Laptop fan sesi azaltma programı, masaüstü bilgisayarlar ise, laptoplara göre çok daha az tercih ediliyor. Ancak performans ve hız açısından laptoplara göre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni çıkan yüksek gb gerektiren oyunlar ve render programları masaüstü bilgisayarlarda daha verimli çalışıyor. Uzun süre kullanımdan sonra büyük fanlar tozlandığında çok fazla ses çıkarabiliyor.

Laptop Fan Sesi Azaltma: Adım Adım Anlatım

Laptop ve masaüstü bilgisayarlarda durum böyleyken bizde laptop fan sesi azaltma listemizi hazırladık. Fan seslerini azaltmak için neler yapabiliriz, bakalım.

1- Bilgisayarınızı Düzenli Olarak Temizleyin

Termal macunu yenileyin. Bilgisayarınız tozla kaplanmış olabilir. Fan kısmındaki tozları temizleyin. Termal macunu yenilediğiniz takdirde hem daha az ısınmasını sağlarsınız hem de çok daha sessiz çalışacaktır. Blower fan temizleme yada elektrik süpürgesi ile rahatça bilgisayarın içini açıp temizleyebilirsiniz.

2- Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın

İlk olarak CTRL+ALT+DEL tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini açalım. Daha sonra çıkan ekranda işlemciyi zorlayan uygulamaları görevi sonlardır yaparak kapatalım.

Kullanmadığınız uygulamalar boş yere çalışmasın! Hemen hepsini kapatın.

3- Isınma ve Soğutucu Sorunsalını Halledin

Oyunu açtığınızda aşırı ısınma problemi varsa ekstra soğutucu alarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Isınma sorununuz var ise hem bilgisayara zarar verebilir, ana kartı yakmaya kadar gidebilir hemde fan sesi aşırı fazla çıkabilir, bu yüzden ısınma sorunsalını çok güçlü soğutucu ile çözebilirsiniz.

Örneğin, geçen yaz Pubg oynarken oda çok fazla ısındığı için anakartı yakmıştım. Bilgisayar kasası duvar ile bitişik bir şekildeydi.

Buda ısının tekrar kasaya dönmesini sağlamış ve bildiğiniz yanmıştı. Bu yüzden fan sesi azaltma laptop cihazlarda çok daha dikkatli yapılmalı.

4- BIOS Güncellemeleri

Kullandığınız bilgisayarın son güncellemelerini takip ederek, güncelleme yapmayı unutmayanız.

Güncel BIOS sürümünü kullanarak hem performansta artışı yakalayabilir hemde fan sesini azaltabilirsiniz.

5- Elektrik Süpürgesi İle Hava Üfleyin

Altında ve yanında bulunan havalandırma deliklerine sprey ile yada elektrik süpürgesi ile hava üfleyin.

laptop fan sesi azaltma

Dizüstü bilgisayarı battaniye gibi yumuşak yüzey üzerlerinde kullanmayın

. Hava deliklerini kapatacak şekilde kullanmayın. Laptop altına ekstra bir soğutucu olarak kullanabilirsiniz.

laptop fan sesi azaltma

Güncellemeleri kontrol edin.

6- Havalandırma Deliklerinin Kapalı Olmadığından Emin Olun

Masaüstü veya laptop fark etmeksizin havalandırma çıkışları vardır. Bu çıkışları özellikle laptoplarda yumuşak bir yüzeyin üzerinde kullanıp kapatmayın. Yoksa bilgisayar hava sıcaklığını atmak için daha fazla fan kullanacak ve daha fazla ses çıkaracaktır.

7- Fan Hızını Kontrol Edebileceğiniz Bir Program Kullanın

Üçüncü taraf yazılım kullanarak fan hızını kontrol edebilirsiniz. Programların fan hızından, fam rpm, dönüş hızı vb. birçok işlemi yapabildiğini biliyoruz.

Ancak dikkat etmeniz gerekenler var. Programı kullanırken eğer fan sesini azaltmak için fan hızını azaltırsanız bilgisayarın ömrünü azaltabilirsiniz. Bilgisayar daha sıcak bir ortamda çalışacaktır. Bazı yanmalar meydana gelebilir, dikkat edin!

Windows için SpeedFan programını kullanabilirsiniz. Macbook kullanıcıları ise FanControl programını kullanabilirler. Programı lütfen dikkatli kullanın. Herhangi bir problem ile karşılaşmamak için dikkat edin ve iyi ayarlar yapın.

Fan Sesini Azaltma Sorunu Yaşayan Diğer Kullanıcı Yorumları

  • Bilgisayarda aşırı ısınmasından dolayı fan seside o denli yüksek çıkıyor, bir oyun oynayacağız kafamız, şişti bir türlü fan sesi azalmıyor da, hayır üst modellerde çok pahalı kardeşim.
  • Özellikle pubg oynarken acayip ses çıkartıyor bu fan savaşa gider gibi, yok böyle bir şey.
  • Farklı alternatifler denesemde bir türlü yapamadığım problem diyebilirim.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 yıl önce

Fan sokup yağladım duzeldi

ali 2 yıl önce

teşekkürler çok işime yaradı fan sesini baya bi azalttı