Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası Nasıl Düzeltilir ?

Ana Sayfa Haber İnternet Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası Nasıl Düzeltilir ?
Zeynep Yılmazer   Windows 10’u bir PC’ye yüklemek çok basittir. Yapmanız gereken tek şey, Windows 10’u indirmek, önyüklemeli USB sürücüsü oluşturmak ve sihirbazı takip etmektir. Kurulum işlemi gerçekleşirken, Windows 10 bir bölüm seçmenizi ister. Genellikle, listeden istediğiniz bölümü veya diski seçerseniz, Windows işin geri kalanını halleder. Ancak, bazen Windows size “Yeni bir bölüm oluşturamadık veya mevcut bir bölüm bulamadık” şeklinde bir hata mesajı gösterebilir. Bu makalemizde We Couldn’t Create a New Partition ve Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası alan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası

Bu hata, çeşitli nedenlerden dolayı olabilir, hatta mükemmel şekilde çalışan SSD’ler ve HDD’ler üzerinde bile. Bu durumda,aşağıdaki adımları izleyerek hatayı çözmeye çalışabilir ve Windows 10 kurulumuna devam etmeyi deneyebilirsiniz.

1-Ek Sabit Disk Sürücülerini Çıkarın

Günümüzde Windows kurulumu için bir SSD ve veri depolama için normal bir HDD kullanmak çok yaygındır. Birden fazla sabit sürücü kullanırken, yapılacak ilk ve en önemli şey, Windows’u yüklediğiniz birincil sabit disk sürücüsü haricindeki tüm sabit disk sürücülerinin bağlantısını kesmektir. Diğer sabit disk(ler)inizin bağlantısını kestikten sonra da,Windows’u tekrar kurmayı deneyin ve yükleme işlemine devam edip edemeyeceğinize bakın.

  1. Tüm USB Sürücülerini ve Hafıza Kartlarını Çıkarın

Gerçek Windows 10 önyüklemeli USB sürücüsünün haricinde, sisteminize bağlı diğer USB sürücüler ve bellek kartlarınız varsa, nadir durumlarda Windows,bu sürücüleri normal sabit sürücüler ile karıştırabilir. Bu ilave USB sürücüleri veya bellek kartlarını çıkarın ve Windows’u yeniden yüklemeyi deneyin.

  1. USB 2.0 Sürücüsünü Kullanın

Windows’u yüklemek için USB 3.0 önyüklenebilir bir sürücü kullanıyorsanız, bu da Windows’un bu belirli hatayı verdiği bir neden olabilir. Bunu çözmek için bir USB 2.0 sürücüsü kullanmayı deneyebilirsiniz.

  1. Bölüm Aktifleştir

Yukarıdaki yöntemler işinize yaramazsa, Windows 10’u yüklemeye çalıştığınız bölüm etkin olmayabilir. Bölümü aktif yapmak için de komut istemine erişmeniz gerekmektedir. Erişim almak için ilk Windows kurulum ekranına geri gidin ve “Bilgisayarınızı onarın” bağlantısını tıklayın. Daha sonra “Sorun Giderme” yi tıklayın ve ardından “Komut İstemi” seçeneğini tıklayın.

Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası

Yukarıdaki eylem komut istemini açacaktır. Ardından Diskpart yazın ve Enter tuşuna basın. Diskpart yardımcı programını kullanarak bölümü etkin hale getirebilirsiniz. Sisteminizdeki tüm diskleri listelemek için de aşağıdaki komutu kullanın.

  • List disk

Tüm diskleri listeledikten sonra, Windows’u yüklemek istediğiniz diski bulunuz. Ardından diski seçmek için aşağıdaki komutu yazın.

  • Select disk

Seçilen diski temizlemek için;

  • Clean

Diski birincil yapmak için komutu çalıştırın.

  • create partition primary

Bölümü aktifleştirin;

  • Active

Etkinleştirdikten sonra şunu yazın;

  • format fs=ntfs quick

NTFS dosya sisteminde format için

komutu çalıştırarak diski belirleyebilirsiniz;

  • assign

Son olarak ise, diskpart yardımcı programını ve komut istemini kapatmak için exit komutunu iki kez çalıştırın. Komut istemini kapattıktan sonra, makinenizi yeniden başlatın ve Windows’u tekrar kurmayı deneyin.

Bu makalemizde sizlere Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası olan Windows 10 hatasından bahsettik. Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturma Hatası ile ilgili kendi çözümleriniz var ise bize altta yorum olarak belirtebilirsiniz.

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MicrosystemBerkay Recent comment authors
  Takip et  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berkay
Ziyaretçi
Berkay

Hocam ayni hatayı alıyorum(yeni bölüm oluaturamdı) ama komut satırından denediğimde de create partition primary komutundan sonrada aynı hatayı veriyor pcye bağlı bir usb bellek veya baska bir hard diak daha yok.

Microsystem
Ziyaretçi
Microsystem

Eğer USB’den kurulum yapıyorsanız sadece USB belleği taktığınız usb portunu değiştirin. USB belleğinizi diğer portlardan birisine takın.