Ekran kartım kaç GB, diyorsanız doğru yerdesiniz. Ekran kartı, bilgisayarın anakartı ile tümleşik çalışan, monitör ve projeksiyon gibi görüntüleme cihazlarının çalışmasını sağlayan temel bir donanım elemanıdır. Peki ekran kartı gb öğrenme nasıl olur? detaylarına bakalım.

Ekran Kartım Kaç GB?

ekran kartım kaç gb

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemi olarak bilinen Windows 10’da ekran kartının kaç gb olduğunu öğrenmek son derece kolaydır. İşte adım adım ekran kartının kaç gb olduğunu öğrenme işlemi…

  • Öncelikle Windows + R (Win+R) tuş kombinasyonu ile “Çalıştır” sekmesini açın ve bu ekran üzerine dxdiag yazarak Enter tuşuna basın. Dxdiag komutu, Windows üzerinde yer alan DirectX yazılımına ait tüm detayları sunabilmesi nedeniyle tercih edilir. Bu komutun sunduğu bilgiler arasında ekran kartı ile birlikte işlemci, ram ve ses kartı gibi donanımlara ait bilgiler de görülebilir.

Ekran Kartım Kaç GB

  • Dxdiag ekranı üzerinde “Oluşturucu” seçeneğine tıklayın.

Ekran Kartım Kaç GB

  • Bu ekranda bilgisayarın ana ekran kartına (Nvidia veya AMD) ait model numarası, kaç gb olduğu gibi birçok bilgi görünür. Örneğin referans olarak alınan bilgisayarda Nvidia GeForce 760M ekran kartı mevcut ve bu ekran kartının belleği 2 GB.  Ekran kartı markası AMD olunca da bellek miktarı aynı şekilde öğrenilebilir. (Resimde işaretlenen alan ekran kartı belleğini gösterir.)

2. Yöntem: AIDA 64 Extreme ile ekran kartının kaç gb olduğunu öğrenme

  • Bu linke tıklayarak AIDA 64 Extreme yazılımını indirin ve kurun.
  • Programı açın ve sol tarafta yer alan menüden Görüntü Birimi > GPGPU seçimini yapın. Bu seçim Nvidia veya AMD üretimi ekran kartınızın tüm bilgilerine erişmenizi sağlayacak ekranı açacaktır.

Bu sekme ile ekran kartının hızının kaç GHz olduğunu görebilirsiniz.

Ekran Kartım Kaç GB

Ayrıca söz konusu ekran kartı gücü olunca bellek ile birlikte ekran kartının kaç bit olduğu da önemlidir.

Ekranı biraz aşağı kaydırarak “Bellek Özellikleri” ekranına gelin. Burada hem ekran kartım kaç gb sorusuna hem de ekran kartım kaç bit sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Ekran Kartım Kaç GB

  • Ayrıca dahili ekran kartının (Intel) bilgilerini görmek için aynı menü üzerinde yer alan “Windows Görüntü” seçeneğini seçebilirsiniz.

Ekran Kartım Kaç GB

Bu yazımızda ekran kartının kaç gb olduğunu öğrenmenizi en kolay yoldan sağlayacak bilgiler verdik.

Ekran kartınız ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu yorum satırını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Bilgisayarım kaç GB ekran kartı destekler?

İlk olarak Windows tuşunu basılı tutarken “R” harfine basarak çalıştırma ekranını açın. Daha sonra ‘aç’ bölümüne ‘dxdiag’ yazın. Sonra ‘enter’ tuşuna basın. Bir süre bekledikten sonra ekrana gelen çerçevede ‘ekran’ sekmesini seçerek ekran kartı modelinizi öğrenin.

Ekran kartı hafızası kaç gb olmalı?

En az 2 GB bellekli ekran kartları sahip olmalısınız. Oyunu 4K’ya varan yüksek çözünürlüklerde oynamak istiyorsanız 8 GB ve daha yüksek belleğe sahip kartları seçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER