Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık, Windows 10’u bir PC’ye yüklemek çok basittir. Yapmanız gereken tek şey, Windows 10’u indirmek, ön yüklemeli USB sürücüsü oluşturmak ve sihirbazı takip etmektir.

Kurulum işlemi gerçekleşirken, Windows 10 bir bölüm seçmenizi ister. Genellikle, listeden istediğiniz bölümü veya diski seçerseniz, Windows işin geri kalanını halleder

. Ancak, bazen Windows size “Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık” şeklinde bir hata mesajı gösterebilir. Bu makalemizde We Couldn’t Create a New Partition ve Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası alan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık

We couldn’t create a new partition hatası, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir, hatta mükemmel şekilde çalışan SSD’ler ve HDD’ler üzerinde bile. Bu durumda,aşağıdaki adımları izleyerek hatayı çözmeye çalışabilir ve Windows 10 kurulumuna devam etmeyi deneyebilirsiniz.

1. Ek Sabit Disk Sürücülerini Çıkarın

Günümüzde Windows kurulumu için bir SSD ve veri depolama için normal bir HDD kullanmak çok yaygındır. Birden fazla sabit sürücü kullanırken, yapılacak ilk ve en önemli şey, Windows’u yüklediğiniz birincil sabit disk sürücüsü haricindeki tüm sabit disk sürücülerinin bağlantısını kesmektir. Diğer sabit disk(ler)inizin bağlantısını kestikten sonra da,Windows’u tekrar kurmayı deneyin ve yükleme işlemine devam edip edemeyeceğinize bakın.

2. Tüm USB Sürücülerini ve Hafıza Kartlarını Çıkarın

Gerçek Windows 10 önyüklemeli USB sürücüsünün haricinde, sisteminize bağlı diğer USB sürücüler ve bellek kartlarınız varsa, nadir durumlarda Windows,bu sürücüleri normal sabit sürücüler ile karıştırabilir. Bu ilave USB sürücüleri veya bellek kartlarını çıkarın ve Windows’u yeniden yüklemeyi deneyin.

3. USB 2.0 Sürücüsünü Kullanın

Windows’u yüklemek için USB 3.0 önyüklenebilir bir sürücü kullanıyorsanız, bu da Windows’un bu belirli hatayı verdiği bir neden olabilir. Bunu çözmek için bir USB 2.0 sürücüsü kullanmayı deneyebilirsiniz.

4. Bölüm Aktifleştir

Yukarıdaki yöntemler işinize yaramazsa, Windows 10’u yüklemeye çalıştığınız bölüm etkin olmayabilir. Bölümü aktif yapmak için de komut istemine erişmeniz gerekmektedir. Erişim almak için ilk Windows kurulum ekranına geri gidin ve “Bilgisayarınızı onarın” bağlantısını tıklayın. Daha sonra “Sorun Giderme” yi tıklayın ve ardından “Komut İstemi” seçeneğini tıklayın.

Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası

Yukarıdaki eylem komut istemini açacaktır. Ardından Diskpart yazın ve Enter tuşuna basın. Diskpart yardımcı programını kullanarak bölümü etkin hale getirebilirsiniz. Sisteminizdeki tüm diskleri listelemek için de aşağıdaki komutu kullanın.

List disk

Tüm diskleri listeledikten sonra, Windows’u yüklemek istediğiniz diski bulunuz. Ardından diski seçmek için aşağıdaki komutu yazın.

Select disk

Seçilen diski temizlemek için;

Clean

Diski birincil yapmak için komutu çalıştırın.

create partition primary

Bölümü aktifleştirin;

Active

Etkinleştirdikten sonra şunu yazın;

format fs=ntfs quick

NTFS dosya sisteminde format için

komutu çalıştırarak diski belirleyebilirsiniz;

assign

Son olarak ise, diskpart yardımcı programını ve komut istemini kapatmak için exit komutunu iki kez çalıştırın. Komut istemini kapattıktan sonra, makinenizi yeniden başlatın ve Windows’u tekrar kurmayı deneyin.

Bonus: USB’den Boot Edenler İçin Çözüm Bulundu

Eğer rufus veya farklı bir program ile usb boot edip windows 10 kurmaya çalışıyorsanız hata bundan kaynaklanmaktadır.

Çözümü ise;

Format atmak istiyorsanız veya yeni bir windows kurmak istiyorsanız bunu DVD’den yapın. Ancak bu şekilde bu sorunu çözebilirsiniz.

DVD Bilgisayarımda Yok, Ne Yapmalıyım?

Harici DVD’ler var arkadaşlar, sadece bir kablo ile bilgisayara takıp işinizi görüp, çıkarabilirsiniz. Eğer bu çözüm de işe yaramadı ise lütfen yorumlarda bize bildiriniz.

Bu makalemizde sizlere Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası olan Windows 10 hatasından bahsettik. Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası ile ilgili kendi çözümleriniz var ise bize altta yorum olarak belirtebilirsiniz.

Not: Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık bu çözümlere rağmen yapamadık diyorsanız, bilgisayarda sürücüye Linux veya Mac OS X hazırda kuruluysa bunları iptal edin daha sonra kurunca geri aktif edin.

Yorumlar (4)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Erdal 1 yıl önce

Rufus’la oluşturduğum Win 10 kurulum Usb, diski 2’ye bölüp devam etmek istediğimde; “Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık.” dedi. Ben de, elimdeki Windows 7 kurulum Usb’sini taktım, açtım bilgisayarı. Bir işletim sistemi seçip ilerledim. Özel kurulumda, Win 10’da oluşturduğum 2 disk bölümünü de sildim. Yeniden yarısını oluşturmak için Mb girdim, “Uygula” dedim. Kendisi ek bölüm oluşturarak kabul etti. Sağ üstteki çarpılardan kurulumdan çıktım. Win 10 kurulum Usb’yi taktım, Win 7’de açtığım bölümleri gördü, sorunsuz devam etti.

Tugba 3 yıl önce

Portu da degistik olmuyor. Usb den kurulum deniyoruz.:(( win 10 pro. Yeni lenova laptop aldim. Flash disk 32 gb. Okuyamiyor olabilir mi?

Berkay 6 yıl önce

Hocam ayni hatayı alıyorum(yeni bölüm oluaturamdı) ama komut satırından denediğimde de create partition primary komutundan sonrada aynı hatayı veriyor pcye bağlı bir usb bellek veya baska bir hard diak daha yok.

    Microsystem 6 yıl önce

    Eğer USB’den kurulum yapıyorsanız sadece USB belleği taktığınız usb portunu değiştirin. USB belleğinizi diğer portlardan birisine takın.