Resimdeki detayları ön plana çıkarma noktasında fotoğrafın arkasını bulanıklaştırma online, Android ve iPhone olmak üzere son derece güzel işler çıkarıyor. Günümüzde birçok cep telefonu portre modu ve optik zoom özelliğine sahip ek kamera lensleri ile satışa sunuluyor.

Bu özellikler genellikle güncel ve üst seviye cihazlarda bulunuyor. Telefonunuz optik zoom özelliğine sahip değil ve  portre modu bulunmuyor ancak arka planı bulanık resimlere sahip olmak mı istiyorsunuz? Online arka plan bulanıklaştırma tam da size göre!

Online arka plan bulanıklaştırma

Fotografin Arkasini Bulaniklastirma Online

Günümüzde artık fotoğraflar üzerinde birtakım işlemler yapmak için fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanmamıza pek gerek yok.

Son zamanlarda bunların arasında resmin arkasını bulanık yapma işlemi de eklendi. Funny Photo adlı web sitesinde yer alan fotoğraf bulanıklaştırma (Bokeh) araçları sayesinde işlemi online olarak da yapabilirsiniz.

 • Öncelikle buraya tıklayarak Funny Photo web sitesini açın.
 • Bir Fotoğraf Yükle menüsünü kullanarak arkasını bulanık yapmak istediğiniz fotoğrafı seçin.
 • Fotoğraf sisteme yüklenecek ama bulanıklaştırma işlemi otomatik olarak yapılacaktır.
 • İşlem sonrasında fotoğrafın arkasının bulanık yapılmış hali ekrana gelecektir.

Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma Programı iOS ve Android

Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma

Akıllı telefonlar her geçen gün daha iyi özelliklere kavuşuyor. Elbette bu özelliklerin başında da yeni kamera teknolojileri geliyor.

Örneğin Xiaomi’nin yeni nesil telefonlarından olan Note 10 Pro, 4 adet kamera lensine sahip ve bu lensler ile optik olarak x50 zoom yapılabiliyor ve son derece etkin portre fotoğraflar çekilebiliyor. Ancak bu tür telefonların fiyatı da birçok kişinin bütçesini aşıyor.

Android ve iOS üzerinde yer alan bazı programlar ile fotoğrafın arkasını bulanıklaştırma işlemi yapılabiliyor ve bu işlem sonucunda fotoğraflar tıpkı optik bir lens gibi çekilmiş gibi görünüyor. Biz de yazımızın bu kısmında resmin arkasını bulanık yapma programlarından bahsedeceğiz.

1- FabFocus (iPhone)

Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma

Yeni nesil iPhone modelleri portre moduna sahip olsa da halen daha birçok kişi eski iPhone modellerini kullanıyor.

Ancak FabFocus sayesinde tek kameraya sahip iPhone modellerinde de oldukça profesyonel portre fotoğraflar çekilebiliyor.

 • Bokeh Effect olarak da bilinen bu özellik FabFocus programında mükemmel şekilde ayarlanmış.
 • Çünkü program fotoğrafta yer alan nesneleri ve insan siluetlerini otomatik olarak algılıyor.
 • Ön plana çıkan nesnenin arkasını kolayca bulanıklaştırabiliyor.

FABFOCUS iOS İNDİR

2- AfterFocus (Android)

Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma

Bokeh Effect moduna sahip fotoğrafları Android işletim sistemi üzerinde elde edebilmenin en iyi yollarından biri de AfterFocus adlı programı kullanmak.

Uygulama içerisinde nesneleri otomatik olarak ön plana çıkarma özelliği mevcut ancak bu özellik fotoğrafın çok keskin olmadığı durumlarda pek düzgün çalışmıyor.

Bu tür durumlarda yapılması gereken ise manuel seçim modu ile fotoğrafın ön plana çıkarılması istenen alan ile arka kısmı birbirinden ayıracak düzgün çizgiler çizmek.

AfterFocus uygulaması sadece Android işletim sistemi için sunuluyor ve Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulamanın beğenmediğim tek noktası ise reklam içermesi.

AFTEROCUS ANDROİD İNDİR

3- BigLens (iPhone)

Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma

Oldukça iyi özelliklere sahip olmasına rağmen BigLens programına ilk sırada yer vermemizin nedeni ücretli olması. Program Apple App Store üzerinden satışa sunuluyor ve Blur ile Bokeh Effect uygulamalarında oldukça iyi sonuçlar veriyor.

Uygulamanın en büyük iddiası ise BigLens ile DSLR fotoğraf makineleri ile çekilmiş fotoğraflara en yakın kareler elde edilebileceği.

Tıpkı FabFocus’da olduğu gibi bu uygulamada da akıllı seçim modu bulunuyor. Resimdeki derinliği otomatik olarak algılayan BigLens, odak ayırma özelliği ile de arka plan ile öndeki obje arasındaki keskinliği en üst noktaya çıkarıyor. Nisan itibariyle uygulamanın Apple AppStore üzerindeki güncel fiyatı 0.99 Dolar.

BİGLENS iOS İNDİR

Arka Plan Bulanıklaştırma Photoshop (Windows)

Windows ortamında bir fotoğraf üzerinde düzenleme yapmanın en iyi yolu Photoshop programını kullanmaktır. Photoshop kullanarak bir resmin arka planını bulanıklaştırmak son derece kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek işlemi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

 • Öncelikle Photoshop programını açın ve arka planını bulanıklaştırmak istediğiniz resmi sürükleyerek Photoshop programına ekleyin.
 • Sağ tarafta yer alan Katmanlar menüsü altındaki resme iki defa tıklayın ve açılan pencerede Tamam butonuna tıklayın. Katmanlar kısmında yer alan katmana bu defa çift tıklayın ve Katmanı çoğalt (Duplicate Layer) seçeneğini seçin.
Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma
 • Artık katmanlar kısmında iki adet katman olması gerekiyor. Bu işlemden sonra üst menüden Filtre > Bulanıklaştır > Gauss Bulanıklığı seçeneklerini seçin ve yarıçap çubuğunu kullanarak arka plan bulanıklık miktarını seçin.
Fotoğrafın Arkasını Bulanıklaştırma
 • Bu işlemden sonra fotoğraf tamamen bulanık hale gelecektir. Sol menüden Silgi modunu seçin, silgi yarıçapını büyütün ve resmin ön plana çıkarmak istediğiniz alanını dikkatlice seçin. (Fotoğrafı yakınlaştırmak daha rahat seçim yapmanıza yardımcı olur.)
 • İşlem sonrasında CTRL + S yaparak resmi PNG formatında kaydedebilirsiniz. Bu işlem sonrasında biz bu şekilde bir bulanıklaştırma işlemi gerçekleştirdik.

SONUÇ

Bu yazımızda fotoğraf arka planının nasıl bulanıklaştırılabileceğini Windows, Android ve iOS ortamlarında gösterdik. Siz de bu yazımızda yer alan yönergeler ile fotoğraflarınıza çok kolay bir şekilde Bokeh Effect ekleyebilirsiniz.

İşlemler esnasında sorun yaşamanız halinde aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER