Bilgisayarınızda yüksek sesle çalışan bir fan varsa ve özellikle de bende olduğu gibi kafanızın yakınında bulunan masanın üzerinde duran toplam dokuz fanın bulunduğu büyük bir PC kasası varsa bu oldukça rahatsız verici bir durum olacaktır. Dişinizi sıkmanız ve oyun oynama ya da video düzenleme gibi sıcaklık artırıcı faaliyetleri gerçekleştirirken PC’nizin hafif bir uçak gibi ses çıkaracağını kabul etmenizin gerektiği bazı zamanlar da olacaktır. Bu durumda fanlar bilgisayar ayarlarınıza göre vitese takar ve tüm sıcak havayı PC’nizden atmak için hızlarını (RPM) arttırır. Buna göre sizlere fan sesini azaltma ile ilgili birçok yol göstermeye çalışacağız.

Fan Sesini Azaltma

Ancak standart günlük kullanım sırasında fanlarınız güzel ve sessiz çalışıyor olmalı; çünkü web’e göz atıp e-postalar yazmak tam olarak bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırmayacaktır. PC’nizdeki yüksek sesle çalışan fanları kontrol altına alıp ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Öncelikle PC’nizin İçini Temizleyin!

fan sesini azaltma

PC’nizi ne sıklıkla temizliyorsunuz? Dürüst olun çünkü bu çok önemli. Günlük kullanım sırasında fanlarınız her zamankinden daha yüksek sesle çalışıyorsa  a) tozdan tıkanmış olmaları veya b) PC bileşenleri tozla kaplıdır, bu nedenle daha fazla ısınırlar; fanları daha fazla çalışmaya zorlarlar. Ya da belki ikisi de aynı zamanda birer sebep olabilir.

Gerçekten, PC’nizi açıp her iki ayda bir sıkıştırılmış hava ile sıkıştırmayı denemelisiniz (bunu, her üç ayda bir yapıyorum, kuşkusuz büyük bir uğraş asla değildir). Bilgisayarınızı açın, tozu havaya uçurun ve fanlarınıza yardım edip etmediğini görün (Unutmayın, sıkıştırılmış hava kutularını kullanmadan önce sallamayın – bunlar grafite teneke kutular değildir ve uçuculuğu yoktur).

Aşağıdaki videodan bilgisayarınızı nasıl temizleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

BIOS’daki Fan Ayarlarını Değiştirmeyi Deneyin!

fan sesini azaltma

PC’nizde bulunan fanların çoğunluğu doğrudan ana karta bağlanır; Ve bu da bunları anakartın kontrol ettiği anlamına gelir. Anakartınızı nasıl kontrol edeceğinizi biliyor musunuz? BIOS yolu ile elbette! Çoğu modern anakart oldukça kapsamlı bir fan kontrolü sunar, ancak bunun nasıl yapılacağı markaya göre değişir. Yine de aynı temel ilkeler geçerlidir, bu nedenle referans olarak ASUS Z-97 Gamer mobo’yu kullanarak fanları nasıl kontrol edebileceğinizi göstereceğiz.

PC’niz açılıyorken BIOS’unuza  girmek için tekrar tekrar “Sil” tuşuna ( Delete ) (veya BIOS’unuza girmek için ayarladığınız tuşa) basın.

BIOS ekranınızdan, fanlarınızın listeleneceği “Manuel Fan Ayarı” na gidin. Burada seçebileceğiniz çeşitli güç / gürültü profilleri ayarlayabilir ve fanlarınızı daha sessiz hale getirip getirmediğinizi anında test edebilirsiniz. Unutmayın ki, sessiz bir profilin daha yüksek sıcaklıklara mal olması gerekmez; sadece, düşük sıcaklığa sahip fanların varsayılan hızının daha düşük olacağı anlamına gelir. Sıcaklık yükseldiğinde fanlarınız hâlâ çalışmaya devam edecek ve oldukça hızlanacaktır. Kulaklarınızı PC’nize yakın tutun, böylece BIOS’daki hangi fanın kasadaki hangi fana eşdeğer olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, her bir fanı PWN (Darbe Genişlik Modülasyonu) ve DC (Doğrudan Kontrol) seçenekleri arasında değiştirebileceğinizi göreceksiniz. PWN fanlar genellikle dört pinli konektörlere sahiptir ve daha düşük RPM / hızlarda çalışarak enerjiden tasarruf edebilir (ve gürültüyü azaltabilir). Genel olarak, daha sessiz bir gürültü profili ayarlamak istiyorsanız, mümkün olduğunda PWN’e gidin.

İşiniz bittiğinde, yeni ayarlarla bilgisayarınızı yeniden başlatmak için “Kaydet ve Çık” ı tıklayın.

Speedfan

Speedfan, fan kontrolü için ilk tercihim değil çünkü uygulama, bilgisayarınıza takılı olan tüm fanları her zaman “görme” eğilimi içeriyor (bağımsız olarak geliştirilmiş bir uygulama ve her zaman PC’deki en son gelişmelere ayak uyduramadığından olabilir).

Speedfan’ın en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.

fan sesini azaltma

Speedfan’da değişiklik yapmak ve çalıştırmak için çok sayıda kontrol sekmesi vardır, ancak bir başlangıç noktası, ana “Readings” sekmesinden fanların hız yüzdelerini ayarlamak en idealidir. Daha da derinlemesine bilgi edinmek istiyorsanız “Yapılandır” ı tıklayın, “Fan Kontrolü” sekmesine gidin ve “Gelişmiş fan kontrolü” kutusunu işaretleyin.

Burada, fan hızınızın PC’nizdeki çeşitli bileşenlerin sıcaklığı ile ilişkili olarak kararlaştırılmasıyla, fanlarınız için ince ayarlar oluşturabilirsiniz. Fanınızın hangi bileşen sıcaklığını ilişkilendireceğini (CPU her zaman güvende bir durumdur) seçmek için “Sıcaklıklar” kutusunda “Ekle” yi tıklayın, ardından mavi çizgiden seçmek istediğiniz noktaları tıklayarak sıcaklık / fan hızı grafiğini değiştirebilirsiniz.

Belirli bir fan günlük kullanımda çok fazla süre çalıştırılıyorsa, PC ısınması 40 ° C’den 30 %’a düştüğünde hızını düşürmeyi deneyin, sonra da% 25 oranında ses deneyin, böylece gürültüsü sizi rahatsız edene kadar devam edin ve ardından Tamam’a basın. Fanlarınızı açtığınızda çok yüksek olmamasını sağlamak için Speedfan yönlendirmelerindeki PC sıcaklığınızı takip etmeyi unutmayın.

Sonuç Olarak

Umarım bu kılavuzla, fanlarınızın gürültüsünü kontrol altına alırsınız ve çalışmak zorunda kaldıklarında yuvalarından fırlamasını önleyebilirsiniz. Önerim her zaman PC’nizin iç kısmını temizleyerek, ardından da kendinden emin etkili Speedfan’a geçmeden önce BIOS’daki fan hızında hazır ayarlarla oynamaya çalışmak ve böylece düzeltme yolunu seçmektir. Ama tabii ki olmuyorsa bu şekilde bir yola da başvurabilirsiniz!

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!