• Ana Sayfa
  • Rehber
  • Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi Hatası Çözümü

Cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi, sorunu özellikle Android kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı problemlerin başında gelmektedir. Bu sorunu nasıl gidebiliriz, yazımızda açıklayalım.

Android telefonlarda çıkan bu hata genel olarak işletim sistemi güncellemelerin de meydana gelmektedir. Cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi hatası, büyük ihtimalle root yapılan cihaz konumundadır. Cihaz ikinci el ise yada cihazı verdiğiniz teknik servis tarafından da cihaza müdahale edilmiş olabilir.

Samsung, Lg, Asus ve Xiaomi gibi telefon markalarında ortaya çıkan bir sorundur. Cihazları root yaparak işletim sistemi yapısını değiştirdiklerinden dolayı cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi sorunu oluşmaktadır. Peki bunu nasıl çözebiliriz, birlikte bakalım.

“Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi” hatası genellikle birçok farklı durumdan kaynaklanabilir. Ancak, genellikle bu hata, kullanıcı veya bir uygulama tarafından yetkisiz bir şekilde işletim sistemi dosyalarının değiştirilmesi veya sistem yapılandırmasının değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkar.

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi Sorunu Çözüm #1

cihazınızdaki işletim sistemi yetkisiz bir yolla değiştirildi

Android akıllı telefonlarda karşımıza çıkan bu sorun, çoğu kullanıcıların canı sıksa da anlatacağımız çözümler ile sorun büyük ihtimalle çözülecektir.

Adım 1: İlk olarak http://www.sammobile.com/firmwares/ web sitesine tıklayın.

Adım 2: Daha sonra güncelleme RAR dosyasının içindeyse çıkartın.

Adım 3: Odin programını indirip cihazı kurtarma moduna  aldıktan sonra güncellemeyi yapabilirsiniz.

Çözüm #2

Adım 1: Root attıktan sonra onu silmek istemiyorsanız stock Android 7.0 ROM yükleyebilirsiniz.

Adım 2: İnternet üzerinden stok Nougat yazılımını indirip Odin ile yükleyebilirsiniz.

Adım 3: Unroot yaptıktan sonra, Triangle Away ile Root sayacını sıfırlayabilirsiniz.

Adım 4: Android akıllı cihazlarda Knox sayacı bulunmaktadır, bu değerler artarsa güncelleme olmaz.

Adım 5: Telefon garanti kapsamındaysa, telefonu göstermeniz fayda var.

Adım 6: Telefon garanti kapsamında değilse, yukarıda anlattığımız şekilde Unroot yapabilirsiniz.

Yinede sorun devam ederse bize yorumlar kısmından yazarak ulaşabilirsiniz, farklı neler yapılabilir, birlikte bakalım.

Cihazınızdaki İşletim Sistemi Yetkisiz Bir Yolla Değiştirildi Hatası Çözümü

Güvenli Modda Başlatma:

Bilgisayarınızı güvenli modda başlatmayı deneyin. Güvenli mod, yalnızca temel sistem işlevlerini yükler ve üçüncü taraf uygulamaların çalışmasını engeller. Bilgisayarınızı güvenli modda başlatarak, potansiyel olarak sorunlu bir uygulamanın veya dosyanın etkisini azaltabilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme:

Eğer bu hatayı almadan önce sisteminizde bir değişiklik yaptıysanız, sistemi bir önceki çalışır duruma geri yüklemeyi deneyin. Windows’ta “Sistem Geri Yükleme” aracını kullanarak sistemi belirli bir tarihe geri alabilirsiniz.

Güncelleştirmeleri Kontrol Etme:

İşletim sisteminizin ve güvenlik yazılımlarının güncel olduğundan emin olun. Güvenlik açıklarını kapatan güncellemeleri yüklemek, bilgisayarınızın güvenliğini artırabilir.

Antivirüs Taraması:

Bilgisayarınızı güvenlik yazılımı ile tarayarak, potansiyel kötü amaçlı yazılımları ve dosyaları tespit etmeye çalışın.

Sistem Dosyalarını Onarma:

Windows’ta, “SFC (Sistem Dosyaları Denetleme)” ve “DISM (Dağıtım Görüntüsü Hizmet ve Yönetimi) /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth” gibi komutları kullanarak sistem dosyalarını kontrol edip onarabilirsiniz.

Yardımcı Programlar:

Üçüncü taraf yardımcı programlar veya araçlar kullanarak sistem dosyalarını onarmayı veya eksik veya bozuk dosyaları tespit etmeyi deneyebilirsiniz.

Profesyonel Destek Alın:

Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözemezse, bilgisayarınızda ciddi bir sorun olabilir. Bu durumda, bilgisayarınızı onarmak veya daha fazla sorun yaşamamak için profesyonel bir teknik destek almanız önemlidir.

SONUÇ

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce, önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Ayrıca, işletim sisteminde yapılan değişikliklerin ciddi sonuçları olabileceğini unutmayın, bu yüzden adımları dikkatlice izleyin ve gerektiğinde uzman bir yardım alın.

Yorumlar (4)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 yıl önce

Merhaba benim samsung a51 cihazimin imeyli degisti ve aynen bu sorun ortaya cikti yetkisiz bir sekilde degistirildi diye bir kac tlfcuya sordum artik duzelmez denildi bu sorunu cozmenin bir yolu varmi acaba

Anonim 2 yıl önce

merhaba hatanin çözümünü arıyorum var mi acaba ulaşan denedim yollar olmadi

Anonim 3 yıl önce

Rotlu olmadığı halde note3te böyle bir hata çıkıyor.

Anonim 3 yıl önce

Merhaba! Ben yiğit ben bunları yaptım ve işe yaramadı bana başka şeyler önerebilirmisiniz