Windows işletim sistemi alt tarafta yüzlerce servis çalıştırıyor. Bu servislerin birçoğu anlamını bilmediğimiz isimler taşıyor. Csrss.exe adlı servis de görev yöneticisinde çalışan hizmetler arasında kendisine yer buluyor. Peki, csrss.exe nedir? ne işe yarar? Windows neden bu servisi arka planda sürekli açık tutuyor?

Windows 7 üzerinde csrss.exe olarak görülen servis Windows 10’da İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi şeklinde görülür.

Csrss.exe Nedir

Csrss.exe Nedir ve Ne İşe Yarar?

Microsoft’un resmi web sitesinde yer alan bilgilere bakarsak Csrss.exe dosyası Windows’un grafiksel arayüze kavuşmaya başladığı 1996 yılından beri işletim sisteminin bir parçası olarak Windows’un sistem işlemleri arasında yer alıyor.

İlk zamanlar tüm grafik pencerelerinin oluşturulmasını sağlayan bu hizmetin önemi her Windows güncellemesinde azalmış ve pencere işlemi birçok farklı hizmet arasında paylaştırılmış. Ancak pencerelerin açılması ve kapanması günümüzde de Csrss.exe dosyası tarafından yönetiliyor.

Csrss.exe Silme

Windows işletim sistemi alt tarafta yüzlerce hizmetin çalıştığı bir programlar bütünüdür. Bu programlardan biri de Csrss.exe (İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi)’dir.

Csrss.exe Explorer.exe, svchost.exe kadar bilinir olmasa da en az onlar kadar önemli bir servistir ve Windows üzerinden silinmesi mümkün değildir.

Çünkü bu program silmemiz mümkün olsa bile bir uygulama veya program açmaya çalıştığımızda o programın görsel öğelerinin ekrana yansıtılması imkansız hale gelirdi. Bu nedenle Windows işletim sistemi üzerinde yer alan csrss.exe dosyasını silmek mümkün değildir.

Windows işletim sisteminde hizmetlerin ve exe dosyalarının silinmesi ile birlikte devre dışı bırakılması da mümkündür. Ancak bu durum Windows’un çalışabilmesi için gerekli olan programlar ve servisler için geçerli değildir.

Örneğin Explorer.exe dosyası bilgisayarın menüleri arasında gezinmemizi sağlayan bir program olduğu için devre dışı bırakamayız veya silemeyiz.

Aynı durum Csrss.exe dosyası için de geçerlidir. Ayrıca sistem yüküne baktığımız zaman Csrss.exe İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi dosyası son derece düşük RAM ve işlemci kullanımına sahiptir.

Bu nedenle bu dosyası silmenin veya devre dışı bırakmanın bilgisayara ek bir katkısı olmayacaktır. (Zaten Windows bu dosyayı devre dışı bırakmaya çalıştığımız zaman bilgisayarın tamamen kapanacağı konusunda bizi uyarıyor.)

Csrss.exe Nedir

Csrss.exe Virüsü Silme

Windows işletim sistemi üzerinde bilgisayarımıza zarar vermek veya bilgilerimizi çalmak amacıyla oluşturulmuş programlar da exe formatındadır.

Csrss.exe dosyası da bilinmedik bir isme sahip olduğu için birçok kullanıcı tarafından virüs olarak algılanır. Bu dosya bilgisayarımızın düzgün çalışabilmesi için gereklidir ve virüs değildir. Bu nedenle Csrss.exe virüsü silme işlemi Windows işletim sistemi için geçerli olabilecek bir işlem değildir.

BU yazımızda csrss.exe nedir sorusuna detaylıca yanıt verdik.

Normal şartlarda bu dosya çok düşük miktarda RAM ve işlemci tüketir. Sizin bilgisayarınızda bu dosya ilgili bir problem varsa aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak her türlü sorunuzu bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 3 yıl önce

Ben csrss.exe yi ilk defa gördüm ve gördüğümde pc çok ama çok yavaşladı. Bilgisayarı yeniden başlattım ve… Bilgisayar parola girme yerinde siyah ekranda kaldı hiçbir şey yapamıyorum şu anda siyah ekranda ve sadece fare görünüyor o kadar.