Genellikle Windows ortamında karşımıza çıkan virüsler, son zamanlarda Chrome tarayıcılarda da karşımıza çıkabiliyor. Tarayıcı virüslerini temizleme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız bu yazımızda yer alan işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Çoğu zaman anlamsız reklamlar ve pop-up’lar açarak tarayıcıyı kullanılmaz hale getiren bu virüsler, son zamanlarda ise aniden çıkan müstehcen bildirimler ve resimler ile birçok kullanıcıyı zor durumda bırakıyor.

Windows için Chrome Virüs Temizleme

Chrome tarayıcısını hedef alan kötü amaçlı kişilerin öncelikle hedefi Windows bilgisayarlardır. Çünkü kullanıcılar, internet ile alakalı olan gündelik işlemlerin birçoğunu Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar üzerinden yaparlar.

Chrome tarayıcısını açtığınız zaman tanımadığınız bir sayfa açılıyorsa veya sürekli anlamsız reklam siteleri otomatik olarak açılıyorsa, tarayıcınıza virüs bulaşmış demektir. Bu problemi ortadan kaldırmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1- Bilinmeyen Uygulamaları Kaldırın

Chrome tarayıcısını etkileyen virüslerin birçoğu bilgisayara yüklenen küçük programlardan kaynaklanır.

  • Chrome virüs temizleme işleminin ilk adımı, bilgisayarda yüklü olan yabancı programları kaldırmaktır.
  • Bu işlemi yapmak için Win + S tuşlarına basın.
  • Gelen kutucuğa “Program ekle veya kaldır” yazarak ilk seçeneği seçin.

tarayıcı virüslerini temizleme

Bu ekran üzerinde gereksiz olan tüm uygulamaları kaldırın.

2- Kayıt Defterini Temizleyin

Bazı reklam siteleri, Windows’un kayıt defteri adı verilen sistem değerlerine kaydedilirler ve sistem bu siteleri otomatik olarak bilgisayar her açıldığında gösterir. Bu siteleri sistemden temizlemek son derece kolaydır.

Öncelikle Win + S tuşlarına basın ve gelen kutucuğa “regedit” yazıp enter tuşuna basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi adı verilen program açılacaktır.

Bu program açıkken CTRL + F tuşlarına basın ve otomatik olarak açılan web sitesinin ismini yazarak aratın.

Chrome Virüs Temizleme

Sağ tarafta beliren tüm dosyalara sağ tıklayarak Sil seçeneğine tıklayın. Bu işlemi Chrome üzerinde kendiliğinden açılan tüm reklam siteleri için yapmalısınız.

3- Uzantıları Kontrol Edin

Uzantılar, Chrome üzerinde sekme ve site görüntüleme yetkisine sahiptirler. chrome://extensions/ bu linki kopyalayın ve Chrome link çubuğuna yapıştırarak açın. Gösterilen ekranda tanımadığınız ve bilginiz dışında yüklenen tüm eklentileri silin.

Chrome Virüs Temizleme

Buna ek olarak C:\Kullanıcılar\Kullanıcı_Adı\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörünü açarak içindeki tüm dosyaları silin.

(AppData klasörü görünmüyorsa “Gizli Dosyaları Göster” seçeneğini aktif hale getirin.)

4- Chrome Kısa Yolunu Kontrol Edin

Çoğu virüs web sitesi, Chrome kısa yoluna link ekleme yönteminden faydalanırlar. Bunun önüne geçmek için masaüstündeki Chrome simgesine sağ tıklayarak Özellikler seçeneğine tıklayın.

Chrome Virüs Temizleme

Hedef alanının en sonunda yer alan web sitesi ismini silin. Hedef alanının şöyle olmalıdır: “C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe”

5- Chrome Tarayıcısını Sıfırlayın

Yukarıda belirtilen işlemler sorununuzu tam olarak çözmediyse geriye sadece Chrome tarayıcısını sıfırlamak kalıyor.

Chrome tarayıcısını sıfırlamak, sekmelerinizi, kayıtlı şifrelerinizi, oturum bilgilerinizi ve web geçmişinizi silecektir. Chrome tarayıcısını sıfırlamak için; chrome://settings/ linkini Chrome üzerinde açın.

Chrome Virüs Temizleme

En altta yer alan Gelişmiş seçeneğine tıklayın ve ekranı aşağı kaydırarak “Ayarları orijinal varsayılan değerlerine döndürün” seçeneğine tıklayarak işlemi onaylayın.

Android için Chrome Virüs Temizleme

Chrome, Android işletim sistemi üzerinde yüklü gelen varsayılan tarayıcı olmakla birlikle mobil uygulamalar dünyasına bir hayli popüler. Durum böyle olunca da kötü amaçlı yazılımlar Chrome Android uygulamasını da hedef alıyor.

Bu durum genellikle kullanıcılara sürekli tarayıcı bildirimi gönderilmesi ve internette dolaşırken reklam sayfalarının belirmesi olarak karşımıza çıkıyor.

Üstelik bu reklam sayfalarının çoğu zaman müstehcen içeriklere sahip olması kullanıcıları bir hayli zor durumda bırakabiliyor.

Ancak Android için Chrome virüs temizleme işlemi ile bu problemlerin tamamından kurtulmak mümkün. İşlemi yapmak için;

1- Öncelikle telefonunuzun Ayarlar ekranını açın ve Uygulamalar menüsüne gelin.

2- Telefonunuzda yüklü olan uygulamalar listelenecektir.

3- Chrome uygulamasını bularak açın ve Hafızayı Yönet seçeneğini seçin.

4- Bu aşamada en altta yer alan Tüm Verileri Temizle seçeneğini seçin.

5- Bu işlem, Chrome üzerindeki tüm zararlı bileşenleri silerek sıfırlayacaktır. Artık tarayıcıyı güvenle kullanabilirsiniz.

Chrome Virüs Temizleme

Öneriler Özet

Chrome, Firefox, Opera… Gelişmiş tüm tarayıcıların en büyük problemi virüslerdir. Ancak bilgisayarımızı korumak için yüklediğimiz antivirüs programları tarayıcı virüslerinin önüne geçemez. Bu konuda yapılabilecek en doğru şey iyi bir reklam engelleyici yüklemektir.

Çünkü tarayıcılara virüs bulaştıran sitelerin çoğu, reklam sitesidir. Hem mobil hem de pc için kullanabileceğiniz birçok reklam engelleyici bulunuyor. Adblock, AdAware en sık tercih edilenlerdir.

Bu yazımızda Chrome tarayıcısının Windows ve Android sürümleri için Chrome virüs temizleme işleminin nasıl yapılacağını gösterdik. Sorun devam ederse, yorum sekmesini kullanarak bizlerden yardım alabilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER