Facebook Tarayıcı Geçmişini Silme ve ÖnBellek Temizleme

Ana Sayfa Haber Sosyal Medya Facebook Tarayıcı Geçmişini Silme ve ÖnBellek Temizleme
  Facebook nereye giderseniz gidin her zaman sizi takip eden ve her yerde bulunan bir sosyal ağdır. Paylaşım widgetları internetin çok önemli bir parçasıdır ve bu widget ‘lerle işbirliği yapmayan bir web sitesi bulmak çok zordur. Facebook widgetlerını entegre eden sadece web siteleri değildir. Akıllı telefonlarınız ve masaüstü bilgisayarlarınız hem IOS hem de MacOS’u yerel olarak destekleme açısından web sitelerinden farklı değildir. Yukarıda söylenenlerden yanlış bir anlam çıkmasın elbette sizi takip eden tarayıcınız değildir. Bu makalemizde facebook tarayıcı geçmişini silme ve önbellek temizleme ile ilgili bilgiler göstereceğiz.

Facebook uygulaması kendi tarayıcısına sahiptir ve herhangi bir tarayıcıda olduğu gibi bir önbellek vardır. Facebook tarayıcınızın ön belleğinin boyutunu sınırladığı için çok fazla yer kaplayabilir bu nedenle de uygulamanın durgunlaşıp yavaşlamasına neden olabilir.
Bu durumdan kurtulmanız için Facebook uygulamasını tarayıcınızın ön belleğinden nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Facebook Tarayıcı Geçmişini Silme ve ÖnBellek Temizleme

1- Facebook uygulamasını açın ve daha sonra sağ üst köşedeki 3 çizgiye sekmeyi açmak için tıklayın.

facebook tarayıcı geçmişini silme ve önbellek temizleme

2- Daha sonra aşağıya doğru ilerleyin ve (Settings) Ayarlar düğmesine basın. Facebook’un değişik ayar çeşitleri vardır. Bunun için öncelikle Hesap Ayarları ‘na basın.

3- Hesap Ayarlarından devam ederek (Browser) Tarayıcı başlığını seçin. Bu başlıkta sadece bir seçenek vardır .(Clear Data) Verileri Sil butonuna bastığınızda verileriniz anında temizlenir.

facebook tarayıcı geçmişini silme ve önbellek temizleme

4- Facebook’un bu uygulaması, tarayıcınızın önbelleği siz uygulama içindeki bağlantıları ziyaret ettiğinizde oluşur.

Örneğin: BBC’nin Facebook sayfasından bir haber ögesinde ilginizi çeken bir bağlantı görüp onu ziyaret ettiğinizde bu sayfa tarayıcınızın önbelleğine eklenir. Bunun Facebook tan yaptığınız herhangi bir beğeni veya yorumla ilgisi yoktur. Önbelleği temizlemekle Facebook etkinliğinizin tüm kayıtlarını silmiş olmazsınız. Hepsi halen olduğu gibi yerinde ve kayıt altındadır.

İzleme ve Gizlilik (Tracking & Privacy )

Bu metod sadece şu anda kullandığınız cihazda çalışan bir uygulamadır. Eğer Facebook uygulamasını iki değişik cihazda açıyorsanız;

örneğin: iPhone ve Ipad’de kulanıyorsanız her iki cihazda da bu işlemi uygulamanız gerekir. IPhone’nunuzdaki önbelleğin silinmesinin. İPad’inizdeki Facebook uygulaması üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Bu durum gizliliğinize fazla bir katkıda bulunmayacaktır. Facebook kendi uygulamasındaki bağlantıları ziyaret ettiğiniz sürece önbellekten bağımsız olarak sizi takip eder. Önbellek silindiği takdirde uygulama yavaşlamış olabilir ve cihazınızda nispeten daha az yer kaplar. Bunun dışında başka bir avantaj elde etmezsiniz.

Gizlilik hakkında daha fazla endişeleriniz varsa, o zaman Facebook kullanmayı tamamen bırakmak isteyebilirsiniz.

Fakat eğer bu tercih ettiğiniz bir seçenek değilse, ya da işle ilgili nedenler yüzünden kullanmak zorunda iseniz, rutin gezinti etkinliğinizi gizli tutmak için masaüstünde ayrı bir tarayıcı profilinde oturum açmanızı öneririz.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir