Anestezi Sürecindeki Belirsizliği Ortadan Kaldırabilecek Bir Beyin İzleme Cihazı Geliştirildi

Beyin aktivitesi ile ilaç dozunu eşleştiren otomatik bir cihaz, iki makak maymununu 125 dakika boyunca uyuşturulmuş bir halde tuttu. Yeni bir beyin izleme cihazı, anestezi dağıtımında doğru dozda ilaç vererek “Altınbaş Oranı” hedefliyor.

Hekimlerin ameliyat sırasında hastanın uyanmasını istemediği gibi hastalar da istemezler. Bu nedenle anestezi uzmanları, hastaları tıbbi prosedürler sırasında veya solunumu destekleyici cihazlar gibi hayati makinalarda uyuşturmak için gereğinden fazla ilaç verirler.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden anestezi uzmanı David Mintz, “Ancak anestezikler bazen fazla verildiğinde zararlı olabilir. Örneğin, demans gibi bilişsel durumları veya yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi olan yaşlılar cerrahi sonrası karışıklık riski altında olabilirler.

Doktorların Yeni Yardımcısı Beyin İzleme Cihazıyla Otomatik Anestezi Dozajı

Küçük çocuklarda uzun süreli kullanımın davranış sorunlarına yol açabileceğini düşündürüyor. Ne kadar az verirsek, o kadar iyidir,” diyor.

Otomatik bir anestezi dağıtım sistemi, doktorların doğru ilaç dozunu bulmalarına yardımcı olabilir. Yeni cihaz, rhesus maymunlarının beyin aktivitesini izledi ve propofol adlı yaygın bir anestezik ilacı her 20 saniyede otomatik olarak ayarlanan dozlarda sağladı. Araştırmacılar, hayvanların 125 dakika boyunca uyuşturulmuş bir halde kalması için hayvanlara çok fazla veya çok az ilaç verilmemesini sağlayan dalgalı dozların, 31 Ekim’de PNAS Nexus’ta bildirildiğini rapor ettiği belirtildi.

Anestezi Dozlarında Beyin aktivitesini İzleme ve Buna Bağlı Olarak Otomatik Doz Dağıtımı

Doktorların Yeni Yardımcısı Beyin İzleme Cihazıyla Otomatik Anestezi Dozajı

Anestezi uzmanları, propofol gibi ilaçların tam anlamıyla bilinç kaybına yol açıp açmayacağını belirlemekte zorlanıyorlar. Bu nedenle, genellikle daha yüksek dozlarda ilaç vermek zorunda kalıyorlar. Ancak, beyin aktivitesini izlemek, hastaların farkındalığını takip etmekte yardımcı olabilir.

Nörolog ve anestezi uzmanı Emery Brown ve ekibi, beyin aktivitesini izleyen bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz, vücudun propofolü işleyişini belirleyen algoritmalar kullanarak beyin izleme ekipmanıyla entegre bir şekilde çalışıyor. Yapılan denemeler, sistem sayesinde hayvanların daha hafif sedasyondan derin uykuya doğru bir şekilde geçirilebildiğini gösteriyor.

Sonuç Olarak

Anestezi dozunun yanlış ayarlandığında sonuçlarının felakete yol açabileceğini düşünürsek bu yeni cihaz, anestezi dozlarını otomatik olarak ayarlayarak cerrahi operasyonlarda doktorlara bir hayli yardımcı olacağa benziyor.

Kaynak : https://www.sciencenews.org/article/brain-automated-device-anesthesia-dose
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER