün yapılandırılmamış olması olabilir. Başka bir deyişle PC, ön yüklenebilir olmayan bir kaynaktan önyükleme yapmaya çalışıyor. Bu durum sadece sabit disk ve flash bellekler değil, cd sürücüleri için de geçerlidir.

BOOTMGR Eksik hatasını birkaç farklı şekilde almanız mümkün:

BOOTMGR eksik : Yeniden başlatmak için Ctrl Alt Del tuşlarına basın

BOOTMGR eksik Yeniden başlatmak için herhangi bir tuşa basın 

BOOTMGR bulunamadı

“BOOTMGR eksik” hatası, ” Power On Self Test (POST)” aşaması tamamlandıktan hemen sonra, bilgisayar açıldıktan kısa bir süre sonra görüntülenir. BOOTMGR sorunları yalnızca Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista işletim sistemlerinde görülebilir.

Bootmgr Eksik Format Atamıyorum Kesin Çözümü

Windows XP, BOOTMGR’ı kullanmaz. Windows XP’deki eşdeğer işlev NTLDR’dir. XP üzerinde benzer bir sorun olduğunda NTLDR Eksik hatası gösterilir.

Çözüm 1-) Cd ile format atıyorsanız, yeni bir cd hazırlayacaksınız ve yeni yazdıracağınız cd yi kaliteli bir program ile yazdıracaksınız.

Çözüm 2-) Usb ile kurmak istediğiniz windows dosyasının iso dosyasını RUFUS programı ile yazdırıyorsunuz. Bu şekilde sorun çözülüyor.

BOOTMGR Eksik Hatası Nasıl Giderilir genel çözümü

1-) Bilgisayarı yeniden başlatın. BOOTMGR hatası anlık bir hata olabilir.

2-) Optik sürücülerinizi, USB bağlantı noktalarınızı ve disket sürücülerinizin içeriğini kontrol edin. Bilgisayarınız önyüklenebilir olmayan bir disk, harici sürücü veya disketten önyükleme yapmaya çalışıyorsa, çoğu zaman “BOOTMGR Eksik” hatası görünecektir.

Not: Bu hatayı sık sık alıyorsanız, önyükleme seçeneklerini değiştirmek için BIOS ayarlarınızdan Boot ayarlarını yapabilirsiniz.

3-) BIOS’taki önyükleme sırasını kontrol edin. Birden fazla sürücünüz olduğunu varsayarsak ilk sırada doğru sürücünün boot edildiğinden emin olun. Yanlış sürücü ilk olarak listeleniyorsa, BOOTMGR hatalarını görebilirsiniz. Yukarıdaki sorun giderme adımlarını zaten uyguladıysanız ve sorun devam ediyorsa, unutmayın BIOS / UEFI sistemi belirli bir sabit diskin ilk önce boot edileceğini belirtmesine izin verdiğinden yanlış sabit sürücüyü listeleyebileceğinizi belirtmek isterim.

4-) Tüm dâhili veri ve güç kablolarını kontrol edin. BOOTMGR hata iletilerine, bağlantısı kopmuş, gevşek veya hatalı güç veya denetleyici kabloları neden olabilir. Arızalı olabileceğinden şüpheleniyorsanız PATA veya SATA kablosunu değiştirmeyi deneyin.

5-) Windows Başlangıç ​​Onarma işlemini gerçekleştirin. Bu kurulum türü, BOOTMGR da dâhil olmak üzere eksik veya bozuk dosyaları onarabilir. Windows Başlangıç ​​Onarma, BOOTMGR sorunları için ortak bir çözüm olsa da bazı durumlarda bir işe yaramaz. Sorununuzu başlangıç onarma sonrası düzelmez ise endişelenmeyin.

6-) Windows sistem bölmesindeki önyükleme alanını baştan oluşturun.

Şunu unutmayın, BOOTMGR hatası almış olmanız dosyalarınıza erişemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Dosyalarınız olduğu yerde lakin siz işletim sistemini kullanımınıza getirecek olan alanın hatalı çalışması sebebiyle onlara ulaşamıyorsunuz.

Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen BOOTMGR hatası almaya devam ediyorsanız birkaç adım daha var lakin bu adımlar ile BOOTMGR hatasını çözme olasılığınız çok düşüktür.

BIOS sürümünüzü güncellemek, Windows’u baştan kurmak, hatta bilgisayarınızın sabit sürücüsünü değiştirmek gibi adımların sorununuzu çözme olasılığı çok düşüktür.

Dosyalarınızı kurtarmak için bilgisayarınızı herhangi bir linux sürümü ile bir CD veya flash bellek ile boot edip sabit diskinize erişebilirsiniz.

Tüm bu adımları uyguladıysanız ve çözüm alamadıysanız, sorununuz donanımsal olabilir ve tamir görmesi gerekebilir. Herhangi bir durum için sorunuz olursa yorum yapabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER