PTT e devlet şifresi alma işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ülkemizde çoğu şeyi internet üzerinden halledebiliyoruz. Teknolojiyi iyi kullanan ülkelerden biri olarak da E devlet üzerinden neredeyse tüm işlerimizi yapabiliyoruz.

Tabi bazı vatandaşlarımız daha e devlet şifresini almadı, özellikle pandemiden dolayı, peki e devlet şifresi nasıl alınır? internet üzerinden, internetten ilk defa nasıl alınır, hemen bakalım.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e devlet şifresi nasıl alınır internet üzerinden

E devlet şifresini pek çok yolla alabilirsiniz. Ptt’den, internet üzerinden, online olarak, internet bankacılığı ile de alabilirsiniz. Hepsine bakalım.

E devlet şifresi alınır Ptt

Herhangi bir PTT yerine gidip kimlik ibrazı ve şahsen başvuru yaptığınız takdirde e devlet şifresi verilmektedir. verilmektedir.

Bu arada şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir.

Diğer yandan ise ilk şifreden sonra herhangi bir sebeple PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Her bir şifre için ödenen ücret bir defaya mahsustur.

E devlet şifresi alınır internet üzerinden

E devlet şifresini herhangi bir ptt şubesine gitmeden almanız mümkündür. Yani online olarak şifrenizi edinebilirsiniz. Tabi bunun için internet bankacılığı kullanıyor olmanız gerekmektedir.

İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yapın. Şifre olmadan direkt olarak e-Devlet sitesine giriş yapabilirsiniz. Burada e devlet şifresini oluşturabilirsiniz.

Yani burada e devlet şifresi nasıl alınır ilk defa diyorsanız, bunu kolaylıkla internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca telefondan yada bilgisayardan fark etmez her türlü şifreyi alabilirsiniz.

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

15 yaşını doldurmuş T.C vatandaşları, mavi kartlılar ve yabancılar üzerinde T.C kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz ederek şahsen veya vekaleti olan kişi aracılığıyla (vekalette “e-Devlet Şifresi almaya yetki olduğuna dair ibare bulunmalıdır).

Ayrıca başvuru yaptığında PTT merkez müdürlüklerinden yada yetkili şubelerinden e Devlet kapısı şifrelerini alabilirler.

Diğer yandan mahkeme kararıyla kendine vasi tayin edilmiş kişiler vasileri aracılığıyla e-Devlet Kapısı şifresi temin edebilirler. Son olarak ise bu durumlar harici başkaları adına şifre alımı mümkün değildir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER